Хајредин Арифи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хајредин Арифи
Hajredin Arifi
РодUshtria Clirimtare Kombetare.jpg ОНА
Битки/војниВоен конфликт во Македонија, 2001

Хајредин Арифи (албански: Hajredin Arifi; Селце, Тетовско, 9 февруари 1964 - Шар Планина, Тетовско, 20 март 2001) бил поранешен член на ОНА.

Загинал на 20 март 2001 година во една престрелка со македонските безбидносни сили. По ова, неговото тело било префрлено и погребено во неговото родно село Селце[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Менај, Петрит (2008). ОНА- Порака и надеж. Скопје: Фондација - Институт отворено општество.