Прејди на содржината

Роберт Престон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фотографија од Роберт Престон

Роберт Престон Месерви (8 јуни 1918 - 21 март 1987 година) бил американски сценски и филмски глумец и пејач на Бродвеј, најпознат по неговата соработка со композиторката Мередит Вилсон и потекнува од улогата на професорот Харолд Хил во музикалот Мјузик Мен од 1957 година и филмската адаптација од 1962 година; филмот му ја донесе првата од двете номинации за наградата Златен глобус. Престон соработуваше двапати со режисерот Блејк Едвардс, прво во СОБ (1981) и повторно во Виктор/Викториа (1982). За портретирањето на Керол „Тоди“ Тод во вториот, тој беше номиниран за Оскар за најдобра споредна машка улога на 55-тото доделување на Оскарите.[1]

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Престон е роден како Роберт Престон Месерви во Њутн, Масачусетс, син на Рут Л. (1895-1973) и Френк Весли Месерви (1899-1996), работник во облека и службеник за наплата за Американ Експрес.[2][3] Откако го посетувал средното училиште Абрахам Линколн во Лос Анџелес, студирал глума.

Воена служба[уреди | уреди извор]

По нападот на Перл Харбор и влегувањето на Соединетите Држави во Втората светска војна, тој се приклучил на воздухопловните сили на Армијата на Соединетите Американски Држави и служел како разузнавач. Работата на Месерви била да добива разузнавачки извештаи од штабот на 9. воздухопловни сили и да ги брифира екипажите на бомбардери за тоа што да очекуваат при извршувањето на нивните мисии.

Кариера[уреди | уреди извор]

Во средно училиште, Престон се интересирал за музика и се појавувал во опери. Тој се појави во продукција на акционерско друштво на <i id="mwQw">Јулиј Цезар</i> и во Пасадена продукција на „Идиотско задоволство“ . На адвокатот на Paramount Pictures му се допаднала неговата работа и го регрутирал во студиото.[4] Лос Анџелес Тајмс објави дека мајката на Престон била вработена во Дека Рекордс.

Кога почнал да се појавува во филмови, студиото му наредило на Месервеј да престане да го користи неговото вистинско презиме.[5] Како Роберт Престон, името по кое беше познат по целата своја професионална кариера, тој се појавил во многу холивудски филмови. Тој играл детектив од ЛАПД во ноар „ Дис Ган фор Хајр“ (1942). Иако Престон глумел во многу филмови, тој никогаш не станал голема ѕвезда.

Личен живот и смрт[уреди | уреди извор]

Во март 1987 година, на 68-годишна возраст, Престон починал од рак на белите дробови.[6] Тој бил кремиран, а неговата пепел беше расфрлана на море. 

Сценски продукции[уреди | уреди извор]

 • Дваесеттиот век (4 јуни 1951 - 30 јуни 1951 година)
 • Машкото животно (15 мај 1952 - 31 јануари 1953 година)
 • Мажи на дистинкција “ (30 април 1953 – 2 мај 1953 година)
 • Неговите и нејзините (7 јануари 1954 - 13 март 1954 година)
 • Магијата и загубата (9 април 1954 година - 1 мај 1954 година)
 • Тендерската стапица (13 октомври 1954 – 8 јануари 1955 година)
 • Јанус (24 ноември 1955 - 30 јуни 1956 година)
 • Скриената река (23 јануари 1957 - 16 март 1957 година)
 • Музичкиот Маж (19 декември 1957 - 15 април 1961 година)
 • Премногу вистинито за да биде добро (12 март 1963 година - 1 јуни 1963 година)
 • Никој не сака албатрос (19 декември 1963 година - 20 јуни 1964 година)
 • Бен Френклин во Париз (27 октомври 1964 година - 1 мај 1965 година)
 • Лавот во зима (3 март 1966 година - 21 мај 1966 година)
 • Да! Да! (5 декември 1966 – 15 јуни 1968 г.)
 • Мек и Мејбел (6 октомври 1974 - 30 ноември 1974 година)
 • Sly Fox (14 декември 1976 година - 19 февруари 1978 година)
 • Принцот од Гранд Стрит (7 март 1978 година - 25 март 1978 година, Филаделфија ; 28 март 1978 година - 15 април 1978 година, Бостон ; затворен за време на обидите пред Бродвеј ) [7]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Настапи на радио[уреди | уреди извор]

година Програма Епизода/извор
1950 година Лукс радио театар Alexander's Ragtime Band

Почести и награди[уреди | уреди извор]

Филм[уреди | уреди извор]

Награда Категорија Наслов Резултат
Награди на Националното друштво на филмски критичари Најдобра споредна машка улога rowspan=2 style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Победник
Националниот одбор на награди за преглед Најдобра споредна машка улога Виктор/Викторија
Награди на Оскар rowspan=5 style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинација
Награди на кругот на филмските критичари во Њујорк Најдобра споредна машка улога (трето место)
Награди Златен глобус Најдобар глумец - мјузикл или комедија
Музичкиот човек
Награди на Сатурн Најдобра споредна машка улога Последниот Starfighter

Театар[уреди | уреди извор]

Награда Категорија Наслов Резултат
Награди Тони Најдобар глумец во мјузикл Музичкиот човек
Да! Да!
Мек и Мејбел
Извор: [8]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Champlin, Charles (March 23, 1987). „The 'Music Man' --and His Song“. Los Angeles Times. Посетено на March 2, 2019.
 2. Ross, Lillian; Ross, Helen (1962). The Player: A Profile Of An Art. New York City: Simon and Schuster. стр. 404. Посетено на 2015-10-27.
 3. „Robert Preston Meservey“. Ancestry.com. Посетено на 2015-10-27.
 4. Harrison, Paul (2 December 1938). „Hollywood“. Salinas Morning Post. стр. 6. Посетено на 2 January 2021 – преку Newspapers.com.
 5. Mano, D. Keith (June 28, 1982). „Playing Devilishly Against Type in Victor/victoria, He's Bigger—and Campier—than Life“. People. 17. Посетено на 2015-10-27.
 6. Page, Tim (March 23, 1987). „Robert Preston, Actor, is dead at 68“. The New York Times. Посетено на 2015-10-27.
 7. The Prince of Grand Street: Closed on the road (1978)“. Ovrtur.com.
 8. Richards, David (July 22, 1984). „Robert Preston, with a Capital P“. The Washington Post. Посетено на June 4, 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]