Џони Гринвуд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џони Гринвуд
Jonny Greenwood
Биографски податоци
Роден(а) 5 ноември 1971 (1971-11-05) (воз. 46 г.)
Оксфорд, Англија
Жанрови Алтернативен рок
Електронска музика
Амбиентална музика
Занимања Музичар, текстописец, композитор
Инструменти Гитара
Ондес Мартенот
Клавијатура
Аналоген синтисајзер
Пијано
Орган
Ксилофон
Глокеншпил
Снимач на звук
Хармоника
Тапани
Виола
Бенџо
Период на активност 1985-денес
Издавачи XL, TBD, Sanctuary
Соработници Radiohead
Мреж. место Официјално мрежно место
Значајни инструменти
Fender Telecaster Plus
Fender Starcaster
Ондес Мартенот

Џонатан Ричард Гај Гринвуд (роден на 5 ноември 1971) е БАФТА и Греми-номиниран музичар и композитор, најмногу познат како член на англиската музичката група Radiohead. Гринвуд свири на многу инструменти, но најчесто е водечки гитарист и свирач на клавијатура. Освен на гитара и клавијатура, тој свири и на ксилофон, глокеншпил, хармоника, тапани, виола, бенџо и ондес Мартенот. Тој исто така работи на електронската страна од Radiohead, работејќи со комјутерски-создадена музика и семплирање. Гринвуд ја напиша музиката за филмовите „Бодисонг“ и „Ќе има крв“, а е и во постојана соработка со BBC[1]. Тој е помладиот брат на Колин Гринвуд кој му е колега во Radiohead.Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Jonny Greenwood - BBC commission“, BBC, 26 април 2005 (посет. 22 март 2009 г). (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]