Починати во април

Од Википедија — слободната енциклопедија

јануари

февруари

март

април

мај

јуни

јули

август

септември

октомври

ноември

декември

Статијата Починати во април е автоматски генерирана преку трансклудирање на мануелно уредуваните страници за починати на одреден датум во месец април.
Видете исто така автоматски генерирана листа на лица починати во месец април во Категорија:Починати во април
Можеби ќе ве интересира да погледнете во Родени во април и Категорија:Родени во април

1 април:

1917  Скот Џоплин — истакнат американски композитор, наречен „Крал на регтајмот
1976  Макс Ернст — германски сликар.
1984  Марвин Геј — американски музичар.
2015  Синтија Ленон — првата сопруга на Џон Ленон.

2 април:

Мише Развигоров во 1918 г.
1791  Оноре Габриел Мирабо — француски политичар и државник.
1872  Семјуел Морзе — северноамерикански сликар и пронаоѓач.
1905  Цено Куртев — бугарски подофицер.
1907  Мише Развигоров — учител, револуционер и војвода на ТМОРО
1974  Жорж Помпидуфранцуски политичар.
1987  Бади Рич — американски џез-музичар.
1992  Хуанито — шпански фудбалер.
2005  Јован Павле IIримски папа.
2008  Јозо Т. Бошковски - Јон — македонски поет.
2016  Ласло Шароши — унгарски фудбалер.

3 април:

Портрет на Џејмс Кларк Рос од 1834 г.
Јоханес Брамс
1171  Филип од Наблус — седмиот Голем мајстор на витешкиот ред Темплари.
1287  Хонориј IVримски папа.
1862  Џејмс Кларк Рос — британски поморски истражувач.
1882  Џеси Џејмс — американски разбојник (р. 1847).
1897  Јоханес Брамс — германски композитор, пијанист и диригент.
1990  Сара Вон — американска џез пејачка (р. 1924).
1950  Курт Веил — германско-американски композитор.
1897  Греам Грин — англиски писател (р. 1904).
1915  Надежда Петровиќ — српска сликарка.
2015  Боб Барнс — американски рок-музичар, член на групата „Линард скинард“ (Lynard Skynard).
2016  Чезаре Малдини — италијански фудбалер и тренер.

4 април:

Мартин Лутер Кинг со претседателот Линдон Џонсон во 1966 г.
1617  Џон Непер — шкотски математичар (р. 1550).
1929  Карл Бенц — германски автоконструктор, пронаоѓач и инженер (р. 1844).
1931  Андре Мишлен — француски индустријалец, производител на автомобилски гуми (р. 1853).
1968  Мартин Лутер Кинг — американски борец за граѓански права и мир (р. 1929).
1983  Бернард Вукас — хрватски и југословенски фудбалер.
1988  Славјанка Влахчева — прва современа медицинска сестра во Македонија.

5 април:

Жорж Дантон во 1792 г.
Ален Гинсберг во 1978 г.
6 април:
1794  Жорж Дантон — француски револуционер, противник на монархијата во Француската буржоаска револуција.
1900  Жозеф Бертран — француски математичар.
1958  Исидора Секулиќ — српска писателка.
1987  Калипсо Налча — прва жена професионална артистка во Македонија.
1994  Курт Кобејн — американски музичар, член на групата „Нирвана“ .
1997  Ален Гинсберг — американски поет, лауреат на Струшките вечери на поезијата.
2002  Лејн Стејли — американски пејач и текстописец.
2005  Сол Белоу — американски писател, добитник на Нобеловата награда за литература во 1976 година.
2007  Марк Џон — американски рок-гитарист, член на групите Кис (Kiss) и Вајт тајгер (White Tiger).
2008  Чарлтон Хестон — американски глумец.
2022  Дејан Мијач — српски режисер.
885  Свети Методиј — заедно со брат му Кирил, основоположник на сесловенската писменост (р. ~815)
1199  Ричард Лавовско Срцекрал на Англија и крстоносец (р. 1157)
1520  Рафаело Сантииталијански ренесансен сликар (р. 1483)
1528  Албрехт Дирер — германски сликар и гравер (р. 1471)
1732  Франц Лудвиг Фалечко-Нојбуршкигермански епископ (р. 1664)
1887  Иван Крамскојруски сликар.
1971  Игор Стравински — руски композитор (р. 1882).
1986  Рајмундо Орси — италијанско-аргентински фудбалер.
1992  Исак Асимов — американски писател на научна фантастика од руско потекло (р. 1920)
1998  Венди О. Вилијамс — американска рок-пејачка.
2000  Хабиб Бургиба — основачот на современ Тунис (р. 1903).
2005  Рение IIIкнез на Монако (р. 1923).
2014  Мики Руни — американски глумец (р. 1920).
2019  Билјана Беличанец-Алексиќ — македонска глумица и политичарка.
2020  Радомир Антиќ — српски фудбалер и тренер.
2021  Предраг Живковиќ Тозовац — српски пејач на фолк-музика.

