Ел Лисицки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ел Лисицки
Автопортрет на Ел Лисицки во 1914 г.
Роден(а)23 ноември 1890(1890-11-23)
Починок (Смоленск), Русија
Починал(а)30 декември 1941(1941-12-30) (возр. 51)
Москва, СССР
Занимањеуметник

Лазар Маркович Лисицки (на руски: Ла́зарь Ма́ркович Лиси́цкий; 23 ноември 1890 - 30 декември 1941), познат како Ел Лисицкируски и советски сликар, архитект, графички уметник, типограф и фотограф. Се смета за еден од најважните личности на руската авангарда во почетокот на 20-от век. Заедно со неговиот учител Казимир Малевич го основал уметничкиот правец суперматизам, како што самиот Малевич го нарекувал конструктивизмот.

Животопис[уреди | уреди извор]

По неговото детство и младост во Смоленкс сакал да оди на Академија во Санкт Петербург, но тој не бил прифатен и заминал на обука во техничкото училиште во Дармштат. Таму тој  ги завршил студиите и на почетокот на Првата светска војна се вратил во Русија. До 1917 година предавал заедно со Казимир Малевич во уметничката школа во Витебск , каде Директорот бил Марк Шагал. Подоцна (во 1921 година) предавал во Московската Академија. Во периодот 1922 година1928 година се вратил во Германија и предавал на Баухаус. Во 1928 година. тој живеел во Москва каде работел како инженер за дизајн. На меѓународни изложби на Русија, тој предлагал украси за нивните павиљони.

Работа[уреди | уреди извор]

Архитектонското дело на Ел Лисички најмногу се одразило на утописките проекти кои требало радикално да го сменат изгледот на Москва. Се претпоставува дека овие облакодери се издигнуваат над земјата со минимален услов за потпорна површина и е познат како „небесен холдинг“. Овие челични конструкции не биле во можност да се спроведеат. Покрај тоа што се рефлектирал во архитектурата, Ел Лисички се посветил на сликарството, рекламната графика, книжевната уметност и изложбата.

Наводи[уреди | уреди извор]

 • Albrecht, Wilma Ruth (1993). EL - wie Lissitzky. Das Künstlerporträt. Liberal, 35 (1993) 4, pp. 50-60. ISSN 0459-1992.
 • Balandin, S. N. (1968). „Arkhitekturnaya teoriya El Lisitskogo (Архитектурная теория Эль Лисицкого)“ (руски). Архивирано од изворникот на May 10, 2008. Посетено на 2008-10-01.
 • Burgos, Francisco; Garrido, Gines (2004). El Lissitzky. Wolkenbugel 1924-1925. Absent Architecture (Rueda, Spain). ISBN 978-84-7207-158-2.
 • Curl, James Stevens (2006). A Dictionary of Architecture and Landscape Architecture (Paperback) (Second. изд.). Oxford University Press. стр. 880 pages. ISBN 0-19-860678-8.
 • Ilyicheva, Anna (2008). „Avangard na samoteke (Авангард "на самотеке")“ (руски). lenta.ru.
 • Glazova, Anna (2003). „El Lissitzky in Weimar Germany“. Speaking in Tongues. The Magazine of Literary Tran slation. Архивирано од изворникот на 2008-10-30. Посетено на 2008-10-01.
 • Khan-Magomedov, S. O. (2005). Sto shedevrov sovetskogo arkhitekturnogo avangarda (Сто шедевров советского архитектурного авангарда) (руски и шпански). URSS, Moscow. ISBN 5-354-00892-1.
 • Lissizky, El; Schwitters, Kurt (1924). „Merz (magazine) no. 8-9“. Посетено на 2008-10-01.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 • Lissitzky-Kuppers, Sophie (1980). El Lissitzky, life, letters, texts. Thames and Hudson. ISBN 0-500-23090-0.
 • Mallgrave, Harry Francis (2005). Modern Architectural Theory: A Historical Survey, 1673-1968. Cambridge. ISBN 0-521-79306-8.
 • Margolin, Victor (1997). The struggle for utopia: Rodchenko, Lissitzky, Moholy-Nagy : 1917–1946. University of Chicago Press. ISBN 0-226-50516-2.
 • Margolin, Victor (2000). „El Lissitzky's Had Gadya, 1919“ (PDF). Yeshiva University, New York. Архивирано од изворникот (PDF) на 2008-10-03. Посетено на 2008-10-02.
 • Mayakovsky, Vladimir; El Lissitzky (2000). For the Voice (Dlia golosa). The MIT Press. ISBN 0-262-13377-6.
 • Perloff, Nancy; и др. (2005). „Design by El Lissitzky“. Getty Research Institute. Посетено на 2008-10-01.
 • Perloff, Nancy; Reed, Brian (2003). Situating El Lissitzky: Vitebsk, Berlin, Moscow. Getty Research Institute. ISBN 0-89236-677-X.
 • Spencer, Herbert; Poynor, Rick (2004). Pioneers of modern typography. MIT Press. ISBN 978-0-262-69303-5.
 • Shatskikh, Alexandra (2007). Vitebsk: The Life of Art. Yale University Press. ISBN 978-0-300-10108-9.
 • Shishanov V.A. Vitebsk Museum of Modern Art: a history of creation and a collection. 1918-1941. - Minsk: Medisont, 2007. - 144 p.[1] [2]
 • Stedelijk Van Abbemuseum; El Lissitzy (1990). El Lissitzky, 1890–1941: Architect Painter Photographer Typographer. Municipal Van Abbemuseum. ISBN 90-70149-28-1.
 • Tolstoy, V. P. (editor) (2006). Vystavochnye ansambli SSSR 1920-1930-e gody (Выставочные ансамбли СССР в 1920-1930 годы, Exhibition ensembles of the USSR in the 1920s-1930s) (руски). Galart, Moscow. ISBN 9785269010502.CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)
 • Tupitsyn, Margarita (1999). El Lissitzky: Beyond the Abstract Cabinet. Yale University Press. ISBN 978-0-300-08170-1.
 • El Lissitzky. Wolkenbügel 1924-1925. Publisher= Editorial Rueda, Madrid, 2005 ISBN 84-7207-158-8

 Надворешни врски[уреди | уреди извор]