Мирче Клечкароски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Мирче Клечкароскимакедонски поет.

Животопис[уреди | уреди извор]

Клечкаровски е роден на 5 ноември 1959 година во Струга. Завршил средно образование во Струга. Директор на ПП „Алга увоз-извоз“ - Струга. Член на ДПМ од 1994 година. Автор е на книгите: Алга, (поезија, 1986), Бистра вода (поезија, 1992), Дримје и лелеци (поезија, 2000). Добитник е на наградата „Златен суботички прстен“ (Суботица).