Родени во август

Од Википедија — слободната енциклопедија

јануари

февруари

март

април

мај

јуни

јули

август

септември

октомври

ноември

декември

Статијата Родени во август е автоматски создадена преку превклучување (трансклудирање) на рачно уредуваните страници за Родени на одреден датум во месец август.
Видете исто така автоматски генерирана листа на лица Родени во месец август во Категорија:Родени во август
Можеби ќе ве интересира да погледнете во Починати во август и Категорија:Починати во август

1 август


1744  Жан Батист Ламарк — француски природнонаучник и филозоф.
1815  Ричард Хенри Дана — американски писател и адвокат.
1819  Херман Мелвиламерикански писател, есеист и поет.
1893  Александар — крал на Грција.
1899  Џими Ејнџел — американски воздухопловец.
1919  Димко Најдов — македонски револуционер.
1933  Ко Ун — јужнокорејски поет, добитник на „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата.
1941  Натали Делон — француска глумица.
1942  Џери Гарсија — американски рок-музичар, член на групата Грејтфул дед (Grateful Dead).
1952  Зоран Ѓинѓиќпремиер на Србија.
1953  Богдан Диклиќ — српски глумец.
1953  Роберт Креј — американски блуз-музичар.
1954  Тревор Бербик — јамајски и канадски боксер.
1960  Чак Д — американски рапер, член на групата Паблик енеми (Public Enemy).
1960  Професор Гриф — американски рапер, член на групата Паблик енеми (Public Enemy).
1961  Дани Блинд — холандски фудбалер и тренер.
1963  Кулио — американски рапер.
1965  Сем Мендес — англиски режисер.
1967  Нехат Беќири — македонски сликар.
1984  Бастијан Швајнштајгергермански фудбалер.
1984  Франческо Гаваци — италијански велосипедист.
1988  Немања Матиќ — српски фудбалер.
Евгенија Образцоваруска балерина.
1993  Маријано Дијас — шпанско-доминикански фудбалер.
1994  Доменико Берарди — италијански фудбалер.


2 август


1696  Махмуд Iотомански султан.
1876  Александар Белиќ — македонист и филолог.
1923  Ајк Вилијамс — американски боксер.
1924  Џејмс Болдвин — американски писател.
1926  Евдокија Фотева - Вера — македонска револуционерка.
1934  Александар Стојановиќ — македонски балетан.
1932  Питер О'Тулирски глумец.
1939  Вес Крејвенамерикански филмски режисер, еден од татковците на современиот хорор-филм.
1940  Коле Мангов — македонски поет и публицист.
1942  Изабел Аљендечилеанска писателка.
1943  Љерка Тот - Наумова — македонски поет и преведувач.
1949  Беј Дао — кинески поет, добитник на Златниот венец на Струшките вечери на поезијата.
1952  Ален Жирес — француски фудбалер.
1957  Анхел Херера Вера — кубански боксер.
1965  Рефик Шабанаџовиќ — босански и југословенски фудбалер.
1968  Штефан Ефенберг — германски фудбалер.
1969  Фернандо Коуто — португалски фудбалер.
1976  Сем Вортингтон — австралиски глумец.
1989  Матео Трентин — италијански велосипедист.
1989  Насер Чадли — белгиски фудбалер.
1994  Бруно Мендес — бразилски фудбалер.


3 август


1832  Иван Зајцхрватски композитор.
1882  Алојз Градниксловенечки поет.
1916  Хозе Мануел Морено — аргентински фудбалер.
1926  Тони Бенетамерикански пејач.
1940  Роско Мичел — американски џез-музичар.
1940  Мартин Шин — американски глумец.
1952  Освалдо Ардилес — аргентински фудбалер.
1959  Коичи Танакајапонски хемичар, добитник на Нобеловата награда.
1963  Џејмс Хетфилд — американски рок-музичар, член на групата „Металика“ (Metallica).
1975  Феликс Брих — германски фудбалски судија.
1979  Еванџелин Лиликанадска глумица.
1982  Виктор Хрјапа — руски кошаркар.
1983  Камерон Вурф — австралиски велосипедист.
1983  Чезаре Бенедети — италијански велосипедист.
1984  Рајан Лохти — американски пливач.
1986  Дарја Домрачева — белоруска биатлонка.
1989  Сем Хачинсон — англиски фудбалер.
1994  Корентан Толисо — француски фудбалер.
1994  Емерсон Палмиери — италијански фудбалер.
1995  Иљја Власов — руски одбојкар.


4 август


1792  Перси Биш Шелианглиски поет.
1859  Кнут Хамсуннорвешки писател и Нобелов лауреат од 1920 година.
1900  Луј Армстронгамерикански џез музичар и трубач.
1940  Абдураман Вахид — четврти претседател на Индонезија.
1947  Клаус Шулцегермански композитор.
1957  Валдис Валтерс — латвиски и советски кошаркар.
1969  Макс Кавалера — бразилски рок-музичар.
1975  Аднан Гулшаир ел Шукријумах — член на терористичката организација „Ал-Каеда“.
1982  Лука Антонини — италијански фудбалер.
1985  Антонио Валенсија — еквадорски фудбалер.