7 април:

1498  Шарл VIIIФранцуски крал од династијата Валоа.
1614  Ел Греко — шпански сликар со грчко потекло.
1761  Томас Баес — англиски свештеник, филозоф и статистичар.
1789  Абдул Хамид Iсултан на Отоманското Царство.
1943  Јован Дучиќ — српски поет и дипломат.
1947  Хенри Форд — американски претприемач, основач на претпријатиетоФорд“.
1975  Крсто Хегедушиќ — хрватски сликар.
1985  Карл Шмитгермански политички теоретичар.
1953  Димитар Влахов — македонски револуционер, политичар и публицист.
1968  Џими Кларк — шкотски автомобилист.
2017  Релја Башиќ — хрватски глумец.

8 април:

1848  Гаетано Доницетииталијански оперски композитор од времето на романтизмот.
1914  Јакуб Арбес — чешки писател, критичар и новинар.
1950  Васлав Нижински — руски балетан и кореограф.
1973  Пабло Пикасо — шпанско-француски сликар.
2013  Сара Монтиел — шпанска пејачка и глумица.
2013  Маргарет Тачер — првата жена-премиер на Велика Британија, наречена „Железната леди“.
2019  Златко Славенски — македонски драматург, режисер и универзитетски професор.

9 април:

915  Константинримски папа.
1024  Бенедикт VIII — римски папа.
1483  Едвард IVкрал на Англија.
1492  Лоренцо де Медичи — владетел на Фиренца.
1588  Паоло Веронезе — италијански сликар.
1626  Франсис Бекон — англиски филозоф и државник.
1942  Орде Чопела — македонски народен херој.
1951  Вилхелм Бјеркнес — норвешки метеоролог.
1959  Френк Лојд Рајт — американски архитект.
1962  Харолд Ламб, американски историчар.
1983  Александар Доброхотов — руски педагог и кореограф на Балетот при Македонскиот народен театар во Скопје.
1997  Стево Теодосиевски — македонски естраден уметник.
2014  Светлана Велмар Јанковиќ — српска писателка.

10 април:

1585  Грегориј XIIIримски папа.
1813  Жозеф Луј Лагранж — италијански математичар.
1867  Александар Дмитриевич Петров — руски шахист и теоретичар на шахот.
1904  Изабела II — кралица на Шпанија.
1915  Јане Сандански — македонски револуционер, војвода и еден од раководителите на ТМОРО.
1919  Емилијано Запата — мексикански револуционер.
1931  Халил Џибран — либански поет.
1964  Лазар Личеноски — македонски сликар.
1979  Нино Рота - италијански композитор.
2010  Лех Качињскипретседател на Полска.

11 април:

678  Донримски папа.
1514  Донато Брамантеиталијанскиот архитект.
1854  Карл фон Базедов — познат германски лекар и научник.
1943  Лазо Трповски — македонски комунист и партизан.
1977  Жак Превер — француски поет.
1985  Енвер Хоџа — албански комунистички државник.
1987  Ерскин Колдвел — американски писател.
2002  Бранко Бауер — хрватски режисер.
2007  Курт Вонегат — американски писател (р. 1922).
2021  Зоран Симјановиќ — српски композитор.

12 април:

1555  Јована I Кастиљскакралица на Кастиља и Леон.
1817  Шарл Месје — француски астроном, автор на Месјеовиот каталог.
1938  Фјодор Шаљапин — руски оперски пејач.
1945  Франклин Делано Рузвелт — претседател на САД.
1963  Херби Николс — американски џез-музичар.
1977  Михо Чакеља — македонски архитект.
1981  Џо Луис — американски боксер, светски шампион во тешка категорија од 1939 до 1949 година.
1997  Рајко Коиќ — српски рок-музичар, член на групата „Рибља чорба“.

13 април:

1695  Жан де Лафонтенфранцуски поет и баснописец.
1992  Благоја Попов — македонски политичар и државник.
2012  Ташко Георгиевски — македонски писател и филмски сценарист.
2015  Гинтер Грас — германски писател, добитник на Нобеловата награда во 1999 година.

14 април:

1759  Георг Фридрих Хендл — германско-британски барокен композитор.
1930  Владимир Мајаковски — руски писател.
1964  Рејчел Карсон — американска екологистка.
1986  Симон де Бовоар — француска писателка и филозоф.
1997  Видое Подгорец — македонски писател.
2012  Пјермарио Морозини — италијански фудбалер.
2015  Перси Слеџ — американски соул-пејач.
2019  Мирјана Марковиќ — српска и југословенска политичарка и универзитетска професорка, сопруга на српскиот претседател Слободан Милошевиќ.

