Починати во декември

Од Википедија — слободната енциклопедија

јануари

февруари

март

април

мај

јуни

јули

август

септември

октомври

ноември

декември

Статијата Починати во декември е автоматски генерирана преку трансклудирање на мануелно уредуваните страници за починати на одреден датум во месец декември.
Видете исто така автоматски генерирана листа на лица починати во месец декември во Категорија:Починати во декември
Можеби ќе ве интересира да погледнете во Родени во декември и Категорија:Родени во декември

1 декември:

1707  Џеремаја Кларканглиски барокен композитор.
1973  Давид Бен Гурион — израелски политичар.
1891  Лајош Зилахи — унгарски писател.
1987  Џејмс Болдвин — американски писател.
1991  Џорџ Стиглер — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 1982 година.
2011  Криста Волф — германска писателка.
2013  Пол Вокерамерикански глумец.
2014  Ацо Петровиќ — српски кошаркарски тренер.

2 декември:

1470  Пјеро ди Козимо де Медичи — владетел на Фиренца.
1497  Ана Сфорца — ќерка на Галеацо Марија Сфорца.
1918  Едмонд Ростан — француски неороматичарски поет и драмски писател.
1944  Филипо Томазо Маринети — италијански поет и теоретичар, основач на футуризмот.
1974  Лајош Зилахи — унгарски писател.
2013  Педро Роча — уругвајски фудбалер.

3 декември:

1154  Анастасиј IV — римски папа.
1533  Василиј III Московскикнез на Московското Кнежевство.
1888  Карл Цајс — германски оптичар.
1894  Роберт Луис Стивенсон — шкотски писател.
1919  Пјер Огист Реноар — француски сликар.
1937  Јожеф Атила — унгарски поет.
1941  Павел Филонов — руски и советски сликар и поет.
1949  Елин Пелин — бугарски писател.
1956  Александар Родченко — руски и советски сликар и вајар.
1965  Благоја Стефановски - Гојчо — македонски револуционер.
1980  Драги Костовски — македонски артист.
1991  Стојан Гогов — доајен на народниот театар „Антон Панов“ од Струмица.
1993  Саво Костовски — македонски првоборец.
1994  Франтишек Вацлав Мареш — професор по славистика.
2012  Злата Петковиќ — српска глумица.
2015  Скот Вејланд — американски рок-пејач, член на групата Stone Temple Pilots.
2015  Благоја Стефановски — македонски политичар.
2020  Алисон Лури — американска писателка.

4 декември:

1334  Јован XXIIримски папа.
1547  Хернан Кортес — шпански конквистадор.
1642  Арман Жан ди Плеси Ришелје — француски државник, кардинал и Прв министер на кралот Луј XIII.
1679  Томас Хобс — англиски филозоф, претставник на класичниот англиски емпиризам.
1798  Лујџи Галвани — италијански физичар.
1932  Густав Мајринк — австриски писател.
1945  Томас Хант Морган — американски биолог, основач на генетиката.
1976  Бенџамин Бритен — англиски композитор и пијанист.
1993  Френк Запа — американски рок-музичар.
1995  Петар Глигоровски — македонски сликар.
2011  Сократес — бразилски фудбалер.

5 декември:

1560  Франсоа II — крал на Франција.
1771  Џовани Батиста Моргањи — италјански и светски медицински научник.
1784  Филис Витли — афроамериканска поетеса.
1791  Волфганг Амадеус Моцарт — австриски композитор.
1926  Клод Моне — француски сликар.
1971  Гајто Газданов — руски писател.
1972  Кени Дорхем — американски џез-музичар.
2003  Здравка Крстуловиќ — хрватска и југословенска глумица.
2007  Карл Хајнц Штокхаузен — германски композитор.
2012  Оскар Нимаер — бразилски архитект.
2012  Дејв Брубек — американски џез музичар.
2013  Нелсон Мандела — јужноафрикански општественик, борец против апартхејдот и престедател на ЈАР.

