Починати во март

Од Википедија — слободната енциклопедија

јануари

февруари

март

април

мај

јуни

јули

август

септември

октомври

ноември

декември

Статијата Починати во март е автоматски генерирана преку трансклудирање на мануелно уредуваните страници за починати на одреден датум во месец март.
Видете исто така автоматски генерирана листа на лица починати во месец март во Категорија:Починати во март
Можеби ќе ве интересира да погледнете во Родени во март и Категорија:Родени во март

1 март:

1643  Џироламо Фрескобалдииталијански оргулист и композитор, најголем мајстор на органа во своето време.
1911  Јакоб Хенрик вант Хофхоландски хемичар, добитник на Нобеловата награда за хемија (1901).
1952  Грегори Ла Кава — американски филмски режисер.
1971  Франтишек Хрубин — чешки писател.
1980  Дикси Дин — англиски фудбалер.
2021  Златко Крањчар — хрватски фудбалер.
2023  Жист Фонтен — француски фудбалер.

2 март:

1923  Сара Бернар — француска артистка.
1930  Дејвид Херберт Лоренс — англиски писател.
1939  Хауард Картер — англиски египтолог.
1942  Лазо Колевски - Лавскинароден херој на Македонија.
1942  Борка Талескинароден херој на Македонија, непосреден организатор на востанието на 11 октомври.
1982  Филип К. Дик — американски писател.
1996  Анатоли Дамјановски — македонски педагог и професор на Филозофскиот факултет - Скопје.
1999  Дасти Спрингфилд — англиска поп-пејачка.
2023  Вејн Шортер — американски џез-музичар.

3 март:

1605  Климент VIII — римски папа.
1703  Роберт Хук — англиски научник.
1878  Јанка Каневчева — македонска револуционерка.
1959  Лу Костело — американски глумец.
1996  Маргарит Дирас — француска писателка.
2005  Ринус Михелс — холандски фудбалер и тренер.
2008  Џузепе Ди Стефано — италијански оперски пејач, тенор.
2009  Јан Владислав — чешки писател.
2010  Момо Капор — српски и југословенски писател, новинар и сликар.
2017  Рејмон Копа — француски фудбалер.

4 март:

254  Луциј Iримски папа.
561  Пелагиј I — римски папа.
1193  Саладин — курдски државник и воен водач.
1805  Жан Батист Грез — фрацуски сликар.
1832  Жан Франсоа Шамполион — француски научник.
1852  Николај Васиљевич Гогољ — руски писател, хуморист и сатиричар.
1967  Владан Десница — југословенски писател.
1974  Михаил Тихонравов — советски ракетен стручњак и научник.
1993  Томислав Ивчиќ — хрватски поп-пејач.
1996  Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Гаврил — поглавар на Македонската православна црква.
2002  Велибор Васовиќ — српски и југословенски фудбалер и тренер.
2008  Семка Соколовиќ - Берток — југословенска глумица.
2019  Лук Периамерикански глумец.
2019  Кит Флинт — британски поп-пејач, член на групата „Продиџи“ (Prodigy).

5 март:

1827  Александар Волтаиталијански физичар.
1827  Пјер Симон Лаплас — француски астроном, физичар и математичар.
1893  Иполит Адолф Тен — француски критичар и историчар.
1925  Клеман Адер — француски инженер и пронаоѓач.
1953  Јосиф Сталинсоветски државник и политичар.
1953  Сергеј Прокофјев — руски и советски композитор.
1964  Милтон Манаки — прв македонски и балкански филмски снимател.
1966  Ана Ахматова — руска и советска поетеса.
1982  Џон Белуши — американски глумец.
1984  Тито Гобииталијански оперски пејач, баритон.
2013  Уго Чавезпретседател на Венецуела.
2015  Влада Дивљан — српски и југословенски рок музичар.

6 март:

1543  Антонио Алегри Кореџо — италијански сликар, еден од зачетниците на барокното сликарство.
1683  Гварино Гварини — италијански архитект.
1973  Перл Бак — американска писателка.
1999  Стенли Кјубрик — американски филмски режисер.
2013  Алвин Ли — англиски рок-музичар.

7 март:

322 п.н.е.  Аристотел — еден од најважните филозофи и научници на антиката.
161  Антонин Пијримски цар.
1274  Тома Аквински — христијански теолог и свештеник.
1724  Инокентиј XIIIримски папа.
1875  Џон Едвард Греј — познат британски зоолог.
1891  Франц Миклошич — словенечки славист.
1945  Албрехт Пенк — германски геоморфолог.
1973  Перл Бак — американска писателка.
1975  Михаил Бахтин — руски филозоф.
1990  Спиро Прилепчански — македонски новинар.
2003  Златко Прица — хрватски сликар.
2006  Али Фарка Туре — музичар од Мали.
[2021]]  Сања Илиќ — српски композитор и музичар.

