Фадил Руфати

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фадил Руфати
Fadil Rufati
РодUshtria Clirimtare Kombetare.jpg ОНА
Битки/војниВоен конфликт во Македонија, 2001

Фадил Руфати (албански: Fadil Rufati; Лисец, Тетовско) е поранешен член на ОНА.

Во младите години, се запишал на универзитетот во Приштина, насока хемија. Но истиот не го завршил, туку заминал на печалба во Швајцарија. Кога започнала Косовската војна, тој се вратил и се приклучил кон единиците на ОВК.

По започнувањето на воениот конфликт во Македонија, тој се вклучил во редовите на ОНА. Тој уште на почетокот бил ангажиран да го „браниТетовското кале. По превземаната кација од страна на македонските вооружени служби, тој бил погоден кај месноста Црвен камен, по кое им подлегнал на повредите.

По неговата смрт, неговото тело било повлечено, за да на 12 април биде истото погребано на гробиштата во Тетово[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Менај, Петрит (2008). ОНА- Порака и надеж. Скопје: Фондација - Институт отворено општество.