Дискографија на Radiohead

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дискографија на Radiohead
Radiohead (од лево кон десно): Том Јорк, Џони Гринвуд, Колин Гринвуд, Ед О‘Брајан и Фил Селвеј
Radiohead (од лево кон десно): Том Јорк, Џони Гринвуд, Колин Гринвуд, Ед О‘Брајан и Фил Селвеј
Изданија
Студиски албуми 8
Албуми во живо 4
Компилациски албуми 2
EP-а 11
Синглови 22
Б-страни 51
Видео албуми 5
Видео спотови 30
Наводи и белешки

Дискографијата на Radiohead, англиската музичка група од Оксфордшајр која свири алтернативен рок, се состои од осум студиски албуми, 26 синглови, 11 EP (extended play) албуми и две компилации. Radiohead е составен од Том Јорк (водечки вокали, ритам гитара, пијано), Џони Гринвуд (водечка гитара, клавијатура, други инструменти), Ед О‘Брајан (гитара, помошни вокали), Колин Гринвуд (бас гитара, синтисајзери) и Фил Селвеј (тапани, перкусија).

Првите шест албума на групата, издадени преку EMI, се продадени во повеќе од 25 милиони копии до 2007.[1] Radiohead независно го издадоа нивниот седми албум, „In Rainbows“ (2007), првобитно како дигитално преземање од интернет за кое купувачите можеле самите да си ја постават цената, а подоцна и во физичка форма кој довел до успех кај критичарите и топ-листите, продавајќи повеќе од три милиони копии во рок од една година по издавањето.[2] Нема сигурна бројка за вкупните продажби на сите студиски албуми, синглови, компилации, EP албуми и DVD.

Делата на Radiohead се вклучени во голем број на анкети на слушателите и списоци на критичарите.[3][4] На пример, во 2005 година Radiohead беа рангирани како 73. во списокот на списанието „Rolling Stone“' за „најголемите уметници на сите времиња“[5]

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

Година Детали Највисока позиција на топ-листите Сертификати
(прагови на продажба)
ОК
[6]
АВС
[7]
АВТ
[8]
БЕЛ
[9]
БЕЛ
[10]
КАН
[11]
ДАН
[12]
ФИН
[13]
ФРА
[14]
ГЕР
[15]
ИРС
[16]
ИТА
[17]
МЕК
[18]
ХОЛ
[19]
НОР
[20]
НЗЛ
[21]
ПОР
[22]
ШПА
[23]
ШВЕ
[24]
ШВА
[25]
САД
[11]
1993 Pablo Honey 22 86 38 28 42 108 61 44 56 91 32
ОК: Платинест[26]
АВС: Златен[27]
КАН: 2× Платинест[28]
САД: Платинест[29]
1995 The Bends
 • Издаден: 13 March 1995
 • Издавачка куќа: EMI
 • Формат: CD, касета, LP, MD
4 23 37 8 26 21 73 35 20 32 8 26 88
ОК: 3× Платинест[26]
КАН: 3× Платинест[28]
ЕУ: Платинест[30]
САД: Платинест[29]
1997 OK Computer
 • Издаден: 16 јуни 1997
 • Издавачка куќа: EMI
 • Формат: CD, кас., LP, MD
1 7 17 1 3 2 9 10 3 27 26 6 82 2 4 1 42 3 40 21
ОК: 3× Платинест[26]
АВС: Платинест[31]
КАН: 3× Платинест[28]
ЕУ: 3× Платинест[32]
ФРА: 2× Златен[33]
САД: 2× Платинест[29]
2000 Kid A 1 2 5 3 4 1 2 2 1 4 1 3 4 2 1 3 8 1
ОК: Платинест[26]
АВС: Платинест[27]
КАН: Платинест[28]
US: Платинест[29]
2001 Amnesiac
 • Издаден: 4 јуни 2001
 • Издавачка куќа: EMI
 • Формат: CD, кас., LP
1 2 1 4 3 1 2 1 2 2 1 2 3 1 1 4 6 2
ОК: Златен[26]
АВС: Златен[27]
КАН: Платинест[28]
ФРА: Златен[34]
САД: Златен[29]
2003 Hail to the Thief
 • Издаден: 17 јуни 2003
 • Издавачка куќа: EMI
 • Формат: CD, кас., LP
1 2 6 2 1 1 2 2 1 3 1 3 4 2 3 2 6 3 3
ОК: Платинест[26]
АВС: Златен[35]
КАН: Платинест[28]
ФРА: Златен[36]
САД: Златен[29]
2007 In Rainbows 1 2 12 2 5 1 7 2 1 8 1 7 50 7 6 2 19 6 2 1
ОК: Златен[26]
КАН: Платинест[28]
САД: Златен[29]
2011 The King of Limbs
„—“ означува дека не стигнал на топ-списокот на таа земја.

