21 август (починале)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1940  Лав Троцкируски комунистички водач и марксистички теоретичар.
1964  Палмиро Тољати — италијански политичар, претседател на Комунистичката партија на Италија.
1978  Чарлс Имс — американски дизајнер и архитект.
1979  Џузепе Меаца — италијански фудбалер.
1988  Реј Имс — американска дизајнерка и архитект.