Починати во август

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

јануари

февруари

март

април

мај

јуни

јули

август

септември

октомври

ноември

декември

Статијата Починати во август е автоматски генерирана преку трансклудирање на мануелно уредуваните страници за починати на одреден датум во месец август.
Видете исто така автоматски генерирана листа на лица починати во месец август во Категорија:Починати во август
Можеби ќе ве интересира да погледнете во Родени во август и Категорија:Родени во август

1 август:

1137  Луј VI Дебелиот — крал на Франција.
1402  Едмунд — прв Војвода од Јорк.
1464  Козимо де Медичи — владетел на Фиренца.
1911  Едвин Остин Абел — американски уметник.
1944  Климе Кордоски — македонски борец.
1966  Чарлс Витмен — американски масовен убиец.
1967  Ричард Канавстриски хемичар и Нобелов лауреат.
1968  Мито Хаџивасилев - Јасминмакедонски револуционер — новинар и публицист.
1990  Греам Јангбритански сериски убиец, попознат како „Чајниот трујач“.
1997  Свјатослав Рихтер — руски пијанист.
2001  Рахим Беќири — член на ОНА.
2005  Фад бин Абдул Азис — крал на Саудиска Арабија.

2 август:

640  Северинримски папа.
686  Јован V — римски папа.
1589  Анри IIIкрал на Франција.
1667  Франческо Боромини — истакнат италијански барокен архитект.
1788  Томас Гејнсборо — познат англиски портретист и пејзажист.
1911  Апостол Петков — македонски револуционер.
1921  Енрико Карузоиталијански тенор, еден од најголемите оперски пејачи во историјата.
1922  Александар Греам Белшкотски иноватор, изумител на телефонот.
1934  Паул фон Хинденбург — германски маршал и државник.
1944  Никола Кордоски — македонски партизан.
1962  Никола Киров Мајски — македонски писател.
1963  Ѓорѓи Абаџиев — македонски раскажувач.
1976  Фриц Лангавстриски филмски режисер.
1996  Обдулио Варела — уругвајски фудбалер.
2009  Георги Василевски — македонски филмски критичар.

3 август:

1857  Ежен Сифранцуски писател.
1902  Лазар Москов — македонски револуционер.
1924  Џозеф Конрадбритански писател со полско потекло, автор на „Срце на темнината“.
1979  Бертил Олин — шведски економист и политичар.
1995  Ида Лупино — англиско-американска глумица, режисерка и продуцентка.

4 август:

1060  Анри I — француски крал.
1875  Ханс Кристијан Андерсендански писател.
1890  Иван Мажураниќхрватски поет и политичар.
1908  Радое Домановиќ — српски писател.
1911  Александар Радев — бугарски политичар.
1981  Драган Бојаџиев — македонски музички публицист.
1984  Ричард Бартон — велшки глумец.
2020  Рајко Дујмиќхрватски поп-музичар.

5 август:

1895  Фридрих Енгелсгермански филозоф и економист.
1962  Мерилин Монроамериканска филмска глумица.
1983  Џоан Робинсон — англиска економистка.
1984  Ричард Бартон — велшки глумец.
1998  Тодор Живковбугарски комунистички водач од 1956 до 1989 година.
2000  Алек Гинисбритански глумец.
2005  Полина Астаховасоветска гимнастичарка.
2019  Тони Морисонамериканска писателка.

6 август:

523  Хормиздримски папа.
1328  Галеацо I Висконти — владетел на Милано.
1458  Каликот III — римски папа.
1637  Бен Џонсонанглиски драматург и поет.
1660  Диего Веласкес — еден од најпознатите шпански сликари.
1973  Мемфис Мини — американска блуз музичарка.
1978  Павле VIримски папа.
1991  Ружа Икономовамакедонска глумица.
2001  Аким Селмани — поранешен член на ОНА.
2001  Жорже Амадо - бразилски писател.
2004  Рик Џејмс — американски фанк-музичар.
2005  Ибрахим Фереркубански музичар, член на групата Buena Vista Social Club.