5 август


1802  Нилс Хенрик Абелнорвешки математичар.
1844  Иљја Репин — руски сликар.
1850  Ги де Мопасанфранцуски писател.
1862  Џозеф МерикБританец со огромни деформитети на телото, познат како „Човекот-слон“.
1874  Весли Мичеламерикански економист.
1898  Василиј Лебедев-Кумачсоветски поет.
1906  Џон Хјустонамерикански филмски режисер.
1906  Василиј Леонтјевамерикански економист, добитник на Нобеловата награда во 1973 година.
1911  Роберт Тејлорамерикански глумец.
1930  Нил Армстронгамерикански космонаут, првиот човек што стапнал на Месечината.
1948  Реј Клеменс — англиски фудбалер.
1962  Патрик Јуингамерикански кошаркар.
1964  Зоран Сретеновиќ — српски и југословенски кошаркар и тренер.
1968  Марин Ле Пенфранцуска политичарка.
1971  Валери Карпов — руски и советски хокеар.
1975  Владимир Петриќ — српски ракометар.
1976  Дамир Скомина — словенечки фудбалски судија.
1982  Микеле Пациенца — италијански фудбалер.
1985  Саломон Калу — фудбалер од Брегот на слоновата коска.
1993  Себастијан Енао — колумбиски велосипедист.
1995  Стефано Сенси — италијански фудбалер.
2004  Гави — шпански фудбалер.


6 август


1775  Луј XIX — француски крал.
1809  Алфред Лорд Тенисонанглиски поет.
1868  Пол Клодел — француски поет, драматург и дипломат.
1875  Григорие Хаџи Ташковиќ — македонски револуционер.
1881  Александар Флеминганглиски микробиолог, добитник на Нобелова награда.
1911  Лусил Боламерикански глумица и комичарка.
1911  Раде Кончар — хрватски комунист и партизан, Народен херој на Југославија.
1917  Роберт Мичамамерикански глумец.
1921  Бади Колет — американски џез-музичар.
1928  Енди Ворхоламерикански уметник, најпознат претставник на поп-артот.
1935  Марио Колуна — португалски фудбалер.
1936  Дражан Јерковиќ — хрватски и југословенски фудбалер.
1960  Сергеј Игнатов — министер за образование на Бугарија.
1963  Кевин Митник — американски хакер.
1965  Дејвид Робинсон — американски кошаркар.
1965  Томас Шенлебе — германски атлетичар.
1969  Елиот Смитамерикански поп-рок музичар.
1973  Томислав Дончев — министер без ресор на Бугарија.
1984  Маја Огњеновиќ — српска одбојкарка.
1983  Робин ван Перси — холандски фудбалер.
1986  Жером Копел — француски велосипедист.
1986  Иван Штил — руски кану-спринтер.


7 август


1876  Маргарета Гертруда Целе — позната како Мата Хари, германска шпионка од Првата светска војна со холандско потекло.
1924  Адолф Драгичевиќ — хрватски и југословенски економист.
1932  Абебе Бикилаетиопски атлетичар, познат како „Босоногиот тркач“, освојувач на два златни олимписки медали во дисциплината маратон.
1947  Софија Ротару — советска пејачка.
1948  Драган Капичиќ — српски и југословенски кошаркар.
1954  Рајко Дујмиќ — хрватски поп-музичар, член на групата „Нови фосили“.
1954  Антонио Ресинес — американски глумец.
1958  Златко Крмпотиќ — српски фудбалер.
1958  Брус Дикинсонанглиски рок-пејач, член на групата „Ајрон мејден“ (Iron Maiden).
1960  Дејвид Духовни — американски глумец.
1961  Елена Давидовасоветска гимнастичарка.
1966  Џими Велс — основач на Википедија.
1966  Кристин Херш — американска рок-музичарка.
1971  Грегор Фучка — словенечки и италијански кошаркар.
1972  Горан Влаовиќ — хрватски фудбалер.
1975  Шарлиз Терон — јужноафриканско-американска глумица.
1982  Јана Клочковаукраинска пливачка.
1982  Василис Спанулис — грчки кошаркар.
1983  Андриј Гривко — украински велосипедист.
1984  Стратос Перпероглу — грчки кошаркар.
1987  Фелипе Алисте Лопес — бразилски фудбалер.
1996  Дани Себалос — шпански фудбалер.


