Еди Ирвајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Еди Ирвајн
Eddie Irvine
Земја:  Обединето Кралство
Кариера во Формула 1
Активни години 19932002
Тим Џордан, Ферари и Јагуар
Трки 148 (147 starts)
Освоени првенства 0
Победи 4
Подиуми 26
Вкупно освоено поени 191
Пол позиции 0
Најбрз круг 1
Прва трка Голяма награда на Јапонија (1993)
Прва победа Голяма награда на Австралија(1999)
Последна победа Голяма награда на Малезија(1999)
Последна трка Голяма награда на Јапонија (2002)

Еди Ирвајн (роден на 10 ноември 1965) е поранешен возач на Формула 1. Својата кариера ја започнал во 1983 година, како возач во Формула Форд. Во 1988 година се натпреварувал во Формула 3, а во периодот од 1989 до 1993 година во Ф3000 во Европа и Јапонија.

Своето деби во Формула 1 го имал во 1993 година. Во текот на својата кариера во Формула 1, тој бил возач на Џордан, Ферари и Јагуар.

Својата кариера ја завршил во 2002 година.