Рикардо Маниеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рикардо Маниеро
Riccardo Maniero
Лични податоци
Роден на 26 ноември 1987 (1987-11-26) (35 г.)
Роден во Неапол, Италија
Висина &100000000000001830000001,83 м
Позиција Напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Пескара
Број 19
Младинска кариера
Јувентус
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000–2005 Јувентус 0 (0)
2007-2008Асколи (позајмен) 21 (1)
2008Бари(позајмен) 0 (0)
2009Лумецане (позајмен) 9 (1)
2009-2010Арецо (позајмен) 31 (12)
2010- Пескара 43 (7)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Рикардо Маниеро (роден на 26 ноември 1987 година во Неапол) — италијански фудбалер, напаѓач, кој во моментов игра за Пескара во италијанската Серија А. Тој ја започнал својата кариера во младинскиот тим на Јувентус, а во 2006-тата е промовиран во Примавера. Во тој момент игра со многу талентирани играчи во тимот како:Себастијан Џовинко, Клаудио Маркизио, Паоло де Чеље, Доменико Крисито, Давид Ланзафаме и др. Силната конкуренција не му дозволува да одигра ниту еден натпревар за првиот тим на Јувентус, па тој е пратен на четири позајмици во долните лиги во Италија.

Во 2010 Маниеро потпиша стален договор со екипата на Пескара во летото 2010-тата година. Во првата сезона тој одигра 26 натпревари и постигна 3 гола во Серија Б. Во втората сезона Маниеро беше во сенка на двојката во нападот Имобиле-Инсиње која заедно постигна 46 погодоци во лигата. Сепак Маниеро, постигна 4 гола во оваа сезона меѓу кој и одлучувачкиот во последното коло против екипата на Ночерина во 92-ата минута од мечот што заврши 1-0 за Пескара. Со овој негов гол Пескара го освои првото место во Серија Б во сезоната 2011-2012 и по цели 20 години се врати во Серија А.