Прејди на содржината

XL Recordings

Од Википедија — слободната енциклопедија

XL Recordings е британска независна издавачка куќа која ја покренале Тим Палемр, Никс Халкс и Ричард Расел со Beggars Banquet Records во 1989 со цел да издаваат рејв и денс музика. Куќата прераснала во една од најуспешните комерцијални и навлијателни издавачки куќи во светот.

Соработувачи[уреди | уреди извор]

Некои од соработувачите на XL Recordings се:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]