7 август:

1616  Винченцо Скамоци — италијански ренесансен архитект.
1660  Диего Веласкес — шпански сликар.
1900  Вилхелм Либкнехтгермански револуционер, еден од основачите на Втората Интернационала во 1869 година.
1921  Александар Блок — руски поет.
1938  Константин Сергеевич Алексеев — руски режисер.
1957  Оливер Харди — британски глумец.
1987  Михаило Апостолскимакедонски генерал, народен херој и академик.
1989  Ристо Калчевскимакедонски сликар и ликовен педагог.
1995  Дон Патинкин — израелско-американски економист.
2001  Рефик Иљази — член на ОНА.
2001  Лефтер Коџај — член на ОНА.
2003  Рајко Жижиќ — српски и југословенски кошаркар.
2005  Милчо Ристов — македонски физичар.

8 август:

117  Марко Улпиј Трајанримски цар.
1171  Хенри Блоаепископ на Винчестер.
1295  Отоне Висконти — архиепископ на Милано.
1879  Имануел Херман Фихтегермански филозоф.
1919  Руџеро Леонкавалоиталијански композитор.
1944  Хаим Сутинруски експресионистички сликар.
1973  Никос Захаријадис — генерален секретар на Комунистичката партија на Грција.
1974  Кирил Манчевски — македонски музичар.
1975  Кенонбол Адерли — американски џез-музичар.
1993  Димитар Кондовски — македонски сликар, член на МАНУ.
1996  Невил Мотбритански физичар, добитник на Нобеловата награда.
2007  Душко Малевски — македонски новинар.
2015  Шон Прајс — американски рапер.
2022  Оливија Њутн-Џон — австралиска глумица и пејачка.

9 август:

916  Свети Климент Охридски — родоначалник на словенската книжевност и на црковното беседништво, прв оригинален словенски и македонски поет, говорник, преведувач, прв епископ словенски и македонски на Балканот и заштитник на Охрид. Роден е во Охрид, околу 840 година.
1048  Дамас IIримски папа.
1919  Руџеро Леонкавалоиталијански композитор.
1921  Јован Атанацковиќ — српски генерал.
1962  Херман Хесегермански писател, добитник на Нобеловата награда за литература.
1995  Џери Гарсија — американски рок-музичар, член на групата „Грејтфул дед“ (Grateful Dead).
2008  Махмуд Дарвиш — палестински поет.
2019  Фахрудин Јусуфи — југословенски фудбалер.

10 август:

1870  Жил Пјер Рамбир — француски ентомолог.
1896  Ото Лилиенталгермански пионер во областа на летањето, првиот човек кој летал со едрилица, поради што е познат како „Кралот на едрилиците“.
1903  Јордан Пиперкатамакедонски револуционер.
1912  Паул Валот — германски архитект.
1915  Хенри Мозлианглиски физичар.
1954  Роберт Годард — американски професор по физика.
1969  Тоне Селишкар — словенечки писател.
2008  Ајсак Хејс — американски соул-пејач.
2022  Кирил Дојчиновски — македонски и југословенски фудбалер.

11 август:

1578  Педро Нуњеспортугалски математичар.
1844  Јернеј Копитар — словенечки преродбеник.
1898  Никола Филипчев — македонски револуционер.
1919  Ендрју Карнегишкотски индустријалец и филантроп.
1939  Џаноберто Бугатииталијански конструктор на автомобили.
1956  Џексон Полокамерикански уметник, претставник на апстрактниот експресионизам.
1987  Живко Чинго — истакнат македонски прозаист и драмски писател.
1996  Баба Ванѓа — македонско-бугарска јасновитка.
2010  Хорас Лант — американски славист и македонист.
2014  Владимир Беара — југословенски фудбалер и тренер.
2014  Робин Вилијамс — американски глумец.
2019  Гордан Михиќ — српски и југословенски сценарист.

