Спиро Прилепчански

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Спиро Прилепчански (Штип, 26 февруари 1932 - Скопје, 7 март 1990), долгогодишен новинар и уредник на неделниот енигматски забавник на „Нова Македонија“, доајен на енигматиката во Македонија, уредник и издавач на првото енигматско списание на македонски јазик, "Џебна крстословка", чиј прв број се појави во Штип, на 1.05.1966 година.