Фил Селвеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Филип Селвеј
Phil Selway.jpg
Основни информации
Родено имеФилип Џејмс Селвеј
Роден(а)23 мај 1967 (1967-05-23) (52 г.)
ПотеклоАбингдон, Беркшир, Англија
ЖанрАлтернативен рок, експериментален рок, електронска музика, фолк рок
ЗанимањеМузичар, песнописец, тапанар
ИнструментТапани
перкусија
гитара
вокали
Активност1985–денес
ИздавачXL, TBD, Bella Union
Други
групи и точки
Radiohead, 7 Worlds Collide, соло - „Familial“
Мреж. местоwww.philipselway.com

Филип Џејмс Селвеј (роден на 23 мај 1967) е англиски музичар и текстописец, најдобро познат како тапанарот на англиската група Radiohead која свири алтернативен рок. Тој исто така е тапанар и овозможува помошни вокали, а повремено е и водечки вокал за музичкиот проект 7 Worlds Collide. Селвеј е познат за неговата прецизност и владеење со повеќе различни стилови и невообичаени размери на тактот[1] и е именуван за 26. најдобар тапанар на сите времиња од страна на Gigwise во 2008.[2]

Селвеј го издал својот дебитантски соло-албум, „Familial“, на 30 август 2010.[3]Дискографија[уреди | уреди извор]

Поврзано: Дискографија на Radiohead

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Radiohead man debuts new solo material“, NME, 8 јануари 2009 (посет. 20 февруари 2009 г). (англиски)
  2. The Greatest Drummers Of All Time“, Gigwise, 29 мај 2008 (посет. 20 февруари 2009 г). (англиски)
  3. "Radiohead drummer announces details of debut solo album". The Independent. Проверено на 14 март 2011. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]