Дамон Албарн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дамон Албарн
Биографски податоци
Родено име Дамон Албарн
Роден(а) 23 март 1968 (1968-03-23) (воз. 50 г.)
Вајтчапел, Лондон, Англија
Потекло Колчестер, Англија
Жанрови Алтернативен рок, Британски поп
Занимања Музичар, Пејач, Текстописец, Продуцент, Композитор
Инструменти вокали, гитара, пијано, виолина, рекордер, вибрафон, синтисајзер, мелодика, бас гитара, тапани, тастатури
Период на активност 1988–денес
Соработници Blur
Gorillaz
The Good, the Bad & the Queen
Monkey: Journey to the West
Massive Attack
Мреж. место Blur
Gorillaz
The Good, the Bad & the Queen

Дамон Албарн (англиски изговор: / ɔ ː deɪmən lbɑrn /, 23 март 1968 — англиски пејач, текстописец и музички продуцент кој е вклучен во многу проекти со висок профил и соработки во текот на неговата кариера. Тој е можеби најпознат по меѓународното ниво за неговата сегашна улога како фронтмен и текстописец на Горилаз, чиј прв два студиски албум беше продаден во повеќе од 20 милиони копии во комбинација до 2007 година и како текстописец фронтмен на британскиот поп бенд Блур, и има исто така тој учествуваше во помалку познатите проекти, како "Добриот, лошиот и кралицата, Мајмун: Патување на запад и Музика од Мали.