Немања Гудељ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Немања Гудељ
Nemanja Gudelj (2016).jpg
Гудељ со Ајакс во 2016
Лични податоци
Полно име Немања Гудељ
Роден на 16 ноември 1991 (1991-11-16) (29 г.)
Роден во Белград, СФР Југославија
Висина &100000000000001880000001,88 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Севиља
Број 8
Младинска кариера
1998–2001 БСВ Буимер
2001–2010 Нац Бреда
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009–2013 Нац Бреда 79 (8)
2013–2015 АЗ 61 (16)
2015–2017 Ајакс 40 (6)
2017–2018 Тијанџин Теда 19 (1)
2018–2019 Гуангжу Евергранде 11 (2)
2018–2019 Спортинг Лисабон 27 (1)
2019- Севиља 39 (0)
Репрезентација
2010–2012 Србија под 21 15 (2)
2014– Србија 33 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 13 април 2018.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 10 ноември 2017

Немања "Нено" Гудељ (српски:Немања Гудељ; роден на 16 ноември 1991 година) — српски фудбалер кој игра како централен играч од средниот ред за шпанската Севилја и за српската репрезентација. Тој е син на поранешниот играч на белградски Партизан и Нац Бреда, Небојша Гудељ и постар брат на Драгиша Гудељ. Тој има и српскo и холандско државјанство.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]