8 август


1748  Јохан Фридрих Гмелин — германски природонаучник.
1790  Ференц Келчеи — унгарски поет.
1809  Људевит Гај — хрватски јазичар.
1879  Емилијано Запатамексикански револуционер.
1901  Ернест О. Лоренсамерикански физичар и Нобелов лауреат.
1918  Никола Бадев — македонски пејач на народни песни.
1919  Дино де Лаурентиситалијански филмски продуцент.
1925  Алија Изетбеговиќпретседател на Босна и Херцеговина.
1936  Илхами Емин — македонски писател.
1937  Дастин Хофман — американски глумец.
1943  Есма Реџепова — македонска пејачка.
1944  Борис Апостолов — македонски писател.
1950  Кемал Комина — македонски поет и раскажувач.
1950  Димитрије Бужаровски — македонски композитор и музиколог.
1953  Најџел Мансел — британски автомобилист, светски шампион во трките на „Формула 1“.
1955  Херберт Прохаска — австриски фудбалер.
1956  Милош Шестиќ — српски и југословенски фудбалер.
1964  Клаус Ебнер — австриски писател.
1961  Неџмедин Сулејмани — член на ОНА.
1967  Бранко Брновиќ — црногорски и југословенски фудбалер.
1979  Стипе Плетикоса — хрватски фудбалски голман.
1980  Борут Божич — словенечки велосипедист.
1981  Роџер Федерершвајцарски тенисер.
1983  Џонатан Тафра — чилеански спринт-кануист.
1987  Питер Стетина — американски велосипедист.
1991  Жоел Матип — камерунски фудбалер.
1998  Шон Мендез — канадски поп-музичар.


9 август


„Слатки сништа“ (о. 1901) од Џон Вилијам Годвард
1386  Хенри Vанглиски крал.
1631  Џон Драјденанглиски поет.
1776  Амадео Авогадроиталијански хемичар.
1861  Џон Вилијам Годварданглиски неокласичен академски сликар.
1883  Панко Брашнаров — македонски комунист.
1912  Бојан Адамич - словенечки композитор.
1931  Марио Загало — бразилски фудбалер и тренер.
1938  Род Лејверавстралиски тенисер.
1938  Леонид Кучма — вториот украински претседател.
1939  Романо Продииталијански премиер и претседател на Европската Комисија.
1942  Џек Диџонет — американски џез-музичар.
1943  Кен Нортон — американски боксер.
1945  Ваит Насуфи — македонски писател.
1947  Рој Хоџсон — англиски фудбалер и тренер.
1953  Жан Тирол — француски економист, добитник на Нобеловата награда.
1963  Витни Хјустонамериканска пејачка и глумица.
1971  Андреј Кабанов — руски кануист-спринтер .
1972  Хуанес — колумбиски поп пејач.
1973  Филипо Инзаги — италијански фудбалер.
1985  Филипе Луис — бразилски фудбалер.
1986  Роберт Кишерловски — хрватски велосипедист.
1988  Мијушко Бојовиќ — црногорски фудбалер.
1988  Вилијан — бразилски фудбалер.


10 август


1865  Александар Петрович Глазуновруски композитор, последен претставник на руската национална школа.
1888  Кристофер — принц на Грција.
1893  Прежихов Воранц — словенечки писател.
1902  Арне Тиселиусшведски хемичар, добитник на Нобеловата награда.
1912  Жорже Амадо - бразилски писател.
1937  Јован Павловски — македонски поет.
1947  Ијан Андерсон — шкотски рок-музичар, член на групата „Џетро тал“ (Jethro Tull).
1939  Вера Сојчевска - Антиќ — македонски историчар.
1960  Антонио Бандерасшпански глумец.
1966  Хајрула Мисини — поранешен член на ОНА.
1967  Ридик Боуамерикански боксер, светски шампион во тешка категорија.
1971  Рој Кинирски фудбалер и тренер.
1973  Хавиер Занети — аргентински фудбалер.
1992  Дајер Кинтана — колумбиски велосипедист.
1994  Бернардо Силва — португалски фудбалер.


11 август


1814  Иван Мажураниќ — хрватски писател.
1858  Кристијан Ејкманхоландски доктор и Нобелов лауреат.
1883  Ернст Штадлер — германски поет.
1902  Норма Ширер — канадско-американска филмска глумица.
1926  Арон Клугбритански хемичар.
1928  Риза Идризи — учесник во НОВ.
1931  Фимчо Муратовски — македонски диригент.
1933  Божидар Тодоровски - Бодле — македонски поет.
1934  Данило Бата Стојковиќ — српски глумец.
1946  Милан Гутовиќ — српски глумец.
1947  Јоргос Караџаферис — грчки политичар.
1949  Ѓорѓи Спасов — македонски политичар.
1950  Стив Возњакинформатички пионер и основач на фирмата „Apple“ заедно со Стив Џобс.
1954  Џо Џексон — англиски музичар и композитор.
1957  Жарко Башески — македонски вајар.
1960  Томислав Ивковиќ — хрватски фудбалски голман и тренер.
1964  Сашо Пижевски - Пиже — македонски шоумен.
1967  Масимилијано Алегри — италијански фудбалер и тренер.
1971  Лидија Димковска — македонска поетеса.
1976  Иван Кордоба — колумбиски фудбалер.