12 август:

30 п.н.е.  Клеопатра VII — последен владетел на стар Египет од Птоломејската династија.
1648  Ибрахим Iотомански султан.
1689  Инокентиј XIримски папа.
1827  Вилијам Блејканглиски поет, визионер, сликар и печатар.
1848  Џорџ Стивенсонанглиски пронаоѓач, познат како „татко на железницата“.
1900  Вилхелм Штајницавстриски шаховски велемајстор, првиот официјален светски шаховски првак.
1920  Јон Драгумис — грчки дипломат.
1952  Ицик Фефер — советски поет.
1952  Давид Хофштајн — советски поет.
1952  Давид Бергелсонсоветски поет.
1952  Перец Маркиш — советски поет.
1952  Лајб Квитко — советски поет.
1955  Томас Мангермански писател, добитник на Нобеловата награда во 1929 година.
1956  Џанпјеро Комби — италијански фудбалер.
1982  Хенри Фондаамерикански глумец.
1988  Жан Мишел Баскија — француски глумец.
1989  Вилиjам Шокли — американски физичар — пронаоѓач на транзисторот и добитник на Нобеловата награда.
1992  Џон Кејџ — американски композитор, теоретичар и писател.
2014  Лорен Бекол — американска филмска глумица.
2022  Клаудио Гарела — италијански фудбалски голман.

13 август:

1447  Филипо Марија Висконти — војвода на Милано.
1826  Рене Теофил Јасинт Ленекфранцуски лекар, пронаоѓач на стетоскопот.
1863  Ежен Делакроафранцуски сликар, претставник на романтизмот во француското сликарство.
1882  Вилијам Стенли Џевонс — англиски економист.
1895  Трајко Китанчев — македонски општественик, литерат, револуционер, просветен работник.
1908  Стеван Сремацсрпски писател.
1910  Флоренс Најтингеланглиска медицинска сестра, основач на првото училиште за болничарки.
1912  Жил Маснефранцуски композитор.
1917  Едуард Бухнергермански хемичар, добитник на Нобелова награда.
1936  Иван Георгов — македонски педагог.
1946  Херберт Џорџ Велсанглиски писател.
1974  Тина Брукс — американски џез-музичар.
1984  Тигран Петросјанерменски шахист и светски шаховски првак.
1995  Симеон Гугуловски — македонски оперски пејач.

14 август:

1464  Пиј IIримски папа.
1484  Сикст IV — римски папа.
1931  Златко Шнајдер — хрватски и југословенски комунист, секретар на СКОЈ.
1941  Пол Сабатјефранцуски хемичар, добитник на Нобеловата награда.
1942  Алексеј Троицки — руски шаховски композитор.
1956  Бертолт Брехтгермански писател.
1958  Фредерик Жолио-Кирифранцуски физичар и Нобелов лауреат.
1977  Александар Лурија — руски невролог и психолог.
1988  Енцо Ферарииталијански конструктор на спортски автомобили.
1994  Елијас Канети — германско-британски писател, добитник на Нобеловата награда во 1981 година.
2004  Чеслав Милошполски писател и нобеловец.

15 август:

1038  Иштван I — унгарски крал.
1728  Марен Марефранцуски композитор и виолист.
1799  Џузепе Паринииталијански поет.
1917  Коста Шахов — македонски деец.
1929  Лука Ќеловиќ — српски мецена и основач на Српскиот комитет на четничка акција.
1939  Алберт Сониксен — американски новинар.
1949  Растко Петровиќ — српски писател, дипломат и критичар.
1951  Артур Шнабелполски пијанист.
1967  Рене Магритбелгиски надреалистички уметник.
1975  Шеик Муџибур Рахманпретседател на Бангладеш.
2000  Ена Беговиќ — хрватска и југословенска глумица.
2013  Славомир Мрожек — полски писател.
2021  Герд Милер — германски Фудбалер.

16 август:

1339  Ацоне Висконти — владетел на Милано.
1705  Јакоб Бернулишвајцарски математичар и научник.
1888  Џон Пембертонамерикански аптекар и создавач на Кока-колата.
1893  Жан Мартин Шаркофранцуски лекар, еден од најголемите невролози на сите времиња; се занимаваше со проблемите на хистеријата, хипнотизмот и склерозата.
1938  Роберт Џонсон — американски блуз-музичар.
1948  Бејб Рутамерикански бејзбол играч.
1949  Маргарет Мичеламериканска романсиерка, авторка на една од најпознатите и најпродавани книги во историјата „Одвеано со виорот“.
1956  Бела Лугошиунгарски глумец.
1977  Елвис Прислиамерикански пејач, музичар и глумец, икона на поп-културата. Наречен „Крал на рокенролот“.
1997  Нусрет Фатех Али Кан — пакистански музичар.
2007  Макс Роуч — американски џез-музичар.
2018  Арета Френклин — американска соул-пејачка.
2019  Питер Фондаамерикански глумец.

