Том Јорк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Том Јорк
Јорк на фестивалот Lattitude, Сафолк, 2009.
Јорк на фестивалот Lattitude, Сафолк, 2009.
Основни информации
Родено имеТомас Едвард Јорк
Thomas Edward Yorke
Познат(а) и какоTchock,[1] Tchocky,[2][3] Dr. Tchock[4][5]
Роден(а)7 октомври 1968 (1968-10-07) (53 г.)
Велинборо, Нортхемтонсшир, Англија
ЖанрАлтернативен рок
Електроника
ЗанимањеМузичар
ИнструментВокали
Гитара
Пијано
Клавијатура
Перкусија
Бас гитара
Програмирање
Тапани
Активност1985—денес
ИздавачXL
Други
групи и точки
Radiohead, UNKLE, Atoms for Peace

Томас Едвард „Том“ Јорк (англиски: Thomas Edward "Thom" Yorke, роден на 7 октомври 1968) е англиски музичар кој е водечкиот вокалист и главен текстописец на музичката група Radiohead. Тој главно свири на гитара и пијано, но исто така има свирено на тапани и бас гитара (најмногу за време на сесиите за албумите „Kid A“ и „Amnesiac“). Во јули 2006 година тој го издаде неговиот дебитантски соло-албум, „The Eraser“.

Јорк е истакнат како една од највлијателните личности во музичката индустрија: во 2002 година магазинот „Q“ го именува Јорк како најмоќниот британски музичар[6], а во 2005 година Radiohead беа на 73. место на списокот „100 најголеми уметници на сите времиња“ на магазинот „Rolling Stone“. Јорк исто така е именуван и како еден од најдобрите пејачи во историјата на популарната музика: според анкетата од 2005 година организирана од списанието Blender и MTV2, Јорк беше изгласан на 18. место како најдобар пејач на сите времиња,[7] а во 2008 беше рангиран на 66. место на списокот на „Roling Stone“: „100 најдобри пејачи на сите времиња.“[8] Allmusic има напишано: „Малку рок-пејачи од 90-те беа оригинални и инстантно незаборавливи како Том Јорк“.[9]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Дискографија на Том Јорк.
Поврзано: Дискографија на Radiohead

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „All messed up“. The Guardian. London. 18 Jun. 2006. Посетено на 9 Jul. 2009. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help) (англиски)
  2. „Thom Yorke to exhibit Radiohead artwork?“. NME. UK. 13 ноември 2006. Посетено на 9 јули 2009. (англиски)
  3. „AllMusic - Tchocky - Overview“. allmusic.com. Посетено на 9 јули 2009. (англиски)
  4. Force, Chris (11 септември 2007). „Thom Yorke, Longtime Radiohead Artist Issue Art Collection“. alarmpress.com. Архивирано од изворникот на 2009-09-05. Посетено на 9 Jul. 2009. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help) (англиски)
  5. Jones, Alice (25 март 2009). „The Dark Art of Radiohead“. The Independent. London. Посетено на 9 јули 2009. (англиски)
  6. Боно е најмоќната музичка ѕвезда (англиски)
  7. Blender Magazine's 22 Greatest Voices (англиски)
  8. „100 Greatest Singers Of All Time“. The Rolling Stone. Посетено на 21 февруари 2009. (англиски)
  9. Thom Yorke. Allmusic. Пристапено на 22 јуни 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]