12 август


1503  Кристијан IIIдански крал.
1664  Рахел Рејсх — холандска сликарка.
1831  Мадам Блаватска — руска спиритуалистка.
1843  Колмар фон дер Голцгермански фелдмаршал и турски паша.
1853  Стојан Заимов — бугарски револуционер.
1884  Давид Бергелсон — советски писател.
1887  Ервин Шредингеравстриски теоретски физичар.
1905  Бане Андреев — учесник во НОБ.
1925  Норис и Рос Меквертершкотски близнаци — основачи на Гинисовата книга на рекорди.
1930  Џорџ Сорос — американски претприемач.
1930  Никола Узунов — македонски универзитетски професор, член на МАНУ.
1949  Марк Нофлер — британски гитарист.
1952  Хади Незир — македонски политичар.
1954  Франсоа Оландпретседател на Франција.
1958  Беќир Синани — поранешен член на ОНА.
1967  Емил Костадинов — бугарски фудбалер.
1971  Пит Сампрас — американски тенисер.
1973  Марк Јулиано — италијански фудбалер.
1975  Кејси Афлек — американски глумец.
1977  Ива Мајоли — хрватска тенисерка.
1982  Бобан Грнчаров — македонски фудбалер.
1983  Клас-Јан Хунтелар — холандиски фудбалер.
1988  Тиџеј ван Гардерен — американски велосипедист.
1988  Тајсон Фјури — британски боксер.
1989  Том Клеверли — англиски фудбалер.
1990  Марио Балотели — италијански фудбалер.
1996  Артур Мело — бразилски фудбалер.


13 август


1814  Андерс Јонас Ангстремшведски физичар.
1871  Карл Либкнехтгермански револуционер.
1888  Џон Логи Бердшкотски телевизиски пионер.
1899  Алфред Џозеф Хичкоканглиски филмски режисер.
1902  Феликс Ванкелгермански инженер, пронаоѓач на вртежниот мотор.
1916  Радослав К. Петковски — македонски писател.
1926  Фидел Кастрокубански револуционер и претседател.
1931  Блаже Павловски — македонски поет.
1936  Живко Чингомакедонски писател.
1943  Роберт Хол — американски економист.
1946  Џенет Јелен — американска економистка, претседател на Системот на федерални резерви.
1952  Горица Поповиќ — српска глумица.
1956  Милан Калина — југословенски ракометар.
1959  Томас Равели — шведски фудбалски голман.
1966  Мигел Мирандафудбалски голман од Перу.
1970  Алан Ширер — англиски фудбалер.
1934  Нико Крањчар — хрватски фудбалер.
1985  Грега Боле — словенечки велосипедист.
1986  Драгица Кресоја — македонска ракометарка.
1989  Давиде Чимолаи — италијански велосипедист.
1992  Лукас Моура— бразилски фудбалер.
1995  Преснел Кимпембе— француски фудбалер.


14 август


1714  Клод Вернерфранцуски сликар.
1740  Пиј VIIримски папа.
1777  Ханс Кристијан Ерстеддански физичар.
1867  Џон Голсвордианглиски писател и Нобелов лауреат, автор на познатата трилогија „Сага за Форсајтови“.
1868  Петар Поп Арсов — македонски револуционер, основоположник на Македонската револуционерна организација.
1876  Алекандар Обреновиќсрпски крал.
1912  Френк Опенхајмер — американски физичар.
1915  Видое Смилевски - Батомакедонски народен херој, истакнат револуционер и општествено-политички работник.
1919  Раде Јовчевски - Корчагинмакедонски народен херој.
1941  Дејвид Крозби — американски рок-музичар.
1945  Елена Кожухарова — македонска поетеса.
1945  Вим Вендерс — германски филмски режисер.
1959  Меџик Џонсон — американски кошаркар.
1966  Фреди Ринкон — колумбиски фудбалер.
1966  Паоло Тофоли — италијански одбојкар.
1983  Мила Кунис — американска филмска глумица.
1984  Џорџо Кјелини — италијански фудбалер.
1986  Робин Седерлинг — шведски тенисер.
1987  Матео Работини — италијански велосипедист.
1987  Јакопо Гварниери — италијански велосипедист.
1989  Андер Ерера — шпански фудбалер.
1996  Макси Гомез — уругвајски фудбалер.


15 август


866  Роберт I — француски крал.
1250  Матео I Висконти — владетел на Милано.
1316  Јован — Ерл од Корнвол.
1542  Акбар Велики — владетел на Могулското Царство.
1769  Наполеон Бонапартфранцуски цар и еден од најголемите војсководци во историјата.
1771  Валтер Скотшкотски писател.
1881  Борис Мончев — македонски револуционер.
1883  Иван Мештровиќхрватски вајар.
1892  Луј де Број — француски физичар.
1904  Антон Југов — бугарски политичар.
1915  Благоја Стефановски - Гојчо — македонски револуционерен и воен раководител.
1921  Борислав Џинлески — македонски ветеринар.
1925  Оскар Питерсон — американски џез-музичар.
1926  Костис Стефанопулоспретседател на Грција.
1950  Ана — британска принцеза.
1961  Мет Џонсон — британски музичар.
1963  Владимир Петковиќ — босанско-швајцарски фудбалски тренер.
1972  Бен Афлекамерикански глумец и сценарист.
1976  Будевијн Зенден — холандски фудбалер.
1981  Џампаоло Карузоиталијански велосипедист.
1981  Брендан Хансенамерикански пливач.
1987  Михел Кредер — холандски велосипедист.
1988  Бобан Марјановиќ — српски кошаркар.


