Петар Лебедев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петар Николаевич Лебедев
Lebedev petr nikolaevich.jpg
Роден(а)24 февруари 1866(1866-02-24)
Москва, Руска Империја
Починал(а)1 март 1912(1912-03-01) (возр. 46)
Москва, Руска Империја
ЖивеалиштеFlag of Russia.svg Русија
НационалностFlag of Russia.svg Руска
ПолињаФизичар
УстановиМосковски државен универзитет

Петар Лебедев (24 февруари 1866 - Москва, 1 март 1912) бил истакнат руски научник, физичар, кој се занимаваше со проучување на притисокот на гасовите, што е од големо значење за разбирањето на космичките појави. Тој докажа дека светлоста врши притисок на површината на која паѓа.