6 декември:

1926  Клод Моне — француски сликар, еден од основачите на импресионизмот.
1959  Ерхард Шмит — германски математичар.
1960  Јордан Тренков — македонски револуционер.
1983  Роберт Олдрич — американски филмски режисер.
1988  Рој Орбисон — американски рокенрол музичар.
1993  Дон Амичи — американски глумец.

7 декември:

1894  Фердинанд де Лесепс — француски дипломат и инженер
1993  Блаже Конески — еден од најистакнатите македонски културни дејци, академик, писател, врвен поет, научник, чие творечко истражување даде неодминливи резултати во македонската книжевност во областа на културната историја на македонскиот народ.
2018  Љупка Арсова - Џундеватеатарска, филмска и телевизиска глумица.
2020  Тихомир Арсиќ — српски глумец.

8 декември:

1638  Иван Гундулиќ — хрватски поет и драмски писател.
1894  Пафнутиј Чебишов — руски математичар.
1896  Ернст Енгел — германски статистичар и економист.
1980  Џон Ленон — англиски музичар, член на групата „Битлси“.
2001  Мирза Делибашиќ — босански и југословенски кошаркар.
2014  Благоје Пауновиќ — српски и југословенски фудбалер.
2015  Бони Лу — американска пејачка.
2020 Георги Константиновскимакедонски архитект.

9 декември:

1565  Пиј IVримски папа.
1669  Климент IX — римски папа.
1910  Лаза Костиќ — српски писател и преведувач, родоначалник на српската авангардна лирика.
1916  Нацуме Сосеки — јапонски писател.
1943  Никола Парапунов — македонски револуционер.
1944  Андреј — грчки принц.
1977  Кларис Лиспектор — бразилска писателка.
1993  Дани Бланчфлауер — северноирски фудбалер, тренер и новинар.
2008  Дражен Јерковиќ — хрватски и југословенски фудбалер.
2019  Мари Фредриксон — шведска поп-пејачка, членка на групата „Роксет“ (Roxette).

10 декември:

1041  Михаил IVвизантиски цар.
1618  Аверој — арапски филозоф.
1618  Џулио Качини — италијански композитор.
1865  Леополд I — крал на Белгија.
1896  Алфред Нобел — шведски хемичар, пронаоѓач и индустријалец.
1926  Никола Пашиќ — српски политичар и државник.
1928  Чарлс Рени Мекинтош — шкотски архитект.
1936  Лујџи Пирандело — италијански писател.
1962  Василие Поповиќ - Цицо — македонски сликар, карикатурист и сценограф.
1967  Отис Рединг — американски соул-музичар.
1999  Рик Данко — канадски рок-музичар, член на групата „Бенд“.
1999  Фрањо Туѓман — југословенски генерал и претседател на Хрватска.
2005  Ричард Прајор — американски комичар и глумец.
2013  Џим Хол — американски џез-музичар.

11 декември:

384  Дамас Iримски папа.
711  Јустинијан II Ринотметвизантиски цар.
861  Ал Мутавакил — арапски калиф.
905  Леонтиј — византиски цар.
969  Никифор II Фока — византиски цар.
1282  Михаил VIII Палеолог — византиски цар.
1686  Луј II од Конде — француски офицер.
1918  Иван Цанкар — словенечки писател, поет, раскажувач, драматург и публицист.
1948  Стерос Влахвеис — андартски капетан.
1964  Сем Кук — американски соул-пејач.
1987  Јаша Хајфец — американски виолинист.
1991  Артур Лундквист — шведски писател, критичар и преведувач.
2004  Јадранка Владова — македонска писателка, есеист, преведувач и литературен теоретичар.
2012  Рави Шанкариндиски класичен музичар.
2016  Есма Реџепова — македонска пејачка.

12 декември:

1574  Селим IIотомански султан.
1802  Виктор Буњаковски — руски математичар.
1939  Даглас Фербанкс — американски филмски глумец, режисер и продуцент.
1958  Слободан Јовановиќ — српски политичар.
1983  Дарко Дамески — македонски глумец.
1985  Ијан Стјуарт — британски рок-музичар.
1993  Јожеф Анталпремиер на Унгарија.
2008  Лилјана Минова - Ѓурковамакедонист.
2019  Дени Ајело — американски глумец.
2020  Џон ле Каре — британски писател.

