Тејлор Хокинс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тејлор Хокинс
Хокинс со Фу Фајтерс во 2012
Биографски податоци
Родено име Оливер Тејлор Хокинс
Роден(а) февруари 17 1972 (1972-02-17) (46 г.)
Потекло Форт Ворт, Тексас, САД
Жанрови Алтернативен рок, панк рок, пост-гранџ, алтернативен метал
Занимања Музичар, текстописец
Инструменти Тапани, вокали, пиано, клавијатура, бас гитара, гитара, труба, виолина, флејта
Период на активност 1994–денес
Соработници Фу Фајтерс, Taylor Hawkins and the Coattail Riders, Coheed and Cambria, Аланис Морисет, Еди Фишер, Anyone, Слеш, Eagles of Death Metal Chevy Metal, Васко Роси

Тејлор Хокинс (англиски: Taylor Hawkins, роден 7 февруари 1972 во Форт Ворт, Тексас, САД) е тапанар во американската рок група Фу Фајтерс.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]