15 април:

1446  Филипо Брунелески — италијански архитект, основоположник на ренесансната архитектура.
1764  Мадам де Помпадур — љубовница на Луј XV.
1765  Михаил Ломоносов — руски научник, писател, академик и енциклопедист.
1865  Абрахам Линколн — шеснаесеттиот претседател на САД.
1927  Гастон Леру — француски новинар и писател.
1931  Андон Тошев Стојанов — македонски револуционер, познат како Дончо Штипјанчето.
1942  Роберт Музил — австриски писател.
1944  Џовани Џентиле — италијански неохегелијански идеалистички филозоф и политичар.
1967  Тотоиталијански глумец.
1972  Френк Најт — американски економист.
1980  Ванчо Николески — македонски писател.
1980  Жан Пол Сартр — француски филозоф и писател.
1986  Жан Жене — француски писател.
1990  Грета Гарбо — шведска глумица.
1992  Александар Матковски — прв доктор на историски науки од Македонија и прв историчар-ориенталист.
1997  Иван Пухан — еден од основачите на Правниот факултет во Скопје.
2000  Јонче Христовскипејач, композитор и текстописец на народна музика.
2020  Ли Кониц — американски џез-музичар.

16 април:

1292  Теобалд Годенголем мајстор на витешкиот ред Темплари
1828  Франциско Хосе де Гоја — шпански сликар и гравер.
1859  Алексис де Токвил — француски историчар.
1903  Димитар Мечев — македонски револуционер.
1903  Илија Трчков — македонски револуционер.
1903  Цветко Трајков — македонски револуционер.
1925  Григор Ќуркчиев — генерал во бугарската армија.
1925  Крсте Златарев — генерал во бугарската армија.
1945  Благој Калејчев — македонски револуционер.
1972  Јасунари Кавабата — јапонски писател, добитник на Нобеловата награда во 1968 година.
1996  Ристо Ѓорѓевски — македонски психолог.

17 април:

167  Аницетримски папа.
326  Александар Александрискипатријарх на Александрија.
858  Бенедикт III — римски папа.
1695  Сор Хуана Инес де ла Круз — латиноамериканска калуѓерка, поетеса, композиторка и филозофка.
1790  Бенџамин Франклин — американски државник, филозоф, физичар, економист и писател.
1898  Дедо Иљо Малешевски — македонски револуционер.
1903  Јордан Поп Јорданов - Орцето — македонски револуционер.
1913  Ахмед Нијази-бег — отомански војник и политичар.
1984  Радка Кушлева — бугарска народна пејачка.
1993  Тургут Озал — осми по ред претседател на Турција.
2014  Габриел Гарсија Маркес — колумбиски писател, добитник на Нобеловата награда.
2018  Барбара Буш — сопруга на американскиот претседател Џорџ Х. В. Буш.
2021  Блек Роб — американски рапер.

18 април:

1898  Гистав Моро — француски симболистички сликар.
1903  Константин Кирков — македонски револуционер.
1949  Леонард Блумфилд — американски јазичар.
1955  Алберт Ајнштајн — физичар, најистакнат теоретичар на новата епоха во физиката.
2010  Абу Ајуб ал Масри — член на Ал-Каеда.

19 април:

1588  Паоло Веронезевенецијански маниристички сликар.
1768  Џовани Антонио Канал (попознат како Каналето) — венецијански сликар.
1824  Џорџ Гордон Бајрон — англиски поет од времето на романтизмот.
1828  Франц Шуберт — австриски композитор.
1882  Чарлс Дарвин — британски научник, творец на теоријата на еволуцијата на живите суштества.
1885  Николај Костомаров — руски историчар.
1906  Пјер Кири — француски физичар и хемичар, добитник на Нобеловата награда.
1928  Ладислав Клима — чешки писател и филозоф.
1936  Антон Костадинов — македонски револуционер.
1989  Дафне ди Марие — англиска писателка.
1998  Октавио Паз — мексикански писател.
2010  Гуру (рапер) — американски рапер, музички продуцент и глумец.
2021  Џим Стајнман — американски поп-композитор.

20 април:

1314  Климент V — римски папа.
1472  Леон Батиста Алберти — италијански ренесансен архитект.
1775  Вилхелм Шелинг — германски филозоф, последен претставник на германската класична филозофија.
1872  Људевит Гајхрватски идеолог и водач на Илирското движење.
1982  Ацо Шопов — македонски поет и академик.
1995  Милован Ѓилас — југословенски политичар.
2008  Ксенте Богоев — македонски економист, универзитетски професор, академик и политичар.
2007  Ендрју Хил — американски џез-музичар.