8 март:

1144  Целестин IIримски папа.
1869  Хектор Берлиоз — француски композитор.
1917  Фердинанд Цепелингермански генерал и конструктор на воздушните бродови (балони), според него наречени Цепелин.
1923  Јоханес ван дер Валс — холандски физичар и математичар.
1942  Хосе Раул Капабланкакубански шаховски велемајстор.
1999  Џо Димаџо — американски играч на безбол.
2016  Џорџ Мартин — британски музички продуцент.

9 март:

1661  Жил Мазарен — истакнат француски политичар од италијанско потекло.
1782  Сава Петровиќ Његош — црногорски владика и митрополит.
1851  Ханс Кристијан Ерстед — дански физичар.
1992  Менахем Бегин — израелски политичар.
1994  Хенри Чарлс Буковскипоет и писател од САД.
2018  Атанас Кираџиев — македонски атлетичар.

10 март:

483  Симплицијримски папа.
1830  Муцио Клементианглиски композитор.
1856  Јован Стерија Поповиќсрпски писател.
1861  Тарас Шевченкоукраински писател.
1872  Џузепе Мацинииталијански револуционер.
1923  Арсо Локвичкимакедонски револуционер.
1937  Евгениј Замјатинруски писател.
1940  Михаил Булгаковруски писател.
1965  Стале Поповмакедонски писател.
1985  Константин Черненкосоветски водач.

11 март:

1908  Едмондо Амичиситалијански писател и патописец.
1931  Фридрих Мурнаугермански режисер.
1941  Јосиф Михајловиќ — градоначалник на Скопје пред Втората светска војна.
1955  Александар Флеминг — англиски микробиолог.
2002  Илија Милчин — македонски глумец, режисер, лингвист и преведувач.
2002  Џејмс Тобин — американски економист, добитник на Нобеловата награда.
2006  Слободан Милошевиќ — претседател на Србија и на Сојузна Република Југославија.
2016  Драган Николиќ — српски глумец.
2021  Даринка Челениќ — српска глумица.

12 март:

1925  Сун Јат Сен — кинески револуционер и политичар.
1935  Михајло Пупин — српско-американски физичар со потекло од Вевчани.
1955  Чарли Паркер — американски џез-музичар.
1995  Мија Алексиќ — југословенски и српски глумец.
2000  Александар Николиќ — српски и југословенски кошаркарски тренер.
2003  Зоран Ѓинѓиќ — српски премиер.
2017  Вања Лазарова — македонска пејачка на народна музика.

13 март:

1314  Жак де Моле — последниот голем мајстор на витешкиот ред „Темплари“.
1572  Петар Хекторовиќ — хрватски ренесансен писател.
1894  Александар IIцар на Русија.
1879  Адолф Андерсен — германски шахист.
1933  Андон Димитров — македонски револуционер.
1965  Фан С. Ноли — албанско-американски писател и свештеник.
1975  Иво Андриќ — југословенски писател, добитник на Нобеловата награда за литература.
1976  Коста Томашевиќ — српски и југословенски фудбалер.
1977  Јан Паточка — чешки филозоф.
1987  Бошко Станковски — македонски политичар.
1993  Петар Мазев — македонски академски сликар.
1996  Кшиштоф Кишловскиполски филмски режисер.
2006  Димитрие Османли — македонски режисер.
2014  Петар Милошевски — македонски фудбалер.
2022  Игор Мандиќ — хрватски писател, есеист и критичар.
2022  Вилијам Харт — американски глумец.

14 март:

1883  Карл Маркс — германски економист и филозоф, основоположник на комунизмот.
1912  Петар Лебедев — руски научник, физичар.
1974  Мато Ловрак — хрватски писател.
2018  Стивен Хокинг — англиски теориски физичар.
2021  Реџи Ворен — американски пејач.

