Ирина Саломикова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ирина Саломикова
Медали
Кану спринт жени

ИКФ Светски Кану Спринт Шампионати

Сребро 1985 Мечелен
K-4 500 m
Бронза 1987 Дисбург
K-4 500 m
Бронза 1989 Пловдив
K-2 500 m
Бронза 1989 Пловдив
K-4 500 m
Бронза 1990 Познањ
K-1 5000 m

Ирина Саломикова-Ваг (родена 28 ноември 1961) — руска спринт-кануистка која што се натпреваруваше од средината на 1980-те д ораните 1990-ти. Таа освои пет медали на ИКФ Светскиот Кану Спринт Шампионати од кој еден сребрен медал (К-4 500 метри; 1985) и четири бронзени медали (К-1 5000 метри; 1990, К-2 500 метри; 1989, К-4 500 метри; 1987, 1989)

Саломикова-Ваг исто така се натпреваруваше и на две ЛОИ за две различни земји. На ЛОИ 1988 таа се натпреваруваше за Советскиот Сојуз завршувајќи на четвртото место во дисциплината К-4 500 метри и завршувајќи на петто место во дисциплината К-2 500 метри. На следните ЛОИ 1992 во Барселона, Саломикова-Ваг се натпреваруваше за Обединетиот Тим и заврши на деветтото место во дисциплината К-4 500 метири и беше елиминирана во полуфиналето на дисциплината К-1 500 метри.

Наводи[уреди | уреди извор]