Починати во мај

Од Википедија — слободната енциклопедија

јануари

февруари

март

април

мај

јуни

јули

август

септември

октомври

ноември

декември

Статијата Починати во мај е автоматски генерирана преку трансклудирање на мануелно уредуваните страници за починати на одреден датум во месец мај.
Видете исто така автоматски генерирана листа на лица починати во месец мај во Категорија:Починати во мај
Можеби ќе ве интересира да погледнете во Родени во мај и Категорија:Родени во мај

1 мај:

408  Аркадијримски цар.
1118  Матилда — сопруга на кралот Хенри I.
1277  Стефан Урош I — крал на Србија.
1555  Марцел IIримски папа.
1572  Пиј V — римски папа.
1873  Дејвид Ливингстон — шкотски мисионер и истражувач.
1904  Антонин Дворжак — чешки композитор.
1945  Јозеф Гебелс — нацистички функционер како Министер за народна просвета и пропаганда.
1978  Арам Хачатурјан — ерменски композитор (р. 1903.)
1994  Ајртон Сена — бразилски возач во „Формула 1“.
2011  Осама бин Ладен — саудиски терорист, основач на Ал-Каеда.
2021  Олимпија Дукакис — американска глумица.
2022  Ивица Осим — босански и југословенски фудбалер и тренер.

2 мај:

373  Атанасиј АлександрискиПатријарх на Александрија.
902  Борис I — бугарски цар.
1519  Леонардо да Винчи — италијански уметник и пронаоѓач (р. 1452.).
1567  Марин Држиќ — хрватски писател.
1957  Џозеф Мекарти — американски сенатор (р. 1908.).
1980  Кирил Петрушев — министер за внатрешни работи на Македонија.
2002  Изет Сарајлиќ — босански и југословенски поет.
2013  Џеф Ханеман — американски хеви-метал гитарист.
2015  Маја Плисецкаја — руска и советска балерина.

3 мај:

1481  Мехмед II Освојувачот — отомански султан (р. 1432).
1758  Бенедикт XIVримски папа.
1926  Кнут Виксел — шведски економист.
1942  Елпида Караманди — македонски народен херој.
1991  Јежи Кошињски — американски писател.
2004  Томо Томоски — македонски историчар и археолог, еден од водечките медиевисти во земјата.
2014  Гари Бекер — американски економист, добитник на Нобеловата награда.
2016  Јадранка Стојаковиќ — југословенска пејачка.

4 мај:

1453  Едвард — англиски принц.
1481  Караманли Мехмед-паша — османлиски државник.
1811  Николај Каменски — руски генерал.
1903  Гоце Делчев — еден од најголемите идеолози на народноослободителното движење на македонскиот народ кон крајот на XIX и почетокот на XX век.
1903  Димитар Гуштанов — македонски револуционер.
1909  Тома Никлев — македонски револуционер.
1912  Пере Тошев — македонски револуционер.
1949  Валентино Мацола — италијански фудбалер.
1979  Бранко Зарески — македонски поет, критичар и публицист..
1980  Јосип Броз Тито — претседател на СФРЈ.
1993  Франце Штиглиц — словенечки и југословенски режисер.
2001  Васка Илиева — македонска изведувачка на народна музика.
2020  Драган Вучиќ — македонски композитор, пејач, филантропист и телевизиски водител.

5 мај:

1821  Наполеон Бонапарт — француски цар и војсководец.
1860  Рене Лалик — француски дизајнер.
1995  Михаил Ботвиник — руски шахист.

6 мај:

1910  Едвард VIIбритански крал.
1945  Џемаил Хасани — водач на „Бали Комбетар“ за Западна Македонија.
1949  Морис Метерлинкбелгиски писател.
1959  Рагнар Нурске — естонски економист.
1991  Сашо Гешовски — првата жртва од Македонија во воените конфликти во СФР Југославија.
1992  Марлен Дитрих — американска филмска глумица од германско потекло.
1993  Велко Силјаноски — редовен професор на Филолошкиот факултет во Скопје, основоположник на дисциплината фонетика на англиски јазик.
2004  Барни Кесел — американски џез-музича
2007  Стеван Раичковиќ — српски поет.
2015  Ерол Браун — американски соул и фанк пејач, член на групата „Хот чоколит“ (Hot Chocolate).