13 декември:

„Слатки сништа“ (о. 1901) од Џон Вилијам Годвард
558  Хилдеберт I — франкиски крал.
1124  Каликст II — римски папа.
1754  Махмуд I — отомански султан.
1881  Август Шеноа — хрватски писател.
1922  Џон Вилијам Годварданглиски неокласичен академски сликар.
1931  Гистав Ле Бон — француски социопсихолог и социолог.
1944  Василиј Кандински — руски сликар.
1983  Никита Станеску — романски поет.
1992  Александар Тирнаниќ — српски и југословенски фудбалер и тренер.
1993  Јон Исаја — македонски глумец.

14 декември:

872  Адријан IIримски папа.
1788  Карлос III крал на Шпанија.
1799  Џорџ Вашингтон — американски национален јунак и прв претседател на САД (1789 - 1797).
1861  Алберт Саксокобургготски — сопруг на британската кралица Викторија.
1940  Марија Георгиевна — принцеза на Грција.
1957  Јозеф Лада — чешки сликар и писател.
1974  Волтер Липман — американски новинар со голем авторитет за надворешно-политички прашања.
1983  Иван Антонов — доајен на македонското радио и телевизиско спикерство.
1989  Андреј Сахаров — советски физичар, дисидент и нобеловец.
1997  Џовани Ањели — „некрунисан крал“ на концернот FIAT и негов целокупен наследник.

15 декември:

1025  Василиј II Македонецотвизантиски цар.
1675  Јан Вермер — холандски сликар.
1890  Бикот што седииндијански поглавар на племето Сиукси.
1944  Глен Милер — американски музичар, продуцент и композитор.
1966  Волт Дизни — американски аниматор и филмски продуцент, творец на современиот цртан филм.
1997  Борислав Михајловиќ - Михиз — српски писател и критичар.
2004  Гого Ивановски — македонски писател.
2011  Кристофер Хиченс — англиски новинар и општественик.

16 декември:

882  Јован VIII — римски папа.
1072  Алп Арслансултан на Селџуците.
1859  Вилхелм Грим — германски филолог и писател, еден од браќата Грим.
1914  Иван Зајц — хрватски композитор.
1933  Јанаки Паскалев — македонски револуционер.
1949  Трајчо Костов — бугарски комунист.
1965  Вилијам Сомерсет Мом — англиски писател.
1969  Васил Хаџиманов — македонски етномузиколог и педагог.
1965  Вилијам Сомерсет Мом — англиски писател.
1974  Костас Варналис — грчки писател.
2001  Стјуарт Адамсон — шкотски рок-музичар, член на групите „Скидс“ и „Биг кантри“.
2009  Егор Гајдар — руски економист и политичар.

17 декември:

1187  Грегориј VIII — римски папа.
1273  Џалалудин Румиперсиски исламски поетправник и теолог.
1830  Симон Боливар — јужноамерикански борец за независност.
1897  Алфонс Доде — француски писател.
1881  Луис Хенри Морган — американски етнолог и социолог.
1907  Вилијам Томсон Келвин — англиски физичар.
1919  Пјер Огист Реноар — француски сликар.
1933  Тубтен Ѓацо — тринаесеттиот далај-лама.
1987  Ѓорѓи Гаврилски — прв примариус и прв специјалист по општа медицина во Македонија.
1987  Маргарет Јурсенар — француска писателка, романописецесеистдраматург.
2011  Сезарија Евора — јужноафриканска пејачка.
2015  Слободан Чашуле — македонски новинар и политичар.