15 март:

44 п.н.е.  Гај Јулиј Цезарримски војсководец, политичар и писател.
220  Цао Цао — кинески војсководец и државник.
493  Одоакар — италијански крал.
1903  Тома Давидов — бугарски офицер.
1937  Хауард Филипс Лавкрафт — американски писател.
1959  Лестер Јанг — американски џез-музичар.
1974  Глигор Смокварски — македонски композитор, кларинетист и музиколог.
1981  Рене Клер — француски филмски режисер.
1991  Миодраг Булатовиќ — црногорски и југословенски писател.
1997  Виктор Вазарели — унгарско-француски сликар.
2006  Јоргос Ралис — грчки политичар.
2006  Жозуе Монтело — бразилски писател.
2014  Скот Ештонамерикански рок-музичар, член на групата „Стуџис“ (The Stooges).
2021  Драгољуб Ѓуричиќ — црногорско-српски рок-музичар.

16 март:

1925  Аугуст фон Васерман — германски лекар и бактериолог.
1956  Ирена Жолио-Кири — француска хемичарка, ќерка на Пјер и Марија Кири
1957  Константин Бранкуси — романски вајар.
1975  Т-Боун Вокерамерикански блуз-музичар.
1995  Пол Кипкоеч — кениски атлетичар.
2002  Данило Бата Стојковиќ — српски глумец.
2010  Ксенија Пајчинсрпска поп и фолк пејачка.

17 март:

180  Марко Аврелиј — римски цар и стоички филозоф.
1782  Даниел Бернули — швајцарски лекар, физичар и математичар.
1956  Ирена Жолио-Кири — ќерка на Пјер и Марија Кири.
1973  Перл Бак — американска писателка.
1976  Лукино Висконтииталијански филмски режисер и сценарист, еден од зачетниците на неореалистичката филмска школа.
1988  Валтер Ниг — швајцарски теолог.
2010  Алекс Чилтон — американски поп-рок музичар, член на групата „Биг стар“ (Big Star).

18 март:

235  Александар Северримски цар.
1227  Хонориј IIIримски папа.
1314  Жак де Моле — последниот Голем мајстор на витешкиот ред Темплари.
1584  Иван IVцар на Русија.
1900  Антонио Нобре — португалски писател.
1909  Кузман Шапкарев — еден од најзначајните собирачи, публикатори, афирматори на македонски народни умотворби и еден од првите македонски учебникари.
1913  Георги I — крал на Грција.
1936  Елефтериос Венизелос — грчки револуционер.
1947  Михаил Герџиков — бугарски револуционер.
1980  Ерих Фром — германски филозоф и психоаналитичар.

19 март:

1241  Александар III — шкотски крал.
1721  Климент XI — римски папа.
1987  Луј де Број — француски нобеловец.
1982  Адем Гајтани — македонски поет и преведувач.
1997  Вилем де Кунинг — холандско-американски сликар.
2008  Артур Ч. Кларк — британски писател на научна фантастика.

20 март:

1191  Климент IIIримски папа.
1413  Хенри IVанглиски крал.
1727  Исак Њутн — англиски физичар, математичар и астроном.
1894  Лајош Кошут — претедател на Кралството Унгарија.
1953  Грасилијано Рамос — бразилски писател.
1980  Волче Наумчески — македонски писател.
1988  Гил Еванс — канадски џез-пијанист и аранжер.
1990  Лав Јашин — руски и советски фудбалер.
2001  Хајредин Арифи — поранешен член на ОНА.

21 март:

1556  Томас Кранмер — водач на Англиската реформација.
1656  Џејмс Ашер — англиски архиепископ.
1762  Никола Луј де Лакај — француски астроном.
1910  Надар — француски фотограф.
1915  Фредерик Тејлор — американски машински инженер.
1936  Александар Глазунов — руски композитор и диригент.
1938  Џон Бејтс Кларк — американски економист.
1987  Роберт Престон — американски глумец.
1991  Ведат Далокај — турски архитект.
1994  Лили Дамите — француска глумица.
1994  Дак Рамбо — американски артист.
1998  Галина Уланова — руска балерина.
2013  Пјетро Менеа — италијански атлетичар и политичар.
2013  Димче Мешковски — македонски глумец.

22 март:

752  Папа Захаријримски папа од 10 декември 741.
1687  Жан Батист Лили — француски композитор.
1832  Јохан Волфганг Гете — германски писател.
1852  Огист Мармон — француски маршал.
1916  Фердинанд Фелнер — австриски архитект.
1955  Иван Шубашиќ — хрватски политичар и правник.
2001  Вилијам Хана — американски аниматор, продуцент и режисер на цртани филмови.
2004  Ахмед Јасин — водач на Хамас.
2005  Кензо Танге — јапонски архитект.
2006  Пјер Клостерман — истакнат пилот од Втората светска војна.
2022  Милован Витезовиќ — српски писател и универзитетски професор.