16 август


1845  Габриел Липманфранцуски физичар, добитник на Нобеловата награда.
1860  Жил Лафоргфранцуски поет.
1867  Антонио Нобре — португалски писател.
1876  Иван Билибинруски илустратор на сказни и сценограф.
1913  Менахем Бегин — израелски политичар.
1920  Чарлс Буковскиамерикански поет и романсиер.
1929  Бил Еванс — американски џез-пијанист и композитор.
1946  Павао Павличиќ — хрватски писател.
1949  Скот Ештонамерикански рок-музичар, член на групата „Стуџис“ (The Stooges).
1953  Миша Алексиќ — српски рок-музичар, член на групата „Рибља чорба“.
1958  Мадонаамерикански пејачка.
1961  Иван Пудар — хрватски фудбалски голман и тренер.
1965  Горан Баре — хрватски рок-музичар, член на групата „Мајке“ (Majke).
1968  Матеја Свет — словенечка и југословенска скијачка.
1973  Милан Рапаиќ — хрватски фудбалер.
1974  Кристина Егерсеги — унгарска пливачка.
1981  Влатко Митков — македонски ракометар.
1981  Роке Санта Крус — парагвајски фудбалер.
1982  Џолион Лескот — англиски фудбалер.
1982  Теодор Салпаров — бугарски одбојкар.
1989  Муса Сисоко — француски фудбалер.
1992  Диего Шварцман — аргентински тенисер.


17 август


1873  Славејко Арсов — истакнат македонски револуционер и војвода.
1153  Вилијам IXгроф од Поатје.
1806  Јохан Каспар Мерцавстроунгарски гитарист и композитор.
1887  Маркус Гарвијамајски политички активист.
1893  Ме Вестамериканска глумица.
1902  Методија Андонов - Чентомакедонски револуционерпретседател на Президиумот на АСНОМ.
1911  Михаил Ботвиниксоветски шахист, светски првак.
1920  Морин О'Хара — американска филмска глумица.
1923  Мира Ступица — српска и југословенска театарска и филмска глумица.
1930  Тед Хјузбритански поет — сопруг на американската писателка Силвија Плат.
1935  Олег Табаков — советски и руски филмски глумец, директор на Московскиот уметнички театар.
1938  Теодорос Пангалос — грчки политичар.
1943  Роберт Де Нироамерикански глумец и режисер.
1952  Нелсон Пике — бразилски автомобилист, светски шампион во трките на „Формула 1“.
1953  Драган Киќановиќ — српски и југословенски кошаркар.
1954  Здравко Боровница — српски фудбалер.
1957  Раби Абу Халил — либански музичар.
1957  Ален Исламовиќ — босански рок-музичар.
1960  Шон Пенамерикански глумец и режисер.
1964  Зоран Костиќ — српски рок-музичар.
1970  Џим Куриер — американски тенисер.
1971  Филипо Симеони — италијански велосипедист.
1975  Луиџи Мастранџело — италијански одбојкар.
1977  Тјери Анрифранцуски фудбалер.
1977  Вилијам Галас — француски фудбалер.
1978  Јелена Карлеуша — српска пејачка.
1993  Едерсон Мораесбразилски фудбалски голман.
1999  Тајрел Маласија — холандски фудбалер.


18 август


1450  Марко Марулиќ — хрватски поет.
1685  Брук Тејлор — англиски математичар.
1750  Антонио Салиери — италијански композитор и диригент.
1814  Иван Мажураниќхрватски поет.
1898  Стојан Христов — американски писател.
1903  Никола Мартиноскимакедонски ликовен уметник.
1933  Жист Фонтен — француски фудбалер.
1933  Роман Полански — полско-француски режисер.
1936  Роберт Редфордамерикански глумец.
1942  Радко Полич — југословенски и словенечки глумец.
1943  Џани Ривера — италијански фудбалер.
1952  Патрик Свејзи — американски глумец.
1969  Едвард Нортонамерикански глумец.
1969  Кристијан Слејтерамерикански глумец.
1983  Крис Бојд — шкотски фудбалер.
1984  Роберт Хут — германски фудбалер.
1984  Душан Баста — српски фудбалер.
1992  Богдан Богдановиќ — српски кошаркар.
1997  Ренато Санчес — португалски фудбалер.


19 август


1631  Џон Драјденанглиски поет.
1871  Орвил Рајтамерикански пионер во областа на воздухопловството.
1921  Џин Роденбери — американски сценарист.
1937  Киро Дојчиновски — македонски историчар.
1939  Џинџер Бејкер — англиски рок-музичар, член на групите „Крим“ (Cream) и „Блајнд фејт“ (Blind Faith).
1945  Ијан Гилан — англиски пејач — член на рок-групата „Дип Парпл“ (Deep Purple).
1946  Бил Клинтонамерикански претседател.
1948  Тошио Сузуки — јапонски филмски продуцент.
1952  Ненад Стојановски — македонски глумец.
1953  Нани Морети - италијански филмски режисер.
1954  Гоце Арнаудов — македонски пејач на фолклорна музика.
1957  Чезаре Прандели — италијански фудбалер и тренер.
1964  Пепи Манасков — македонски ракометар.
1964  Валери Тихоненко — руски и советски кошаркар.
1969  Метју Периамерикански глумец.
1971  Жоао Пинто — португалски фудбалер.
1974  Наталија Гули — руска кану-спринтерка.
1981  Игор Тасевски — македонски фудбалер.
1984  Алесандро Матри — италијански фудбалер.
1986  Боки 13 — македонски забавувач.


