Прејди на содржината

Вилијан Жозе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вилијан Жозе

Вилијан Жозе да Силва (роден на 23 ноември 1991 година), познат како Вилијан Жозе, е бразилски професионален фудбалер кој игра како напаѓач за клубот од Ла Лига Реал Бетис.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Гремио Баруери[уреди | уреди извор]

Роден во Порто Калво, Алагоас, Вилијан Жозе ја започнал својата кариера во локалната младинска постава на ЦРБ, пред да му се приклучи на Гремио Баруери во 2008 година, на 17-годишна возраст. На 1 август 2009 година тој го направил своето деби во првиот тим - и во Серија А -, влегувајќи како доцна замена во поразот со 2-1 од Ботафого.[1]

Вилијан Жозе го постигнал својот прв гол како професионалец на 17 јануари следната година, постигнувајќи го само голот на неговата екипа во ремито 1–1 против Сертаозињо за првенството во Кампеонато Паулиста.[2] Тој постигнал уште шест голови во текот на кампањата, која заврши со испаѓање.

Саун Пауло[уреди | уреди извор]

На 13 јануари 2011 година, Вилијан Жозе му се приклучил на Саун Пауло.[3] Тој најмногу бил користен како резервна копија на Луис Фабијано и Дагоберто во неговата прва година, а и покрај тоа што вториот замина во Интернасионал во 2012 година, тој сè уште беше трет избор зад новото засилување Освалдо.

Гремио и Сантос[уреди | уреди извор]

На 13 декември 2012 година, Вилијан Жозе се преселил во Гремио,[4] но откако ретко се појавувал потпишал со ФК Сантос во мај следната година.[5] Тој се појавил на 28 натпревари во текот на неговата единствена сезона во Пеикс, постигнувајќи пет гола.

Реал Мадрид[уреди | уреди извор]

На 8 јануари 2014 година, Вилијан Жозе се преселил во странство, потпишувајќи шестмесечен договор со Реал Мадрид, доделен на резервите во Сегунда дивизион. Откако постигнал хет-трик во победата од 3–2 на Рекреативо де Уелва,[6] бил повикан за главниот тим и бил на клупата за натпреварите против Реал Сосиедад и УД Алмерија.

Вилијан Жозе го направил своето деби во Ла Лига на 11 мај, заменувајќи го сонародникот Касемиро во поразот од 2-0 од Селта де Виго.[7] Во јуни, сепак, тој беше ослободен.

Сарагоса[уреди | уреди извор]

Вилијан Жозе со Реал Сосиедад во 2016 година

Вилијан Жозе потпишла едногодишен договор со Реал Сарагоса на второто ниво на 29 август 2014 година.[8] Тој го направи своето деби за клубот на 7 септември, заменувајќи го Давид Муњос во поразот од 4–1 од ФК Барселона Б.

Вилијан Жозе го постигнал својот прв гол за клубот на 12 октомври 2014 година, во ремито 3–3 на гости против ЦД Луго. Тој, исто така, постигна двојки против УД Лас Палмас (3–5 пораз на гости) и Жирона ФК (4–1 гостинска победа), завршувајќи ја кампањата со десет гола бидејќи неговата екипа пропушти промоција во плеј-офот.

На 30 јули 2015 година, Вилијан Жозе потпишал едногодишен договор со Лас Палмас, ново промовиран во највисокото ниво.[9] Неговиот прв гол во категоријата се случил на 12 декември, единствениот успех на натпреварот против Реал Бетис на домашен терен.

На 25 јануари 2016 година, Вилијан Жозе постигна гол во поразот со 3–2 од Леванте УД. На 20 февруари, тој постигна израмнувачки гол во првото полувреме против лидерот во лигата ФК Барселона, но домаќините на крајот загубија со 2-1. Тој исто така го постигна израмнувачкиот гол против поранешниот клуб Реал Мадрид на 13 март, но домаќините повторно загубија со 2-1.

Реал Сосиедад[уреди | уреди извор]

На 31 јули 2016 година, Вилијан Жозе потпишал петгодишен договор со колегата од лигата Реал Сосиедад.[10] На 21 септември, тој постигнал дубл учинок во 4-1 домашно рутирање на поранешниот клуб Лас Палмас.

Позајмица на Вулверхемптон Вондерерс[уреди | уреди извор]

На 23 јануари 2021 година, Вилијан Жозе му се придружил на клубот од Премиер лигата Вулверхемптон Вондерерс до крајот на сезоната 2020-21, со опција да го направи договорот постојан по неговото склучување.[11] Жозе го направи својот прв настап за Вулвс како замена во второто полувреме во ремито 0-0 со Челзи на Стемфорд Бриџ на 27 јануари 2021 година, правејќи витален удар со глава од шут од гол од Каи Хаверц од Челзи во последната минута од додадената минута. време.[12][13]

Вилијан Жозе го направи својот прв старт за Вулвс во нивниот следен натпревар на гостувањето кај Кристал Палас во Премиер лигата на 30 јануари 2021 година [14] Тој го имаше своето деби настап во Молине на мечот во Премиер лигата против Арсенал на 2 февруари кога Вулвс победи со 2-1, со што се осигура дека Вулвс го удвои првенството над Арсенал во 2020-2021 за прв пат од 1978-79.[15] Жозе го доби пеналот што го реализираше Рубен Невес за првиот од двата гола на Волвс.

