Gorillaz (албум)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Gorillaz“
Студиски албум од Gorillaz
Издаден26 март 2001
Снимен1 декември 1998 – 7 мај 2000
Жанралтернативен хип хоп
Траење53:33
Издавачка куќаParlophone
ПродуцентТом Гирлинг, Џејсон Кокс, Дан Автоматорот, Горилаз

Gorillaz — деби албум на британскиот бенд Горилаз, издаден во март 2001 година. Тоа ги вклучува сингловите "Clint Eastwood", "19-2000", "Rock the House" и "Tomorrow Comes Today". Албумот достигна # 3 во Велика Британија, а беше неочекуван хит во САД, со место број # 14 и продажба на над десет милиони примероци во светот.

Информации за албумот[уреди | уреди извор]

Во текот на албумот, бендот експериментира со многу комбинации на жанрови, вклучувајќи ги и хип-хоп, рок, латино, панк, транс, и реге. Gorillaz беше издаден како усовршено цеде во кое се вклучени екран штедачи, позадина и автоплеј филм кој го отвора интернет прелистувачот на корисникот на посебен дел на мрежното место на Горилаз, кое веќе не е активно.

Во 2004 година, албумот е спакуван со Laika Come Home од 2002 година во ограничена серија кутија поставена како дел од ЕМИ "2CD оригинали" колекција. На почетокот на песната "М1 А1" има последователен звучен клип од филмот Денот на мртвите. Песната "Slow Country" располага со примерок од "Специјални" 1981 сингл "Град на духови ". А примерокот од циклусот "Во Домот на планината кралица" од Рејмонд Скот се повторува низ песната "Man Research (Clapper)". Насловот на песната е поздрав до истражувањето на Рејмонд Скот Менхетен. Ова е прв албум на Горилаз што носи "Родителска Советодавниот"(Parental Advisory)налепница.

Листа на песни од албумот[уреди | уреди извор]

 1. "Re-Hash" – 3:38
 2. "5/4" – 2:40
 3. "Tomorrow Comes Today" – 3:13
 4. "New Genious (Brother)" – 3:57
 5. "Clint Eastwood" (feat. Del tha Funkee Homosapien) – 5:40
 6. "Man Research (Clapper)" – 4:32
 7. "Punk" – 1:37
 8. "Sound Check (Gravity)" – 4:41
 9. "Double Bass" – 4:45
 10. "Rock the House" (со Del tha Funkee Homosapien) – 4:09
 11. "19-2000" – 3:28
 12. "Latin Simone (¿Que Pasa Contigo?)" (со Ибрахим Ферер) – 3:37
 13. "Starshine" – 3:31
 14. "Slow Country" – 3:36
 15. "M1 A1" – 3:49