20 август


1561  Јакопо Перииталијански композитор.
1779  Јенс Јакоб Берцелиусшведски хемичар.
1847  Болеслав Прус — полски писател.
1877  Јован Скерлиќ — српски писател и книжевен критичар.
1890  Х. П. Лавкрафтамерикански писател.
1901  Салваторе Квазимодоиталијански писател.
1936  Карла Фрачи — италијанска балерина и глумица.
1937  Андреј Кончаловски — руско-американски режисер.
1941  Стеван Остоиќ — српски и југословенски фудбалер и тренер.
1942  Ајсак Хејс — американски соул-пејач.
1943  Драган Николиќ — српски глумец.
1944  Раџив Гандипремиер на Индија.
1948  Роберт Плант — британски пејач, член на рок-групата „Led Zeppelin“.
1961  Стјепан Девериќ — југословенски и хрватски фудбалер.
1964  Дино Дворник — хрватски пејач и глумец.
1965  КРС-1 — американски рапер.
1974  Ејми Адамс — американска глумица.
1980  Самуел Димуленфранцуски велосипедист.
1983  Јури Жирков — руски фудбалер.
1985  Алваро Негредо — шпански фудбалер.
1986  Даниел Мартинирски велосипедист.
1986  Дамјен Годен — француски велосипедист.
1992  Деми Ловато — американска пејачка и глумица.
1999  Џо Вилок — англиски фудбалер.


21 август


1165  Филип II Август — фрацуски крал.
1725  Жан Батист Грез — фрацуски класицистички сликар.
1780  Јернеј Копитар — словенечки преродбеник.
1789  Огистен-Луј Коши — фрацуски математичар.
1904  Каунт Бејзи — американски џез-музичар.
1936  Вилт Чемберлен — американски кошаркар.
1938  Кени Роџерс — американски кантри-музичар и глумец.
1943  Стеван Ацевски - Стевче — македонски филмски работник.
1944  Питер Вир — австралиски филмски режисер.
1952  Џо Страмер — англиски музичар.
1956  Ким Катрал — британска глумица.
1961  Небојша Зоркиќ — српски и југословенски кошаркар.
1967  Серж Танкијан — ерменско-американски музичар.
1973  Сергеј Брин — основач на Google.
1985  Николас Алмагро — шпански тенисер.
1986  Јусејн Болт — јамајски атлетичар.
1988  Роберт Левандовски — полски фудбалер.
1992  Боби Мојсоски — македонски пејач.


22 август


1647  Дени Папен — француски физичар.
1760  Лав XIIримски папа.
1862  Клод Дебиси — француски композитор.
1878  Ладислав Клима — чешки писател и филозоф.
1902  Денг Сјаопингпремиер на НР Кина.
1917  Џон Ли Хукер — американски блуз-музичар.
1920  Реј Бредбери — американски писател.
1924  Кузман Смилевски — македонски партизан.
1928  Карл Хајнц Штокхаузен — германски композитор.
1946  Васил Тоциновски — македонски писател.
1958  Вернон Рид — американски рок-музичар.
1963  Тори Амос — американска поп-пејачка.
1964  Матс Виландер — шведски тенисер.
1966  ГЗА — американски рапер.
1967  Лејн Стејли — американски пејач.
1968  Александр Мостовој — руски фудбалер.
1987  Џанлука Брамбила — италијански велосипедист.
1988  Артем Ѕјуба — руски фудбалер.
1995  Дуа Липа — британска поп-пејачка.
1996  Жуниор Фирпо — доминиканско-шпански фудбалер.


23 август


1740  Иван VI — руски цар.
1754  Луј XVI — француски крал.
1761  Готлоб Ернст Шулцегермански скептички филозоф.
1811  Огист Браве — француски физичар.
1849  Вилијам Хенли Ернест — англиски поет.
1864  Елефтериос Венизелос — грчки револуционер и политичар.
1878  Едмон Бушје Де Бел — француски писател.
1880  Александар Грин — руски писател.
1887  Алвин Хансен — американски економист.
1910  Џузепе Меаца — италијански фудбалер.
1924  Роберт Солоу — американски економист, добитник на Нобеловата награда.
1924  Ефраим Кишон — израелски писател, сценарист и режисер.
1926  Ана Липша - Тофовиќ — југословенска и македонска оперска пејачка.
1929  Золтан Цибор — унгарски фудбалер.
1929  Вера Мајлс — американска глумица.
1946  Кит Мун — англиски рок-музичар, член на групата „Ху“.
1952  Сантилјана — шпански фудбалер.
1954  Филип Емегвали — нигерски инженер.
1959  Едвин Колинс — шкотски рок-музичар, продуцент и телевизиски глумец.
1962  Шон Рајдер — британски поп-рок-музичар, член на групата Хепи Мандис (Happy Mondays).
1966  Марко Брачи — италијански одбојкар.
1970  Ривер Феникс — американски глумец.
1971  Деметрио Албертини — италијански фудбалер.
1977  Јелена Розга — хрватска поп-пејачка.
1984  Андреана Чекиќ — српска пејачка.
1994  Јусиф Нуркиќ — босански кошаркар.