На 9 април, Вилијан Жозе го постигна она што ќе беше негов прв гол за Вулвс, во победата од 1–0 на гости против Фулам, доколку не беше контроверзно поништен од видео помошникот судија, откако беше досуден центаршут од Нелсон Семедо до Даниел Поденс. офсајд.[16] На 17 април, тој го постигнал својот прв гол на Волвс во победата од 1-0 на домашната лига над Шефилд Јунајтед, со што Блејдс испаѓаат во ЕФЛ првенството.[17]

Позајмица на Реал Бетис[уреди | уреди извор]

На 26 август 2021 година, Вилијан Жозе му се приклучи на ривалите во Ла Лига, Реал Бетис на договор за позајмица долга сезона.[18]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Во 2011 година, Вилијан Жозе беше член и на Светското првенство У-20 на ФИФА и на младинското првенство на ФИФА со Бразил, постигнувајќи два голови во првиот и трипати во вториот.

На 12 март 2018 година, тој го доби својот прв повик за сениорскиот тим за два пријателски натпревари против Русија и Германија, но не одигра ниту еден.[19]

Почести[уреди | уреди извор]

Саун Пауло

 • Копа Судамерикана : 2012 година

Реал Мадрид

 • Копа дел Реј : 2013-14

Реал Сосиедад

 • Копа дел Реј: 2019–20 [20]

Реал Бетис

 • Копа дел Реј: 2021–22 [21]

Бразил до 20 години

 • Светско првенство на ФИФА до 20 години : 2011 година
 • Јужноамериканско младинско првенство : 2011 година

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. André Lima dá vitória ao Botafogo contra o Barueri... Nos acréscimos (André Lima gives victory to Botafogo against Barueri... in the stoppage time); Globo Esporte, 1 August 2009 (на португалски)
 2. No interior, Sertãozinho empate com Barueri e Azulão vence Paulista (In the countryside, Sertãozinho draws with Barueri and Azulão beats Paulista); Globo Esporte, 17 January 2010 (на португалски)
 3. Willian José acerta contrato de dois anos com o São Paulo (Willian José agrees a two-year deal with São Paulo); Diário Lance!, 13 January 2011 (на португалски)
 4. Willian José confirma acerto com o Grêmio: 'Espero ser muito feliz' (Willian José confirms deal with Grêmio: 'I hope to be very happy'); Globo Esporte, 13 December 2012 (на португалски)
 5. Santos apresenta Willian José, e atacante promete muitos gols (Santos presents Willian José, and forward promises a lot of goals); Globo Esporte, 28 May 2013 (на португалски)
 6. Willian José, con un 'hat-trick', distancia al filial de la zona baja (Willian José, with a 'hat-trick', takes the reserves away from the drop zone); Marca, 15 March 2014 (на шпански)
 7. Sin pena ni gloria (Unnoticed); Marca, 11 May 2014 (на шпански)
 8. Willian José, nuevo refuerzo para el ataque zaragocista (Willian José, new signing for the zaragocista attack); Real Zaragoza, 29 August 2014 (на шпански)
 9. El delantero William José llega cedido hasta final de temporada (Forward Willian José arrives on loan until the end of the season); UD Las Palmas, 30 July 2015 (на шпански)
 10. Principio de acuerdo para el traspaso de Willian José (Agreement in principle for the transfer of Willian José); Real Sociedad, 31 July 2016 (на шпански)
 11. „Willian Jose: Wolves sign Real Sociedad striker on loan“. BBC Sport. 23 January 2021.
 12. Johnston, Neil (27 January 2021). „Chelsea 0–0 Wolverhampton Wanderers: Thomas Tuchel suffers a frustrating start“. BBC Sport.
 13. „Report: Chelsea 0-0 Wolves“. Wolverhampton Wanderers F.C. 27 January 2021. Посетено на 28 January 2021.
 14. Johnston, Neil (30 January 2021). „Crystal Palace 1–0 Wolves: Eberechi Eze scores winner“. BBC Sport. Посетено на 2 February 2021.
 15. Emons, Michael (2 February 2021). „Wolves 2–1: David Luiz & Bernd Leno sent off as Gunners lose“. BBC Sport. Посетено на 2 February 2021.
 16. Ryan, Danny (9 April 2021). „Fulham v Wolves: Willian Jose denied goal by VAR offside call“. GiveMeSport. Посетено на 9 April 2021.
 17. Stone, Simon (17 April 2021). „Wolverhampton Wanderers 1-0 Sheffield United: Blades relegated after defeat“. BBC Sport. Посетено на 17 April 2021.
 18. „El Real Betis incorpora a Willian José“ (Spanish). Real Betis. 26 August 2021. Посетено на 26 August 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 19. Convocados para amistosos contra Rússia e Alemanha (Call-ups for friendlies against Russia and Germany) Архивирано на 16 март 2018 г.; CBF, 12 March 2018 (на португалски)
 20. „Athletic Club 0-1 Real Sociedad: result, summary, goal“. AS.com (англиски). 4 April 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-19. Посетено на 3 April 2021.
 21. „Real Betis 1–1 Valencia (5–4 on pens): Real Betis win Copa del Rey final on penalties“. BBC Sport. 23 April 2022. Посетено на 23 April 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]