17 август:

1153  Евстахиј IV — син на англискиот крал Стефан I.
1908  Радое Домановиќ — српски писател.
1943  Славчо Стојменскинароден херој на Југославија.
1969  Ото Штернгермански физичар и Нобелов лауреат.
1969  Лудвиг Мис ван дер Рое — германски и американски архитект.
1983  Ајра Гершвинамерикански текстописец — постар брат на композиторот Џорџ Гершвин.
1987  Рудолф Хес — заменик-фирер на нацистичката партија.
2003  Стив Милерамерикански блуз-музичар.
2009  Џани Басо — италијански џез-музичар.
2014  Миодраг Павловиќ — југословенски и српски писател.
2015  Арсен Дедиќ — хрватски пејач и композитор.

18 август:

1276  Адријан V — римски папа.
1503  Александар VIримски папа.
1559  Павле IV — римски папа.
1642  Гвидо Ренииталијански сликар — припадник на болоњската барокна школа.
1850  Оноре де Балзакфранцуски писател.
1872  Петар Прерадовиќ — хрватски писател.
1977  Тибор Дери — унгарски писател.
2018  Кофи Анан — седми генерален секретар на ООН, добитник на Нобеловата награда за мир во 2001 година.

19 август:

14  Октавијан Августримски цар.
1158  Џефри II — гроф на Бретања.
1284  Алфонсо — Ерл од Честер.
1580  Андреја Паладиоиталијански архитект, основоположник на паладијанскиот стил.
1662  Блез Паскалфранцуски математичар, физичар и филозоф.
1753  Балтазар Нојман — истакнат германски барокен архитект.
1929  Сергеј Дјагилевруски балетски импресарио.
1936  Федерико Гарсија Лоркашпански поет и драматург, убиен од франковистите на почетокот на Шпанската граѓанска војна.
1977  Граучо Марксамерикански комичар и глумец.
1994  Лајнус Полингамерикански хемичар.
1994  Роберт Рождественски — руски поет, добитник на „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата.

20 август:

984  Јован XIVримски папа.
1823  Пиј VII — римски папа.
1887  Жил Лафоргфранцуски поет.
1914  Пиј X — римски папа.
1917  Адолф фон Баејергермански хемичар и Нобелов лауреат.
1918  Матеј Геров — македонски деец.
1983  Александар Ранковиќ — српски и југословенски политичар, потпретседател на СФРЈ.
1994  Александар Петровиќ — српски и југословенски филмски режисер.

21 август:

1940  Лав Троцкируски комунистички водач и марксистички теоретичар.
1964  Палмиро Тољати — италијански политичар, претседател на Комунистичката партија на Италија.
1978  Чарлс Имс — американски дизајнер и архитект.
1979  Џузепе Меаца — италијански фудбалер.
1988  Реј Имс — американска дизајнерка и архитектка.
1999  Јежи Харасимович — полски поет.

22 август:

1241  Грегориј IXримски папа.
1280  Никола III — римски папа.
1350  Филип VI Валоа — француски крал.
1452  Ричард III — англиски крал.
1545  Чарлс Брендон — Прв војвода од Сафолк.
1553  Џон Дадли — англиски политичар.
1831  Ференц Казинци — унгарски поет.
1883  Иван Сергеевич Тургенев — руски писател.
1891  Јан Неруда — чешки поет и новинар.
1920  Андерс Цорн — шведски сликар и бакрорезец.
1925  Војтех Хинаис — чешки сликар и графичар.
1958  Роже Мартен ди Гар — француски писател, добитник на Нобеловата награда во 1937 година.
1978  Џомо Кенијата — африкански борец против колонијализмот.
1986  Џелал Бајар — третиот претседател на Турција.
2004  Ота Шик — чешки економист и политичар.
2010  Стјепан Бобек — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.
2018  Ед Кинг — американски рок-музичар.

23 август:

1806  Шарл Кулон — француски физичар.
1832  Јохан Георг Ваглер — германски зоолог.
1926  Рудолф Валентино — американски глумец.
1987  Дидје Пирони — француски автомобилист во трките на „Формула 1“.
2006  Магдолна Хас — унгарска македонистка.
2018  Екрем Хусеин — македонски балетан.

