Gorillaz

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горилаз
Gorillaz
Горилаз во живо во Лондон, 2010
Биографски податоци
ПотеклоЕсекс, Англија
ЖанровиАлтернативен хип-хоп
ИздавачиParlophone, Virgin, EMI

Горилаз — британска група основана во 1998 од пејачот Дамон Албарн и британскиот аниматор Џејми Хјуит. Овој виртуелен бенд го сочинуваат карактерите:

Во своето долгогодишно постоење оваа група направила многу хитови како што се:

  • 19-2000
  • Clint Eastwood
  • Dare
  • Feel Good Inc.
  • On Melancholy Hill
  • Stylo
  • Saturnz Barz
  • Strobelite

Студио Албуми[уреди | уреди извор]