Gorillaz

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горилаз
Gorillaz
Горилаз во живо во Лондон, 2010
Биографски податоци
Потекло Есекс, Англија
Жанрови Алтернативен хип-хоп
Издавачи Parlophone, Virgin, EMI

Горилаз — британска група основана во 1998 од пејачот Дамон Албарн и британскиот аниматор Џејми Хјуит. Овој виртуелен бенд го сочинуваат карактерите:

Во своето долгогодишно постоење оваа група направила многу хитови како што се:

  • 19-2000
  • Clint Eastwood
  • Dare
  • Feel Good Inc.

Студио Албуми[уреди | уреди извор]