Јоргос Цавелас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јоргос Цавелас
Γεώργιος Τζαβέλας
Лични податоци
Роден на 26 ноември 1987 (1987-11-26) (34 г.)
Роден во Атина, Грција
Висина 6 ст 0 ин (1.83 м)
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Ајнтрахт Франкфурт
Број 31
Младинска кариера
2004–2005 Terpsithea
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006–2008 Kerkyra 23 (2)
2008–2010 Panionios 41 (2)
2010– Ајнтрахт Франкфурт 27 (1)
Репрезентација
2010– Грција 5 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 25 December 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 25 December 2011
Јоргос Цавелас со Монако во 2010 година

Јоргос Цавелас (грчки: Γεώργιος Τζαβέλας) (роден на 26 ноември 1987) — грчки фудбалер, кој моментално настапува за екипата на Ајнтрахт Франкфурт, и игра во одбраната.