^ I Radiohead потпишал на издавачките куќи кои припаѓале на EMI: Parlophone (во Обединетото Кралство) и Capitol Records (во САД).
^ IIIn Rainbows“ најпрво бил самоиздаден како дигитално преземање од интернет за кое купувачите сами можеле да си ја изберат цената.

Збирки[уреди | уреди извор]

Видео збирки[уреди | уреди извор]

Компилации[уреди | уреди извор]

Година Детали Највисока позиција на топ-листите Сертификати
(прагови на продажба)
ОК
[6]
АВС
[7]
АВТ
[8]
БЕЛ
[9]
БЕЛ
[10]
КАН
[11]
ДАН
[12]
ФИН
[13]
ФРА
[14]
ГЕР
[15]
ИРС
[16]
ИТА
[17]
МЕК
[18]
ХОЛ
[19]
НОР
[20]
НЗЛ
[21]
ПОР
[22]
ШПА
[23]
ШВЕ
[24]
ШВА
[25]
САД
[11]
2007 Radiohead Box Set
 • Издадено: 2007
 • Издавачка куќа: EMI
 • Формати: CD, LP, кас., дигитално преземање
162
2008 Radiohead: The Best Of
 • Издадено: 2008
 • Издавачка куќа: EMI
 • Формати: CD, LP, кас., дигитално преземање
4 10 23 20 24 10 16 35 38 7 39 9 17 6 3 23 12 26
ОК: Златен[26]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Sherwin, Adam (2007-12-28), „EMI accuses Radiohead after group's demands for more fell on deaf ears“, Тајмс, Посетено на 2008-01-29 (англиски)
 2. Kreps, Daniel (2008-10-15). „Radiohead Publishers Reveal "In Rainbows" Numbers“. Rolling Stone. Архивирано од изворникот на 2011-06-28. Посетено на 2008-11-07. (англиски)
 3. „Radiohead gun for Beatles' Revolver“. news.bbc.co.uk. 2000-09-03. Посетено на 2008-09-28. (англиски)
 4. Radiohead - In Rainbows Is Overwhelming Critics Choice for Top Album. Contact Music. 2007-12-18. Посетено на 2009-10-03. (англиски)
 5. „The Immortals — The Greatest Artists of All Time: 73) Radiohead“, Rolling Stone, 2005-04-22, Архивирано од изворникот на 2007-11-09, Посетено на 2008-10-03 (англиски)
 6. 6,0 6,1 „Позиција на топ-листите во Британија“. chartstats.com. Архивирано од изворникот 2012-12-09. Посетено на 26 јануари 2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 7. 7,0 7,1 „Позиција на топ-листите во Австралија“. australian-charts.com. Посетено на 26 јануари 2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 8. 8,0 8,1 „Позиција на топ-листите во Австрија“. austriancharts.at. Посетено на 26 јануари 2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 9. 9,0 9,1 „Позиција на топ-листите во Белгија (Фландрија)“. http://ultratop.be. Посетено на 26 јануари 2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help); Надворешна врска во |publisher= (help)
 10. 10,0 10,1 „Позиција на топ-листите во Белгија (Валонија)“. http://ultratop.be. Посетено на 26 јануари 2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help); Надворешна врска во |publisher= (help)
 11. 11,0 11,1 11,2 11,3 „Позиција на топ-листите во Северна Америка“. allmusic.com. Посетено на 26 January 2010.
 12. 12,0 12,1 „Позиција на топ-листите во Данска“. danishcharts.com. Архивирано од изворникот на 2013-08-19. Посетено на 26 јануари 2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 13. 13,0 13,1 „Позиција на топ-листите во Финска“. finnishcharts.com. Посетено на 26 јануари 2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 14. 14,0 14,1 „Позиција на топ-листите во Франција“. lescharts.com. Посетено на 26 јануари 2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 15. 15,0 15,1 „Позиција на топ-листите во Германија“. musicline.de. Архивирано од изворникот на 2011-08-06. Посетено на 26 јануари 2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 16. 16,0 16,1 „Позиција на топ-листите во Ирска“. irish-charts.com. Посетено на 26 јануари 2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 17. 17,0 17,1 „Позиција на топ-листите во Италија“. italiancharts.com. Посетено на 26 јануари 2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 18. 18,0 18,1 „Позиција на топ-листите во Мексико“. mexicancharts.com. Посетено на 26 јануари 2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)[мртва врска]