7 мај:

1840  Каспар Давид Фридрих — најистакнат сликар на германскиот романтизам.
1906  Андонис Влахакис — андартски капетан.
1924  Димитар Благоев — бугарски политичар
1925  Тодор Паница — бугарски револуционер, деец на ВМОРО

8 мај:

615  Бонифациј IV — римски папа.
685  Бенедикт IIримски папа.
1794  Антоан Лавоазје — француски хемичар.
1873  Џон Стјуарт Мил — англиски филозоф и економист
1880  Гистав Флобер — француски писател.
1891  Мадам Блаватска — основач на теозофијата и Друштвото на теозофи.
1903  Пол Гоген — француски сликар.
1905  Јосип Јурај Штросмајер — хрватски римокатолички епископ, добродетел и политичар.
1907  Захариас Пападас — деец на грчката вооружена пропаганда.
1925  Тодор Паница — бугарски револуционер.
1945  Насте Сотироскипартизан од Македонија.
1977  Тодор Павлов — бугарски комунист.
1982  Жил Вилнев — канадски автомобилист.
1983  Џон Фанте — американски писател.
1999  Дирк Богард — англиски глумец.
2012  Морис Сендак — американски писател за деца и илустратор.
2022  Фред Ворд — американски глумец.

9 мај:

1805  Фридрих Шилер — еден од најпознатите германски поети и драмски писатели.
1903  Пол Гоген — француски сликар.
1957  Вилијам Брадфорд — англиски предводник на основачите на колонијата Плимут во Масачусетс.
1977  Хари Џонсон — канадски економист.
2010  Кирил Бујуклиев — македонски поет.

10 мај:

1509  Катерина Сфроца — грофица од Форли.
1774  Луј XVкрал на Франција.
1889  Михаил Салтиков-Шчедрин — руски писател и новинар.
1964  Михаил Ларионов — руски сликар.
1969  Томо Смилјаниќ - Брадина — македонски и српски етнограф.
1975  Атанас Великов Атанасов — македонски борец.
1977  Џоана Крафорд — американска артистка.
1979  Антун Аугустинчиќ — југословенски и хрватски вајар.
1980  Калман Конрад — унгарски фудбалер.
1989  Димитар Илиевски - Мурато — македонски алпинист.
1989  Доминик Татарка — словачки писател.
1994  Клинт Брукс — американски литературен критичар.
2006  Александар Зиновјев — руски филозоф, социолог, есеист и книжевен сатиричар.
2006  Џон Хикс — американски џез-музичар.
2008  Лејла Генчер — турска оперска пејачка.
2021  Лојд Прајс — американски рокенрол музичар.

11 мај:

1708  Жил Ардуен Мансар — француски архитект
1916  Макс Регер — германски композитор, пијанист и музички педагог.
1949  Коци Ѕоѕе — македонски комунист.
1976  Алвар Алто — фински архитект.
1981  Боб Марли — јамајски реге-музичар.
1991  Јусуф Хатуниќ — босански и југословенски фудбалер.
1996  Адемир — бразилски фудбалер.
2001  Даглас Адамс — англиски писател.
2003  Кирил Ќортошев — македонски филмски, тетарски и телевизиски глумец и режисер.
2006  Флојд Патерсон — американски боксер.
2019  Пеги Липтонамериканска глумица.
2021  Норман Лојд — американски глумец.

12 мај:

1003  Силвестер IIримски папа.
1012  Сергиј IV — римски папа.
1860  Чарлс Бери — англиски архитект.
1884  Беджих Сметана — чешки композитор и диригент.
1904  Вангел Георгиев — андартски капетан.
1905  Атанас Шабанов-Тешовалијата — македонски ајдутин и револуционер.
1907  Жорис-Карл Уисманс — француски писател.
1995  Круме Наумовски — македонски првоборец.
1995  Адолфо Педернера — аргентински фудбалер.
2001  Диди — бразилски фудбалер.
2008  Роберт Раушенберг — американски сликар.

13 мај:

1878  Џозеф Хенри — американски физичар.
1956  Александар Фадеев — руски и советски писател.
1988  Чет Бејкер — американски џез-трубач.
1961  Гари Купер — американски глумец.
2004  Паскал Паскалевски — македонски поет и драмски писател.
2009  Рафаел Ескалона — колумбиски композитор.
2011  Тихомир Јовановски — македонски економист и универзитетски професор.
2013  Иво Лауренчиќ — македонски маркетиншки експерт и стопанственик.
2019  Дорис Деј — американска глумица и пејачка.

14 мај:

649  Теодор I — римски папа.
964  Јован XII — римски папа.
1493  Нанина де Медичи — ќерка на Пјеро ди Козимо де Медичи.
1610  Анри IVкрал на Франција.
1643  Луј XIIIкрал на Франција.
1912  Аугуст Стриндберг — шведски драмски писател (р. 1849)
1940  Ема Голдман — анархистка.
1991  Аладар Геревич — унгарски мечувалец.
1987  Рита Хејворт — американска глумица (р. 1918).
1998  Френк Синатра — американски пејач и глумец (р. 1915)
2015  Би Би Кинг — американски блуз-гитарист.
2018  Том Вулф — американски писател.

