Арманд Дуплантис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арманд Дуплантис
Armand Duplantis jumps 6.00 metres in pole at Stockholm Stadium on 24 August 2019
Лични податоци
Родено имеArmand Gustav Duplantis
Прекар(и)Мондо Дуплантис
Националност
 • шведска
 • САД
Роден(а)10 ноември 1999(1999-11-10)(24 г.)
Лафајет, Луизијана, САД
Висина1,81 m[1]
Тежина79 kg[1]
Спорт
Земја Шведска
СпортАтлетика
ДисциплиниСкок со стап
КлубСК Упсала
ТренерГрег Дуплантис и Хелена Дуплантис
Успеси и титули
Лични рекордиво сала 6,18 m Предлошка:AthAbbr (Глазгов 2020)
на отворено: 6,15 m Предлошка:AthAbbr (Рим 2020)

Арманд ГуставМондоДуплантис [2] (10 ноември 1999, Лафајет) — шведски скокач со стап и актуелен светски рекордер во затворен простор со висина од 6,18 метри и светски рекордер на отворено со 6,15 метри. Дуплантис освоил злато како 15-годишник во скок со стап за момчиња на Светското првенство за млади во 2015 година и држи голем број светски рекорди по возрасни групи. Тој го освоил златниот медал на Европското првенство 2018 со висина од 6,05 метри (нов светски рекорд за натпреварувачи под 20 години) и сребрениот медал на Светското првенство во 2019 година. Дуплантис, исто така, ја освоил Дијамантската лига 2020 година и Европското првенство во сала 2021 година, со што се прогласени за најдобри првенства на двете. Тој го освоил златниот медал на Летните олимписки игри 2021 година во Токио.

Животопис[уреди | уреди извор]

Дуплантис е роден во атлетско семејство; неговиот татко Американец, Грег Дуплантис, кој по потекло е Кајун [3] е поранешен скокач со стап со личен рекорд од 5,80 м, додека неговата шведска мајка Хелена (родена Хедлунд) е поранешна седмобојка и одбојкарка.[4] Неговите двајца постари браќа, Андреас и Антоан, и неговата помала сестра, Јохана, исто така, се занимавале со спорт; Андреас ја претставувал Шведска како скокач со стап на Светското младинско првенство во 2009 и Светското јуниорско првенство во 2012 година, а Антоан падна се откажал од скок со стап за безбол додека бил во средно училиште, пред да замине за Државниот универзитет во Луизијана.[5]

Додека растел во домаќинство што зборуваанглиски, Дуплантис во младоста научил шведски како втор јазик.[6] Храбрен од неговата мајка, Дуплантис земал опсежни часови преку Skype со цел да ја подобри својата флуентност и до 2020 година почувствувал дека го разбира и побрзиот говор многу подобро отколку претходно. Неговата мајка во исто време тврдела дека Дуплантис се срамел да зборува шведски во јавност, но била многу среќна што го сторил тоа приватно со помал притисок.[7][8] Дуплантис, исто така, изјавил дека подобрувањето на неговиот шведски е отежнато од високото ниво на англиски вештини во Шведска, што резултирало со тоа што Швеѓаните претпочитаат да користат англиски кога разговараат со него.[9] По освојувањето на Jeрингприсет како најпопуларен спортист во Шведска во 2020 година, Дуплантис изразил олеснување што шведската јавност го прифатила.[10] Дуплантис, исто така, налутил некои Американци што одлучил да ја претставува Шведска и дека е горд за тоа.[11] Според таткото на Дуплантис, многу помалку од половина од Луизијана „знаеле кој е“ неговиот син пред почетокот на Олимписките игри во Токио, чист контраст со тоа што е најпопуларен шведски спортист во сите спортови.[12] За време на споменатата Олимпијада, Дуплантис, исто така, изјавил дека неговиот постар брат имал одлични искуства да ја претставува Шведска на младинско ниво и неговата љубов кон Шведска како дете го направила неговиот избор многу лесен, но дека „тој исто така чувствува силна врска со Лафајет“.[12] Дуплантис обично зимите ги поминува во Луизијана, а летата во Упсала во Шведска, така што ги користи двете клими кога нудат најдобри можности за обука.

