Колин Гринвуд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Колин Гринвуд
Колин Гринвуд во Бонару, 17 јуни 2006
Колин Гринвуд во Бонару, 17 јуни 2006
Основни информации
Родено имеКолин Чарлс Гринвуд
Роден(а)26 јуни 1969 (1969-06-26) (52 г.)
Оксфорд, Англија
ЖанрАлтернативен рок
Експериментален рок
Електронска музика
ЗанимањеМузичар, басист
ИнструментБас гитара
Клавијатура
Синтисајзер
Семплер
Жичен синтисајзер
Активност1985–денес
Други
групи и точки
Radiohead, Џејмс Лавино, Марк Линкос[1]
Мреж. местоhttp://www.radiohead.com
Забележителен/и инструмент/и
Фендер

Колин Чарлс Гринвуд (роден на 26 јуни 1969) е англиски музичар и композитор, најдобро познат како басистот на групата Radiohead која свири алтернативен рок. Освен бас, Корлин свири и на клавијатура, синтисајзери и работи на семплирањето и на електронската страна од Radiohead.

Колин е забележан како „миротворецот“ и „главниот дипломат“ на групата.[2] Тој е постариот брат на помладиот член од групата, Џони Гринвуд.Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Greenwood, Colin (2010-03-08). „Mark Linkous RIP“. Radiohead. Архивирано од изворникот на 2010-03-09. Посетено на 2010-03-10. (англиски)
  2. „Are we having fun yet?“. The Age. Melbourne. 2010-04-11. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]