24 август


1113  Џефри Плантагенет — гроф на Анжу.
1669  Алесандро Марчело — италијански благородник, поет, филозоф, математичар и композитор.
1899  Хорхе Луис Борхес — аргентински писател.
1922  Хауард Зин — американски историчар.
1927  Хари Марковиц — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 1990 година.
1936  Љубка Рондова — бугарска пејачка.
1946  Горан Марковиќ — српски и југословенски режисер.
1947  Пауло Коелјобразилски писател.
1948  Жан Мишел Жар — француски композитор и музичар.
1954  Елвис Костело — англиски рок-музичар.
1964  Дарјан Петрич — словенечки и југословенски пливач.
1964  Сузана Спасовска — македонска фолк пејачка.
1964  Лилјана Николовска — југословенска и хрватска пејачка.
1965  Реџи Милер — американски кошаркар.
1968  Андреас Кисер — бразилски рок-музичар.
1982  Жозе Бозингва — португалски фудбалер.
1977  Денилсон — бразилски фудбалер.
1989  Росио Игарзабал — аргентинска глумица и пејачка.
1990  Хуан Питер Ланзани — аргентински глумец.


25 август


1530  Иван Грознируски цар.
1540  Лејди Кетрин Грејгрофица од Хартфорд.
1845  Лудвиг IIкрал на Баварија.
1903  Арпад Ело — унгарско-американски физичар.
1930  Шон Конери — шкотски глумец.
1933  Вејн Шортер — американски џез-музичар.
1934  Акбар Хашеми Рафсанџани — ирански политичар.
1936  Зилда Арнс — бразилски педијатар.
1938  Неда Лозановска — македонска поетеса.
1941  Анџело Доменгини — италијански фудбалер.
1949  Џон Севиџ — американски глумец.
1949  Џин Симонс — американски рок-гитарист и пејач.
1951  Роб Халфорд — англиски пејач, член на групата „Џудас прист“ (Judas Priest).
1955  Муса Демири — поранешен командант на ОНА.
1955  Бранислав Лечиќ — српски глумец и политичар.
1958  Тим Бартон — американски филмски режисер.
1961  Драган Илиевски — македонски писател.
1971  Антон Лазко — руски слалом-кајакар.
1983  Џовани Бернодо — француски велосипедист.
1985  Рада Манојловиќ — српска пејачка.
1989  Доминик Нерц — германски велосипедист.


26 август


1743  Антоан Лавоазје — француски научник.
1896  Ванчо Михајлов — раководител на врховистичкото ВМРО.
1898  Пеги Гугенхајм — американска колекционерка на уметнички дела и мецена.
1910  Мајка Терезакатоличка калуѓерка, добитничка на Нобеловата награда за мир и светица.
1914  Фазил Хисни Дагларџа — турски поет.
1914  Хулио Кортазар — аргентински писател.
1928  Владимир Беара — југословенски фудбалски голман.
1944  Морин Такер — американска рок-музичарка, членка на групата „Велвет андерграунд“ (Velvet Underground).
1958  Зоран Вујовиќ — босански и југословенски фудбалер.
1958  Златко Вујовиќ — босански и југословенски фудбалер.
1960  Бренфорд Марсалис — американски џез-музичар.
1961  Фахрудин Омеровиќ — босански и југословенски фудбалски голман.
1967  Александар Ѓорѓевиќ — српски и југословенски кошаркар.
1985  Данило Вис — швајцарски велосипедист.
1986  Барт де Клерк — белгиски велосипедист.
1988  Кристина Њагу — романска ракометарка.
1989  Џејмс Харден — американски кошаркар.
1991  Арно Демар — француски велосипедист.
1992  Дејан Манасков — македонски ракометар.
1993  Марко Ливаја — хрватски фудбалер.


27 август


1770  Георг Вилхелм Фридрих Хегел — германски филозоф.
1870  Амадо Нерво — мексикански писател.
1871  Теодор Драјзер — американски писател.
1890  Мен Реј — американски фотограф.
1909  Лестер Јанг — американски џез-музичар.
1917  Жозуе Монтело — бразилски писател.
1939  Никола Пилиќ — хрватски и југословенски тенисер.
1940  Сони Шарок — американски џез-музичар.
1941  Сезарија Евора — јужноафриканска пејачка.
1965  Горан Василијевиќ— српски фудбалер.
1965  Матјаж Дебелак — словенечки и југословенски скијачки скокач.
1973  Дитмар Хаман — германски фудбалер и тренер.
1976  Карлос Моја — шпански тенисер.
1981  Максвел (фудбалер) — бразилски фудбалер.
1990  Александар Зотов — руски фудбалер.
1990  Лук де Јонг — холандски фудбалер.