15 мај:

1634  Хендрик Аверкамппределен сликар од златното време на холандското сликарство
1886  Емили Дикинсон — американска поетеса.
1914  Јован Скерлиќ — српски писател и книжевен критичар.
1935  Казимир Малевич — руски и советски сликар.
1967  Едвард Хопер — американски сликар.
1987  Рита Хејворт — американска глумица.
1994  Олга Спиридоновиќ — српска и југословенска театарска и филмска глумица.
2019  Михаило Јанкетиќ — српски глумец.
2021  Ѓорѓе Марјановиќ — српски и југословенски пејач на забавна музика.

16 мај:

1830  Жозеф Фурје — француски математичар и физичар.
1926  Мехмед VI — последниот отомански султан.
1943  Илија Антевски - Смок — припадник на напредното студентско и комунистичко движење на Македонија.
1953  Џанго Рајнхард — француски гитарист.
1985  Жан Дифибе — француски вајар и архитект.
1917  Владислав Петковиќ - Дис — српски поет.

17 мај:

1727  Катерина Iцарица на Русија.
1395  Крале Марко — македонски феудален владетел, крал и легендарен јунак од усното народно творештво.
1886  Џон Дир — американскиот инженер.
1905  Ламбринос Вранас — андартски капетан.
1984  Ирвин Шо — американски раскажувач и драмски писател.
1985  Нешо Марковски — македонски новинар.
1987  Гунар Мирдал — шведски економист, добитник на Нобеловата награда во 1974 година.
2002  Ладислав Кубала — унгарски фудбалер
2017  Тодор Веселиновиќ — српски и југословенски фудбалер и тренер.
2022  Вангелис — грчки музичар.

18 мај:

526  Јован Iримски папа.
1799  Пјер Огистен Карон де Бомарше — француски писател.
1800  Александар Суворовруски кнез и генералисимус.
1908  Карл Колдевеј — германски поларен истражувач.
1980  Ијан Кертис — англиски рок-музичар, член на групата „Џој дивижн“ (Joy Division).
2000  Домингос да Гуја — бразилски фудбалер.
2004  Елвин Џонс — американски џез-музичар.
2014  Добрица Ќосиќ — српски писател, академик и политичар.
2017  Крис Корнел — американски рок-музичар, член на групата „Саундгарден“ (Soundgarden).

19 мај:

1296  Целестин Vримски папа.
1536  Ана Болејнкралица на Англија.
1825  Клод Анри Сен Симон — француски социјалист, утопист и филозоф.
1864  Натаниел Хоторн — американски писател.
1898  Вилијам Гледстон — британски премиер.
1912  Болеслав Прус — полски писател.
1965  Марија Домбровска — полска писателка.
1969  Колмен Хокинс — американски блуз и џез-музичар.
1986  Џими Лајонс — американски џез-музичар.
1994  Жаклина Кенеди Оназис — сопруга на претседателот на САД, Џон Кенеди.
2008  Рима Казакова — советска и руска поетеса.

20 мај:

1277  Јован XXIримски папа.
1506  Кристофер Колумбо — шпански истражувач и откривач на Новиот Свет.
1622  Осман II — отомански султан.
1859  Јосип Јелачиќ — хрватски бан.
1896  Клара Шуман — германска пијанистка и композиторка, сопруга на Роберт Шуман.
1940  Вернер фон Хејденстам — шведски поет и нобеловец.
1981  Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Доситеј — прв архиепископ охридски и македонски, поглавар на Македонската православна црква.
1989  Џон Хикс — британски економист.
2002  Стивен Џеј Гулд — американски палеонтолог, еволуционист и историчар на науката.
2013  Реј Манзарек —амрикански рок-музичар, член на групата „Дорс“.
2019  Ники Лауда — австриски автомобилист, поранешен шампион во „Формула 1“.

21 мај:

1471  Хенри VIкрал на Англија.
1639  Томазо Кампанела — италијански филозоф, теолог и поет.
1903  Парашкев Цветков — бугарски револуционер.
1949  Клаус Ман — германски писател.
1991  Раџив Гандипремиер на Индија
1998  Манол Пандевски — македонски историчар.
2002  Слободан Мицковиќ — македонски есеист, критичар, романописец и преведувач.

22 мај:

1564  Жан Калвин — верски реформатор, основач на калвинистичката протестантска црква.
1885  Виктор Иго — француски писател, основач на францускиот романтизам во XIX век.
1939  Јиржи Махен — чешки писател.
1942  Раде Кончар — хрватски комунист и партизан, Народен херој на Југославија.
1972  Бернабе Ферејра — аргентински фудбалер.
2010  Гане Тодоровски — македонски поет и книжевен критичар.

23 мај:

1857  Огистен-Луј Коши — фрацуски математичар.
1883  Ципријан Норвид — полски поет, драматург, сликар и вајар.
1906  Хенрик Ибзен — норвешки писател и драматург.
1994  Џо Пас — американски џез-гитарист
2015  Џон Неш — американски математичар.

