Прејди на содржината

4 март (починале)

Од Википедија — слободната енциклопедија
254  Луциј Iримски папа.
561  Пелагиј I — римски папа.
1193  Саладин — курдски државник и воен водач.
1805  Жан Батист Грез — фрацуски сликар.
1832  Жан Франсоа Шамполион — француски научник.
1852  Николај Васиљевич Гогољ — руски писател, хуморист и сатиричар.
1967  Владан Десница — југословенски писател.
1974  Михаил Тихонравов — советски ракетен стручњак и научник.
1993  Томислав Ивчиќ — хрватски поп-пејач.
1996  Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Гаврил — поглавар на Македонската православна црква.
2002  Велибор Васовиќ — српски и југословенски фудбалер и тренер.
2008  Семка Соколовиќ - Берток — југословенска глумица.
2019  Лук Периамерикански глумец.
2019  Кит Флинт — британски поп-пејач, член на групата „Продиџи“ (Prodigy).