28 август


1749  Јохан Волфганг Гете — германски писател.
1796  Ирене-Жил Бјенеме — француски математичар.
1801  Антоан Огистен Курно — француски филозоф и математичар.
1851  Иван Тавчар — словенечки писател и политичар.
1917  Сотир Гулески — македонски писател.
1925  Аркадиј Стругацки — руски писател.
1936  Радомир Ивановиќ — српски и црногорски есеист.
1949  Светислав Пешиќ — српски и југословенски кошаркар и тренер.
1957  Виктор Христенко — руски политичар.
1960  Нона Караџова — бугарски политичар.
1960  Хулио Сезар Ромеро — парагвајски фудбалер.
1969  Џек Блек — американски глумец.
1977  Тодор Гечевски — македонски кошаркар.
1978  Мирко Енглих — германски борач.
1989  Јенс Дебишер — белгиски велосипедист.
1989  Сезар Азпиликуета — шпански фудбалер.
1990  Бојан Кркиќ — шпански фудбалер.


29 август


1632  Џон Лок — англиски филозоф.
1862  Морис Метерлинкбелгиски писател.
1915  Ингрид Бергман — шведска глумица.
1920  Јордан Леов — македонски писател.
1920  Чарли Паркер — американски џез-музичар.
1923  Ричард Атенборо — англиски глумец.
1936  Џон Мекејн — американски сенатор.
1938  Елиот Гулд — американски глумец.
1942  Стерлинг Морисон — американски рок-музичар, член на групата „Велвет андерграунд“.
1943  Артур Мекдоналд — канадски физичар, добитник на Нобеловата награда.
1946  Боб Бимон — американски атлетичар, поранешен светски рекордер во скок во далечина.
1947  Џејмс Хант — британски автомобилист, светски шампион во трките на „Формула 1“ во 1976 година.
1958  Мајкл Џексон — американски поп-музичар.
1958  Мик Харви — австралиски рок-музичар.
1963  Елизабет Фрејзер — шкотска рок-музичарка, членка на групата „Кокто Твинс“.
1963  Стив Кларк — шкотски фудбалер и тренер.
1973  Томас Тухел — германски фудбалер и тренер.
1980  Вилијам Леви — кубански глумец.
1981  Сергеј Рутенка - белоруски ракометар
1986  Андреј Амадор — костарикански велосипедист.
1987  Марко Подрашчанин — српски одбојкар.
1988  Агим Ибраими — македонски фудбалер.
1988  Бартош Курек — полски одбојкар.
1997  Ејнсли Мејтланд-Најлс — англиски фудбалер.


30 август


1489  Антонио Алегри Кореџоиталијански сликар.
1748  Жак-Луј Давид — француски сликар.
1811  Теофил Готје — француски писател, новинар и критичар.
1852  Јакоб Хенрик вант Хофхоландски хемичар - добитник на Нобеловата награда за хемија (1901).
1870  Александра — принцеза на Грција.
1907  Џон Мокли — американски физичар.
1924  Ката Лахтова — претседател на собранието на СРМ.
1924  Кени Дорхем — американски џез-музичар.
1931  Јован Ќирилов — српски театролог и писател.
1951  Беџет Пацоли — косовски политичар.
1953  Роберт Периш — американски кошаркар.
1958  Ана Политковска — руска новинарка.
1961  Елена Скриник — руски политичар.
1969  Владимир Југовиќ — српски фудбалер.
1971  Звонко Милојевиќ— српски фудбалер.
1972  Павел Недвед — чешки фудбалер.
1973  Атанас Ботев — македонски сликар.
1977  Константин Формичев — руски кану-спринтер.
1979  Хуан Игнасио Чела — аргентински тенисер.
1982  Енди Родик — американски тенисер.
1983  Симоне Пепе — италијански фудбалер.
1988  Ернест Гулбис — латвиски тенисер.
1989  Бебе Реџа — американска пејачка.
1990  Светослав Гоцев — бугарски одбојкар.
1993  Пако Алкасер — шпански фудбалер.


31 август


1919  Амрита Притам — индиска писателка.
1928  Џејмс Кобурн — американски глумец.
1937  Васко Ташковски — македонски сликар.
1945  Ван Морисон — северноирски рок-музичар.
1949  Ричард Гир — американски глумец.
1955  Едвин Мозес — американски атлетичар.
1970  Никола Груевскипремиер на Македонија.
1975  Сара Рамирез — мексиканско-американска глумица.
1984  Мати Брешел — дански велосипедист.
1984  Тед Лигети — американски скијач.
1988  Давид Оспина — колумбиски фудбалски голман.
1989  Салваторе Пучо — италијански велосипедист.
1991  Морено Хофланд — холандски велосипедист.
1993  Пабло Мари — шпански фудбалер.
1997  Дика Мем — француски ракометар.