24 август:

1838  Ференц Келчеи — унгарски поет.
1883  Анри V — крал на Франција.
1906  Константинос Гарефис — андартски капетан.
1912  Лазар Дојамов — андартски капетан.
1990  Сергеј Довлатов — руски писател.
2003  Вилфред Тесиџер — британски истражувач и арабист.
2014  Ричард Атенборо — англиски глумец.
2021  Чарли Вотс — англиски рок-музичар, член на групата Ролинг стоунс.

25 август:

1270  Луј IX Светиоткрал на Франција.
1776  Дејвид Хјум — шкотски филозоф.
1822  Вилијам Хершел — англиски астроном.
1900  Фридрих Ниче — германски филозоф.
1908  Анри Бекерел — француски физичар.
1936  Григори Зиновјев — руски револуционер и советски политичар.
1965  Џони Хајес — американски атлетичар.
1967  Пол Муни — американски глумец.
1984  Труман Капоти — американски писател.
2000  Иван Стамболиќ — српски и југословенски политичар.
2006  Силва Капутикјан — советска и ерменска поетеса.
2009  Едвард Кенеди — американски сенатор.
2012  Нил Армстронгамерикански космонаут, првиот човек што стапнал на Месечината.
2018  Ванчо Петрушевски — македонски глумец.
2021  Милан Гутовиќ — српски глумец.

26 август:

1850  Луј-Филипкрал на Франција.
1903  Александар Ростковски — руски дипломат.
1910  Вилијам Џејмс — американски психолог.
1944  Естреја Овадија - Мара — македонски народен херој.
1974  Чарлс Линберг — прв воздухопловец што прелетал преку Атлантикот.
1978  Хозе Мануел Морено — аргентински фудбалер.
1982  Тереза Ижевска — полска глумица.
2018  Нил Сајмон — американски драматург.

27 август:

1576  Тицијан Вечелииталијански сликар, основач на Венецијанската сликарска школа.
1914  Ојген Бем-Баверк — австриски економист.
1916  Петар Кочиќ — српски писател.
1950  Чезаре Павезеиталијански писател.
1960  Сима Пандуровиќ — српски поет.
1965  Ле Корбизје — швајцарско-француски архитект.
1967  Брајан Епстајн — англиски музички менаџер, познат со работата со „Битлси“.
1990  Стиви Реј Вон — американски гитарист.
1995  Кочо Тулевски — македонски општествено-политички работник.
2012  Иван Хорват — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.

28 август:

1968  Антон Панов — истакант македонски писател.
1987  Џон Хјустонамерикански филмски режисер.
1995  Михаел Енде — германски писател.

29 август:

1298  Елеонорагрофица од Бар.
1847  Жорж Сорел — француски филозоф, основач на синдикализмот.
1938  Бела Кун — унгарски револуционер, водач на Советската унгарска република во 1919 година.
1982  Ингрид Бергман — шведска глумица.
1984  Цирил Боуда — чешки сликар.
2004  Иван Лацковиќ — хрватски сликар.

30 август:

1181  Александар IIIримски папа.
1483  Луј XIкрал на Франција.
1533  Атахуалпа — последниот владател на големото царство на Инките.
1935  Анри Барбис — француски писател.
1940  Џозеф Џон Томсон — британски физичар.
1994  Линдзи Андерсон — британски режисер.
1995  Стерлинг Морисон — американски рок-музичар, член на групата „Велвет андерграунд“.
2006  Глен Форд — канадско-американски глумец.
2013  Шејмус Хини — ирски поет, нобеловец и добитник на „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата.

31 август:

577  Јован III Схоластик — цариградски патријарх.
1795  Франсоа-Андре Даникан Филидор — француски шахист.
1867  Шарл Бодлер — француски поет.
1930  Владан Ѓорѓевиќ — српски лекар.
1941  Марина Цветаева — руска поетеса.
1963  Жорж Брак — француски сликар.
1973  Џон Форд — американски филмски режисер.
1983  Сашка Петковска - Липша — македонска пејачка на поп-музика.
1986  Хенри Мур — британски вајар.
1997  Дијана — Принцеза од Велс.
2002  Лајонел Хемптон — американски џез-музичар.