24 мај:

1543  Никола Коперник — полски астроном, застапник на хелиоцентричниот систем.
1919  Амадо Нерво — мексикански поет, новинар и амбасадор.
1963  Елмор Џејмс - американски блуз-музичар.
1974  Дјук Елингтон — американски џез-музичар.
1991  Џин Кларк — американски рок-музичар, член на групата „Бердс“ (Byrds).
1994  Цветко Узуновски — македонски комунист, учесник во НОВ и политичар.
2015  Маркус Белгрејв — американски џез-музичар.
2019  Душица Жегарац — српска и југословенска глумица.

25 мај:

1085  Грегориј VII — римски папа.
1261  Александар IVримски папа.
1924  Љубов Попова — руска сликарка.
1926  Симон Петљура — украински политички деец.
1944  Манчу Матак — македонски комунистички деец и народен херој.
1965  Сони Бој Вилијамсон II — американски блуз-музичар.
1994  Сони Шарок — американски џез-музичар.
1995  Крешимир Ќосиќ — хрватски и југословенски кошаркар.
2001  Алберто Кордакубански фотограф, познат по неговата фотографија Guerrillero Heroico („Херојскиот герилец“) на марксистичкиот револуционер Че Гевара.
2010  Александар Белостењи — украински и советски кошаркар.
2010  Ерих Кош — српски и југословенски писател.

26 мај:

735  Беда Многупочитуван — англиски светец и историчар, наречен „Татко на англиската историја“.
1421  Мехмед I — отомански султан.
1512  Бајазит II — отомански султан (р. 1447.).
1917  Борис Дрангов — бугарски офицер.
2022  Енди Флечер — англиски електро-поп музичар.
2022  Реј Љота — американски глумец.

27 мај:

1508  Лудовико Сфорца — војвода на Милано.
1840  Николо Паганинииталијански композитор и виолинист.
1964  Џавахарлал Нехру — индиски државник.
2000  Ијан Дјури — англиски панк-рок музичар и глуемц.
2009  Клајв Гренџер — британски економист, добитник на Нобеловата награда за економија.
2017  Грег Алманамерикански рок-музичар, член на групата „Алман брадерс бенд“ (The Allman Brothers Band).
2021  Роберт Хоган — американски глумец.

28 мај:

1598  Валаамохридски архиепископ.
1787  Леополд Моцарт — австриски класицистички композитор.
1805  Лујџи Бокерини — италијански композитор и виолончелист.
1937  Алфред Адлер — австриски лекар и психолог.
1990  Џорџо Манганели — италијански писател.
1990  Вилхелм Вагенфелд — германски индустриски дизајнер.
1995  Исак Сион — учесник во НОБ.
2018  Стеван Хорват — српски и југословенски борач во грчко-римски стил.

29 мај:

1453  Константин XI Палеолог — последниот римски (византиски) цар.
1979  Мери Пикфорд — канадско-американска филмска глумица.
1982  Роми Шнајдер — австриска филмска глумица.
1997  Џеф Бакли — американски рок-музичар.
2014  Миљенско Прохаска — хрватски композитор, музички продуцент и диригент.

30 мај:

1431  Јованка Орлеанка — француска национална хероина од Стогодишната војна (1337 - 1453.).
1574  Шарл IXкрал на Франција.
1594  Балинт Балаши — ренесансен лирски поет, основач на современата унгарска лирика.
1640  Петар Паул Рубенс — фламански сликар.
1744  Александар Поуп — англиски поет.
1778  Франсоа Волтер — француски писател, историчар и филозоф.
1905  Боривоје Јовановиќ-Брана — војвода на Српскиот комитет на четничката акција.
1918  Георгиј Валентинович Плеханов — руски филозоф, политичар, историчар, критичар, естетичар и социолог.
1951  Херман Брох — австриски писател.
1960  Борис Пастернак — руски и советски писател.
1963  Рибејро Коуто — бразилски писател и дипломат.
1986  Хенк Мобли — американски џез-музичар.
1989  Зинка Миланов — американска оперска пејачка.
1994  Павле Савиќ — српски физичар и хемичар.

31 мај:

1594  Јакопо Робусти Тинторетоиталијански сликар.
1809  Франц Јозеф Хајдн — австриски класицистички композитор.
1854  Ватрослав Лисинскихрватски композитор.
1953  Владимир Татлин — руски и советски сликар и архитект.
1962  Адолф Ајхман — нацистички функционер.
1978  Јожеф Божик — унгарски фудбалер.
1983  Џек Демпси — американски боксер.
2019  Ѓело Јусиќ — хрватски композитор, аранжер, диригент и гитарист.