10 март (починале)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
483  Симплициј — римски папа.
1830  Муцио Клементианглиски композитор.
1856  Јован Стерија Поповиќ — српски писател.
1861  Тарас Шевченко — украински писател.
1872  Џузепе Мацинииталијански револуционер.
1937  Евгениј Замјатин — руски писател.
1940  Михаил Булгаков — руски писател.
1965  Стале Попов — македонски писател.
1985  Константин Черненко — советски лидер.