Јован Стерија Поповиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јован Стерија Поповиќ
Sterija.jpg
Роден/а 13 јануари 1806(1806-01-13)
Вршац, Австриска Империја (денес Србија)
Починат/а 10 март 1856(1856-03-10) (воз. 50 г.)
Вршац, Австриска Империја (денес Србија)
Занимање Драматург, поет, педагог
Книжевно движење Класицизам, Романтизам, Реализам

Јован Стерија Поповиќ (Вршац, 13 јануари 1806- Вршац, 10 март 1856) бил српски писател и еден од водечките интелектуалци од своето време. Се смета за основач на српската драма.[1] Прв е, и еден од најдобрите српски комедиографи. Како министер за образование, Јован Стерија Поповиќ на 10 мај 1844 година донел указ, со кој е основан Музеј на Србија во Белград, со што се смета за основач на оваа установа.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (на Serbian)„Politikin Zabavnik“ (3296): 25. 10 април 2014 г. ISSN 0032-339X.