Првите обиди во скок со стап Дуплантис ги направил како тригодишно дете во семејниот дом во Лафајет, Луизијана и брзо се вклопил во него; својот прв светски рекорд го поставил за возрасната група до 7 години, а неговиот скок од 3,86 м како десетгодишно дете ги надминал претходните светски рекорди и за возраст од 11 и 12 години.[13][14] Од јули 2015 година, тој го држи светскиот рекофд во сите возрасни групи од 7 до 12 години; тој го држел рекорд и за возраст од 13 години, но истиот бил соборен во мај 2015 година.[13][15]

Резултати од натпревари[уреди | уреди извор]

Година Натпреварување Град Место Настан
2015 Светско првенство П18 Кали, Колумбија 1st 5,30 m Предлошка:AthAbbr
2016 Светско првенство П20 Бидгошч, Полска 3rd 5,45 m
2017 Европско првенство П20 Гросето, Италија 1st 5,65 m Предлошка:AthAbbr
Светско првенство Лондон, Обединето Кралство 9th 5,50 m
2018 Светско првенство во сала Бирмингем, Обединето Кралство 8th 5,70 m
Светско првенство П20 Тампере, Финска 1st 5,82 m Предлошка:AthAbbr
Европско првенство Берлин, Германија 6,05 m Предлошка:AthAbbr
2019 Southeastern Conference Track and Field Championships Фајетвил, Арканзас 6,00 m (NCAA record)[16]
Светско првенство Доха, Катар 2nd 5,97 m
2020 World Athletics Indoor Tour Торуњ, Полска 1st 6.17 m Предлошка:AthAbbr
World Athletics Indoor Tour Глазгов, Шведска 6.18 m Предлошка:AthAbbr
Дијамантска лига Рим, Италија 6,15 m Предлошка:AthAbbr
2021 European Indoor Championships Torun, Poland 1 6.05 m Предлошка:AthAbbr
Olympic Games Токио, Јапонија 1 6,02 m

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „European Athletics“. Посетено на 12 August 2018.
 2. "Franska avslöjandet: Mondos okända mellannamn" Retrieved 25 July 2021.
 3. gntstarduplantisar. „Ancestry of Armand "Mondo" Duplantis - Up to the 16th generation“. Geneanet.
 4. Raymond A. Partsch III (4 March 2015). „Pole vaulter Armand Duplantis clearing new heights“. The Advocate. Архивирано од изворникот на 2020-02-16. Посетено на 20 July 2015.
 5. Randy Rosetta (13 July 2015). „LSU freshman Antoine Duplantis meshes strong mental approach with athleticism as he steps into a chance to compete“. NOLA.com. Посетено на 20 July 2015.
 6. „Duplantis inför SM - intervjuas på svenska: "Det känns bra" (шведски). Expressen. 7 August 2020. Посетено на 2 August 2021.
 7. Brenning, Patrik (20 April 2020). „Armand Duplantis kan svenska men vågar inte prata“ (шведски). Aftonbladet. Посетено на 2 August 2021.
 8. . Expressen You Tube Channel. 11 June 2020 https://www.youtube.com/watch?v=nCJ875PRdUI. Посетено на 2 August 2021. Отсутно или празно |title= (help)
 9. „Duplantis: "Blir mycket mer igenkänd här än i USA" (шведски). Svenska Dagbladet. 18 September 2020. Посетено на 2 August 2021.
 10. Karlsson, Erik (31 December 2020). „Duplantis om folkets kärlek: Är en lättnad“ (шведски). Aftonbladet. Посетено на 2 August 2021.
 11. Brown, Bruce (22 July 2021). „Why is Armand 'Mondo' Duplantis representing Sweden? There's a reason, but he's still a Louisiana guy“. The Advocate. Посетено на 2 August 2021.
 12. 12,0 12,1 „Hatet från USA mot Duplantis“. Expressen. 2 August 2021. Посетено на 2 August 2021.
 13. 13,0 13,1 Johanna Gretschel (14 January 2015). „National freshman PV record holder Armand Duplantis wants the world“. MileSplit. Посетено на 20 July 2015.
 14. Dave Krider (11 August 2010). „Louisiana's 10-year-old pole vault prodigy“. MaxPreps. Посетено на 20 July 2015.
 15. Øystein Jarlsbo (18 May 2015). „Pål (13) feiret 17. mai som verdensrekordholder i stav“ (норвешки). vg.no. Посетено на 20 July 2015.
 16. „Duplantis vaults collegiate record of 6.00m in Fayetteville“. www.worldathletics.org (англиски). 12 May 2019. Посетено на 16 February 2020.