21 април:

1073  Александар IIримски папа.
1509  Хенри VIIкрал на Англија.
1699  Жан Расин — француски драмски писател.
1825  Јохан Фридрих Пфаф — германски математичар, професор на Карл Фридрих Гаус.
1910  Марк Твен — американски писател.
1915  Спиридон Михајловполковник во бугарската армија.
1977  Гумо Маркс — американски глумец.
1980  Александар Опарин — руски биохемичар.
1991  Дургут Едиповски — македонски политички функционер.
2003  Нина Симон — американска пејачка.
2004  Едуард Асадов — советски и руски поет.
2006  Теле Сантана — бразилски фудбалер и тренер.
2010  Хуан Антонио Самаранч — поранешен претседател на Меѓународниот олимписки комитет.
2016  Принс — американски поп-пејач и музичар.
2018  Верн Троер — американски глумец.

22 април:

536  Агапит I — римски папа.
1994  Ричард Никсон — претседател на САД.
2007  Томе Арсовски — македонски писател.

23 април:

1200  Џу Си — најзначајниот филозоф на конфуцијанството по самиот Конфуциј.
1616  Вилијам Шекспир — англиски поет и еден од најголемите драмски писатели во светот.
1616  Мигел де Сервантес — прочуен шпански писател, автор на првиот реалистичен роман во шпанската книжевност, „Дон Кихот“.
1850  Вилијам Вордсворт — англиски поет.
1922  Влахо Буковац — истакнат хрватски сликар.
1990  Полет Годар — американска филмска и театарска глумица.
1991  Џони Тандерс — американски рок-музичар.
1998  Константин Караманлис — грчки политичар.
2007  Борис Елцин — руски претседател.

24 април:

1731  Даниел Дефо — англиски писател.
1905  Христо Узунов — македонски револуционер.
1986  Волис Симпсон — сопруга на абдицираниот Едвард VIII.
1989  Франц Биндер — австриски фудбалер.
1993  Митко Илиевски — еден од основоположниците на Катедрата по филозофија на Филозофскиот факултет во Скопје.
2014  Тадеуш Ружевич — полски писател.

25 април:

68  Апостол МаркоАлександриски патријарх и еден од апостолите на Исус.
1342  Бенедикт XIIримски папа.
1744  Андерс Целзиус — шведски физичар и астроном.
1923  Јово Камберски — македонски писател.
1999  Лорд Киланин — ирски новинар.
2019  Џон Хавличек — американски кошаркар.

26 април:

757  Стефан IIримски папа.
1731  Даниел Дефо — англиски писател, новинар и памфлетист.
1916  Марио де Са-Карнеиро — португалски писател.
1984  Каунт Бејзи — американски џез-музичар.
1990  Декстер Гордон — американски џез-музичар.

27 април:

1521  Фернандо Магелан — португалски морепловец.
1882  Ралф Валдо Емерсон — американски есеист и поет.
1905  Никола Карев — македонски социјалист и револуционер.
1938  Едмунд Хусерл — германски филозоф.
1983  Димо Тодоровски — македонски вајар.
1983  Кирил Миљовски — македонски револуционер, академик, политичар и прв ректор на Универзитетот во Скопје.
1998  Карлос Кастанеда — американски писател.
2007  Мстислав Ростропович — советски и руски виолончелист.
2014  Вујадин Бошков — српски и југословенски фудбалски тренер.

28 април:

1858  Јоханес Петер Милер — германски физиолог, анатом, ихтиолог и херпетолог.
1918  Гаврило Принципатентаторот на Франц Фердинанд.
1945  Бенито Мусолини — италијански фашистички диктатор.
1992  Френсис Бејкон — британски сликар.
2009  Екатерина Максимоваруска и советска балерина.
2022  Зоран Сретеновиќ — српски и југословенски кошаркар и тренер.

29 април:

1898  Илија Марков Малешевски — македонски ајдутски војвода.
1916  Јорген Грам — дански математичар.
1933  Константин Кавафи — грчки поет.
1947  Ирвинг Фишер — американски економист.
1951  Лудвиг Витгенштајн — австриско-британски филозоф.
1967  Ентони Ман — американски филмски глумец и режисер.
1980  Алфред Хичкок — британски филмски режисер.
1993  Мик Ронсон — англиски рок-гитарист.
2006  Џон Кенет Галбрајт — канадско-американски економист.
2017  Џонатан Дем — американски филмски режисер.
2019  Џон Синглтон — американски филмски режисер.
2020  Ирфан Кан — индиски глумец.

30 април:

1555  Марцел II — римски папа.
1883  Едуар Мане — француски сликар, непосреден претходник на импресионистите.
1903  Јордан Поп Јорданов - Орцето — еден од организаторите на Солунските атентати.
1945  Адолф Хитлер — водач на Третиот Рајх.
1945  Ева Браун — сопруга на Адолф Хитлер.
1989  Серџо Леоне — италијански режисер.
2011  Ернесто Сабато — аргентински писател.
2015  Бен Е. Кинг — американски соул-пејач.