Plastic Beach

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Plastic Beach“
Студиски албум од Gorillaz
Издаден3 март 2010 (2010-03-03)
СнименЈуни 2008 – Ноември 2009, Њујорк, Дамаск и Лондон
ЖанрАлтернативен хип-хоп, алтернативен рок
Траење56:46
Издавачка куќаПарлофоун, Virgin Records
ПродуцентGorillaz

Plastic Beach (Пластична Плажа) — третиот студиски албум на виртуелниот бенд Горилаз. Албумот е објавен на 3 март 2010 година. Албумот е изваден од недовршениот проект на Горилаз наречен Carousel. Снимен е од јуни 2008 до ноември 2009 година и првично бил издаден од соосновачот на Горилаз, Дамон Албарн. Во албумот учествуваат и следниве артисти: Снуп Дог, Gruff Rhys, Боби Вомак, Мос Деф, Лу Рид, Мик Џонс, Марк Е. Смит, Пол Симонон, Кано, Little Dragon и Hypnotic Brass Ensemble.

Албумот дебитирал на местото број два во Обединетото Кралство со продажба на 74,000 копии во првата недела. Во САД, албумот дебитирал на второто место на Билборд 200 каде што во првата недела продажбата достигнала до 112,000 копии. По објавувањето, овој албум бил оценет позитивно од страна на критичарите.

Список на песни[уреди | уреди извор]

 1. Orchestral Intro
 2. Welcome to the World of the Plastic Beach
 3. White Flag
 4. Rhinstone Eyes
 5. Stylo
 6. Superfast Jellyfish
 7. Empire Ants
 8. Glitter Freeze
 9. Some Kind of Nature
 10. On a Melancholy Hill
 11. Broken
 12. Sweepstakes
 13. Plastic Beach
 14. To Binge
 15. Cluod of Unknowing
 16. Pirate Jet