23 март:

1103  Одо I — бургински војвода.
1361  Хенри Гросмонтвојвода од Ланкастер.
1369  Петар Кастиљски — крал на Кастиља.
1555  Јулиј IIIримски папа од 1550.
1801  Павле Iцар на Русија.
1842  Шари Анри Бејл (Стендал) — француски писател, основоположник на големата епоха на францускиот реализам.
1907  Константин Победоносцев — руски државник и правник.
1948  Николај Александрович Берѓаев — руски филозоф.
1937  Џон Дејвисон Рокфелер — американски индустријалец и филантроп.
1992  Фридрих фон Хајек — австриско-британски економист, добитник на Нобеловата награда.
1994  Џулиета Масина — италијанска артистка.
2008  Борис Дворник — хрватски глумец.
2011  Елизабет Тејлор — британско-американска глумица.
2015  Ли Куан Јупремиер на Сингапур.

24 март:

1603  Елизабета I — англиска кралица
1905  Жил Верн — француски писател.
1946  Александар Алехин — руски шаховски велемајстор, еден од најголемите шахисти во историјата.
1971  Арне Јакобсен — дански архитект.
1980  Оскар Ромеро — салвадорски архиепископ.
2008  Борис Дворник — хрватски глумец.
2008  Ричард Видмарк — американски глумец.
2016  Јохан Кројф — холандски фудбалер.
2018  Јосип Ваништа — хрватски сликар.
2021  Власта Велисављевиќ — српски глумец.

25 март:

1902  Методија Патче — македонски револуционер.
1903  Геле Трсијански— македонски револуционер.
1918  Клод Дебиси — прочуен француски композитор.
1976  Јозеф Алберс — германско-американски сликар.
1980  Ролан Барт — француски книжевен теоретичар.
1993  Борка Аврамова — македонска вајарка.
2001  Фадил Руфати — поранешен член на ОНА.
2001  Сервет Хајредини — поранешен член на ОНА.
2022  Миливоје Каракашевиќ — српски и југословенски пингпонгар.
2022  Тејлор Хокинс — американски рок-музичар, член на групата Foo Fighters.

26 март:

1827  Лудвиг Ван Бетовен — германски композитор од времето на романтизмот.
1892  Волт Витман — американски поет.
1954  Рејмонд Чендлер — американски писател и сценарист.
1984  Бранко Ќопиќ — српски и југословенски писател.

27 март:

1378  Грегориј XIримски папа.
1462  Василиј II Московски — московски кнез.
1625  Џејмс I — крал на Шкотска и Англија од династијата Стјуард, кој владеел од 1603 до 1625 година.
1770  Џовани Батиста Тјеполо — венецијански уметник.
1918  Мартин Шеридан — американски атлетичар.
1968  Јуриј Гагарин — советски космонаут, прв човек кој полетал во вселената.
1972  Мауриц Корнелис Ешер — холандски графички уметник.
2006  Станислав Лем — полски писател на научна фантастика.
2000  Ијан Дјури — англиски рок-музичар и глумец.
2010  Василиј Смислов — руски и советски шахист.

28 март:

1811  Доситеј Обрадовиќ — српски просветител.
1941  Вирџинија Вулф — англиска писателка и есеист
1943  Сергеј Василевич Рахманинов — руски композитор, пијанист и диригент.
1969  Двајт Ајзенхауер — американски генерал и политичар.
1985  Марк Шагал — француски сликар.
2001  Властимир Николовски — македонски композитор.
2013  Борис Стрел — словенечки и југословенски скијач.

29 март:

1058  Стефан IX — римски папа.
1772  Емануел Сведенборг — шведски научник.
1888  Шарл Валентин Алкан — француски композитор.
2008  Рајко Митиќ — српски и југословенски фудбалер и тренер.

30 март:

1863  Огист Браве — француски физичар.
1925  Рудолф Штајнер — австриски филозоф.
1957  Макс Аманнацистички функционер.
1986  Џејмс Кегни — американски глумец.
2007  Трајче Попов — македонски режисер.

31 март:

Автопортрет на Џон Констабл од 1806 г.
1340  Иван I — московски и владимирско-суздаљски кнез.
1461  Јона Московски — руски светец.
1837  Џон Констабл — британски пределен сликар и инспирација за импресионистите.
1877  Антоан Огистен Курно — француски филозоф и математичар.
1980  Џеси Овенс — американски атлетичар.
1980  Владимир Холан — чешки поет.
2016  Имре Кертес — еврејско-унгарски писател.
2019  Нипси Хасл — американски рапер.