Наум Попески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Наум Попески
Наум Попески.jpg
македонски писател, поет за деца, новинар, преведувач и публицист
Роден/аНаум Попески
25 ноември 1947
Вевчани, Струшко, Македонија
Занимањеновинар,писател, поет, преведувач,публицист и филолог
НационалностМакедонец
Жанрпоезија за деца и публицистика
Книжевно движењесовремена македонска книжевност

Наум Попески е македонски писател, поет за деца , преведувач и публицист.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Наум Попески е роден во Вевчани на 25 ноември 1947 година. Студирал на Филолошкиот факултет во Скопје. Долгогодишен новинар и уредник на додатокот за деца „Колибри“ на „Нова Македонија“.Член на ДПМ од 2000 година[2].

Творештво[уреди | уреди извор]

Наум Попески е автор на книгите:

Наум Попески
 • „Ајде да растеме“ поезија за деца,(1982)
 • „Бонтон за деца“, (1991)
 • Бонтон за деца, преведена на албански јазик:Bontoni per femije (1995)
 • ,Еко - бонтон за деца“,(2006)
 • „Марко Поло - големиот морепловец и истражувач“, публицистика,(1994)
 • „Детелинка со четири листа“ поезија за деца, (1995)
 • ,Дневникот на Мартина“ патеписни белешки од Јадран, (2003)
 • „Принцезата Дијана“ - бајка која се претвори во трагедија публицистика, (1997)
 • „Спомени во слики“ (2007)[3]
 • „Една грешка - мака тешка“,песни и раскази за сообраќајната култура на децата, (2009) [4]
 • ,Изворчиња - поточиња“, поезија за деца, (2007)
 • ,, Летни светни светулке“ поезија за деца, (2012)
 • Анегдоти - згоди и незгоди на македонските писатели за деца, (2013)
 • ,,Наумување“ поезија за деца,( 2015)
 • ,, Низ сончевиот пат на македонската азбука“, македонската азбука опеана во стихови за најмалите и со соодветни илустрации(2016
 • Ново, дополнето издание, ,,Бонтон за деца“, адаптирано за децата од претшколска возраст, издание на ,,Детска радост “,, Просветно дело “, Скопје (2017)
 • ,,Поетот од Порече“, монографска книга во коавторство со поетот Саво Костадиновски (2018)
 • ,,Чаробна крила“,избор од поезијата за деца на Наум Попески, во препев на Душан Ѓуришиќ, доајен на поезијата за деца во Црна Гора(2018)
 • ,,Златна диплома“ од босанскиот писател за деца проф. д-р Бајрузин Хајро Планјац, во превод на Наум Попески,(2018)
 • ,, Дувни, дувни ветренце“, стихозбирка за деца, (2019)
 • Мојот прв албум за природата - Безбедна природа, безбедно детство, стихови на Наум Попески, во издание на Здружение за заштита на животна средина НОВ ИМПУЛС (2019)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 208.
 2. Вест за Попески
 3. Спомени во слики
 4. Вечер за Попески