Ед О‘Брајан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ед О‘Брајан
Ед О‘Брајан во 2006, свирејќи во живо во Блекпул
Ед О‘Брајан во 2006, свирејќи во живо во Блекпул
Основни информации
Родено имеЕдвард Џон О‘Брајан
Роден(а)15 април 1968 (1968-04-15) (55 г.)
Оксфорд, Англија
ЖанрЕкспериментален рок, алтернативен рок, електроника
ЗанимањеМузичар
ИнструментГитара, вокали, ефекти на гитара, програмирање, тапани, перкусија, кабаса, клавијатура
Активност1985–денес
ИздавачXL, TBD
Други
групи и точки
Radiohead, 7 Worlds Collide

Едвард Џон О‘Брајан (роден на 15 април 1968) е англиски музичар, песнописец и еден од трите гитаристи за групата Radiohead која свири алтернативен рок. Тој е исто така одговорен за помошните вокали за време на концертите во живо и на многу песни од албумите на групата (понекогаш заедно со тапанарот Фил Селвеј). Дополнително има свирено гитара и за проектот 7 Worlds Collide.[1]

Наведувајќи ја неговата работа со Radiohead, повеќе списоци и анкети го имаат изгласано Ед О‘Брајан како еден од најголемите гитаристи на модерната ера.[2][3]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „New 7 Worlds Collide“. Buzzmedia Music. Посетено на 5 септември 2010. На |first= му недостасува |last= (help); Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help) (англиски)
  2. „Rolling Stone's "The 100 Greatest Guitarists of All Time" Do you agree?“. The Insider. Архивирано од изворникот на 2009-04-22. Посетено на 2010-05-17. (англиски)
  3. "Top 50 Guitarists of All Time" Архивирано на 27 мај 2010 г.. Gibson.com. Проверено на 21 септември 2010. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • StringsReunited.com Архивирано на 2 ноември 2006 г. : Вклучува редовен блог од Plank, техничарот за снимање и живи свирки на Radiohead, давајќи технички информации. (англиски)