Ќе има крв

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Ќе има крв
(There Will Be Blood)“
There will be blood.jpg
Режисер Паул Томас Андерсен
Продуцент Скот Рудин
Сценарист Аптон Синклер
Настапуваат Даниел Деј-Луис
Паул Дано
Киран Хиндс
Кевин Ј. О’Конор
Дејвид Вилис
Жанр вестерн, драма
Музика Џони Гринвуд
Дистрибутер Paramount Vantage
Премиера 26 декември 2007
Држава  САД
Јазик англиски
Буџет $25.000.000

Ќе има крв (англиски: There Will Be Blood) е вестерндрама филм од 2007 год. Филмот е номиниран во 8 категории за Оскар, меѓу кои и за најдобар филм.

Приказна[уреди | уреди извор]

Овој еп за семејство, вербата, моќта и нафтата се одвива за време на нафтениот бум во Калифорнија, во почетокот на 20 век. Тоа е приказна за Даниел Плеинвју ( Даниел Деј-Луис ), кој од рудар во рудник за сребро и самохран татко, станува нафтен тајкун. Кога Плеинвуд ќе дознае дека постои мало гратче на запад, во кое од земјата излегува цело море нафта, тој го зема синот, Х.Д ( Дилон Фрејзер ) и си ја бараат среќата во правливиот Литл Бостон. Главната забава во градот ја обезбедува харизматичниот свештеник Ели Сандеј ( Пол Дано ), но ништо нема да остане исто кога се појавуваат конфилкти, а секоја човечка вредност – љубов, надеж, заедништво, верба, амбиција, па дури и врската помеѓу таткото и синот – ќе бидат размрдани од корупција, измама и трката за што повеќе нафта.