Demon Days

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Demon Days“
Студио Албум од Gorillaz
Издаден11 мај 2005 (Јапонија)
Снименјануари 2004 – декември 2004 во Студио 13, Лондон, Англија
Жанралтернативен хип хоп
Траење50:44
Издавачка куќаПарлофоун
ПродуцентГорилаз, Danger Mouse, Џејсон Кокс, Џејмс Дринг

Demon Days — втор студиски албум на британскиот бенд Горилаз, објавен во мај 2005. На албумот учествуваат De La Soul, Нене Чери, Мартина Топлеј-Берд, Roots Manuva, MF DOOM, Ајк Тарнер, Бути Браун од Pharcyde, Шон Рајдер, Денис Хопер, Лондонскиот госпел хор од Лондон и Детскиот хор од Сан Фернандез.

Demon Days бил на #1 место на англиската и 6-то место на американската топ листа. Албумот се продал во повеќе од десет милиони примероци од 2001 година. Албумот ги содржи следните синглови: „Feel Good inc.“, „Dare“, „Dirty Harry“ и „Kids With Guns“ / „El Manana“.


Список на песни[уреди | уреди извор]

 1. "Intro" (Gorillaz/Дон Харпер) – 1:03
 2. "Last Living Souls" – 3:10
 3. "Kids with Guns" (заедно со Нене Чери) – 3:47
 4. "O Green World" – 4:32
 5. "Dirty Harry" (заедно со Бути Браун и детскиот хор од Сан Франциско) (Gorillaz/Romye Robinson) – 3:43
 6. "Feel Good Inc." (featuring De La Soul) (Gorillaz/Дејв Џоликур) – 3:41
 7. "El Mañana" – 3:50
 8. "Every Planet We Reach Is Dead" (featuring Ајк Тарнер) – 4:53
 9. "November Has Come" (заедно со MF Doom) (Gorillaz/Daniel Dumile) – 2:41
 10. "All Alone" (заедно со Roots Manuva и Мартина Топлеј-Берд) (Gorillaz/Родни Смит/Симон Тонг) – 3:30
 11. "White Light" – 2:08
 12. "Dare" (заедно со Шон Рајдер) – 4:04
 13. "Fire Coming Out of the Monkey's Head" (заедно со Денис Хупер) – 3:18
 14. "Don't Get Lost in Heaven" – 2:00
 15. "Demon Days" (заедно со Лондонскиот госпел хор) – 4:28
Бонус Песни
 • "The Swagga" (ограничено издание) – 4:57
 • "We Are Happy Landfill" (ограничено издание) – 3:39
 • "68 State" (бонус песна од Јапонското издание) – 4:49
 • "People" (бонус песна од Јапонското издание) – 3:26
 • "Hong Kong" (во живо од Манчестерската опера) (бонус песна од Јапонското издание) – 6:38