Лана Јурчевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лана Јурчевиќ
Lana Jurčević
Основни податоци
Родено имеЛана Јурчевиќ
Роден(а)7 ноември 1984(1984-11-07)(39 г.)
Загреб, Хрватска
Жанр(ови)поп
Занимање/њаПејачка
Години на активност2003 – сѐ уште
Продукциска куќа/ќиКроација рекордс,
Хит рекордс,
Менард,
Кроација рекордс
Мрежно местоЛана Јурчевиќ на Facebook

Лана Јурчевиќ (хрватски: Lana Jurčević, 7 ноември 1984 во Загреб), e хрватска пејачка.

Животопис[уреди | уреди извор]

Со пеење се занимава уште од детството, а на хрватската музичка сцена дојде во 2003 година кога го објави својот прв албум Lana. Во 2004 година, таа се појави на хрватскиот Радиски Фестивал со песната "Odlazim." Таа има објавено четири албуми. Настапувала на танц шоу на ХРТ Танц со ѕвездите во 2007 година и се става на второ место зад соработник пејач Лука Нижетиќ. Лана е студент по новинарство на Факултетот за политички науки во Загреб. На 10-ти хрватскиот радиски фестивал го освои првото место со песната "Prava Ljubav" (дует со Лука Нижетиќ).

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

  • Lana (2003.)
  • 1 razlog (2006.)
  • Volim biti zaljubljena (2008.)
  • Pobjede i porazi (2012.)
  • Tabu (2017.)

Спотови[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
На пола 2003 -
Одлазиш 2006 -
Разлог 2006 -
Као прах 2006 -
Откад те нема 2006 -
Ово није истина 2007 -
Окови на срцу 2008 -
Волим бити заљубљена 2008 -
Пронађи ме 2008 -
Зачаран 2009 -
Миљама далеко 2009 -
Права љубав 2009 -
Копија 2010 V.Vascarac
Убиле усне моје 2011 -
Љубав није грешка 2011 -
Што је моје, што је њено 2012 Дарио Радусин
Зашто волим лоше дечке 2012 Дарио Радусин
Нитко и ништа 2013 -
La La Land 2013 Дарио Радусин
Ноћ без граница 2013 Дарио Радусин
Мајица 2014 La Lux
Неке се ноћи не спавају 2015 Дарио Радусин
Лудо љето 2015 Дарио Радусин
Од најгорих најбољи 2015 Дарио Радусин
Врти ми се 2016 Дарио Радусин
Шећеру 2017 www.Squareme.si
Куда да кренем 2017 Филип Колудровиќ
Сви су луди око мене 2017 Inspiring production
Kim Kardashian 2017 LA LUX produkcija
Дај да пловимо 2017 Joshua Čirjak
Дупло слађе 2017 Марко Жељковић
Усне ко милијун вати 2018 Дарио Радусин,La Lux
Упалимо љубав 2018 Дарио Радусин

Компилации[уреди | уреди извор]

  • Kopija (2010.)

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Таа беше седум години во врска со Иван Тодориќ. По паузата, живее сама во Загреб, го работи и студира.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]