 19. 19,0 19,1 „Позиција на топ-листите во Холандија“. dutchcharts.nl. Посетено на 26 јануари 2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 20. 20,0 20,1 „Позиција на топ-листите во Норвешка“. norwegiancharts.com. Посетено на 26 јануари 2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 21. 21,0 21,1 „Позиција на топ-листите во Нов Зеланд“. charts.org.nz. Архивирано од изворникот на 2013-07-27. Посетено на 26 јануари 2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 22. 22,0 22,1 „Позиција на топ-листите во Португалија“. portuguesecharts.com. Посетено на 26 јануари 2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 23. 23,0 23,1 „Позиција на топ-листите во Шпанија“. spanishcharts.com. Посетено на 26 јануари 2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 24. 24,0 24,1 „Позиција на топ-листите во Шведска“. swedishcharts.com. Посетено на 26 јануари 2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 25. 25,0 25,1 „Позиција на топ-листите во Швајцарија“. hitparade.ch. Посетено на 26 јануари 2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 26. 26,0 26,1 26,2 26,3 26,4 26,5 26,6 26,7 „British certificates: searchable database“. bpi.co.uk. Архивирано од изворникот на 2017-10-06. Посетено на 26 јануари 2010. (англиски)
 27. 27,0 27,1 27,2 „ARIA Charts – Accreditations – 2001 Albums“. Australian Recording Industry Association. Посетено на 2008-08-04. (англиски)
 28. 28,0 28,1 28,2 28,3 28,4 28,5 28,6 „Canadian Recording Industry Association – Search Certification Database“. Canadian Recording Industry Association. Архивирано од изворникот на 2016-01-11. Посетено на 2008-08-04. Забелешка: Корисникот мора да ги дефинира параметрите за пребарување да гласат „Radiohead“. (англиски)
 29. 29,0 29,1 29,2 29,3 29,4 29,5 29,6 „Gold and Platinum Searchable Database“. Recording Industry Association of America. Посетено на 2008-08-04. Забелешка: Корисникот мора да ги дефинира параметрите за пребарување да гласат „Radiohead“. (англиски)
 30. „IFPI Platinum Europe Awards“. IFPI. 2002. Посетено на 2008-08-04. (англиски)
 31. „ARIA Charts – Accreditations – 1997 Albums“. Australian Recording Industry Association. Посетено на 2008-08-04. (англиски)
 32. „IFPI Platinum Europe Awards“. IFPI. 2006. Архивирано од изворникот на 2012-05-06. Посетено на 2008-08-04. (англиски)
 33. „SNEP – Accreditations – 1998 Albums“. Syndicat national de l'édition phonographique. Архивирано од изворникот на 2008-12-12. Посетено на 2008-08-04. (француски)
 34. „SNEP – Accreditations – 2001 Albums“. Syndicat national de l'édition phonographique. Архивирано од изворникот на 2008-12-12. Посетено на 2008-08-04. (француски)
 35. „ARIA Charts – Accreditations – 2003 Albums“. Australian Recording Industry Association. Посетено на 2008-08-04.
 36. „SNEP – Accreditations – 2003 Albums“. Syndicat national de l'édition phonographique. Архивирано од изворникот на 2008-02-23. Посетено на 2008-08-04. (француски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]