18 декември:

1406  Чандарли Али-паша — Голем везир на Отоманското Царство.
1829  Жан Батист Ламарк — француски природонаучник и филозоф.
1892  Ричард Овен — истакнат англиски биолог и палеонтолог.
1995  Конрад Цузе — германски научник, еден од изумителите на сметачот.
1932  Едуард Бернштајн — германски социјалдемократски теоретичар.
1945  Климе Стојоски — македонски партизан.
1975  Теодосиј Добжански — руско-американски научник.
2003  Бранко Хорват — хрватски економист.
2006  Џозеф Барбера — американски аниматор и режисер.
2008  Иван Рабузин — хрватски сликар.
2009  Оскар Данон — југословенски композитор и диригент.
2011  Вацлав Хавел — чешки писател и политичар.
2015  Слободан Чашуле — македонски новинар и политичар.
2016  За За Габор — американска глумица со унгарско потекло.
2018  Пени Маршал — американска режисерка.
2022  Тери Хол — англиски рок-музичар, член на групата The Specials

19 декември:

1370  Урбан Vримски папа.
1848  Емили Бронте — англиска писателка.
1907  Димитар Поп-Георгиев Беровски — македонски револуционер.
1951  Андре Жид — француски романописец, есеист и критичар.
1991  Јордан Мијалков — прв министер за внатрешни работи на независна Република Македонија.
1996  Марчело Мастројани — италијански глумец.
2002  Александар Сариевски — македонски народен пејач и композитор.
2006  Гоце Николовски — македонски пејач на народна музика.
2013  Ружица Сокиќ — српска и југословенска глумица.
2021  Горан Собин — хрватски и југословенски кошаркар.

20 декември:

217  Зефиринримски папа.
1355  Стефан Душан — српски цар.
1937  Ерих Лудендорфофицер во германската армија.
1982  Артур Рубинштајн — полско-американски пијанист.
1996  Карл Сејган — американски астроном.

21 декември:

1375  Џовани Бокачо — славен италијански писател и хуманист.
1401  Мазачо — италијански уметник.
1881  Франческо Ајец — истакнат италијански академски сликар и портретист
1940  Френсис Скот Фицџералд — американски писател .
1987  Виктор Аќимовиќ — југословенски и македонски публицист.
2006  Сапармурат Нијазов — туркменистански автократ.
2014  Васил Шишков — македонски глумец, син на глумецот Ристо Шишков.
2019  Емануел Унгарофранцуски моден творец.

22 декември:

69  Вителиј — римски цар.
1603  Мехмед III — отомански султан.
1880  Мери Ен Еванс — англиска писателка позната под псевдонимот Џорџ Елиот.
1936  Николај Островски — советски писател.
1989  Семјуел Бекет — ирски писател, драматург и поет.
2002  Џо Страмер — англиски музичар.
2004  Јосип Генералиќ — хрватски сликар.
2006  Ефтим Таковски — македонски новинар, писател и првиот портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

23 декември:

910  Свети Наум Охридски — македонски просветител и свештеник.
1906  Даме Груев — македонски национален деец - еден од основачите на ВМРО.
1953  Лаврентиј Берија — советски политичар, началник на НКВД во времето на сталинизмот.
2003  Драгољуб Ставрев — македонски политичар.
2007  Оскар Питерсон — американски џез-музичар.
2013  Јусеф Латиф — американски џез-музичар.
2020  Перо Квргиќ — хрватски глумец.
2022  Масимо Савиќ — хрватски поп-рок пејач.

24 декември:

427  Сисиниј ЦариградскиЦариградски патријарх.
1524  Васко де Гама — португалски морепловец и истражувач.
1942  Жан Дарлангенерал, Францускиот администратор за Северна Африка.
1982  Луј Арагон — француски писател.
1997  Тоширо Мифуне — јапонски глумец.
2008  Харолд Пинтеранглиски драматург, добитник на Нобеловата награда за литература.
2015  Вилијам Гест — американски пејач.

25 декември:

795  Адријан Iримски папа.
820  Лав Vвизантиски цар.
1683  Кара Мустафа пашаГолем везир на Отоманското Царство.
1921  Владимир Короленко — украински писател, хуманист и новинар.
1938  Карел Чапек — чешки писател.
1953  Артуш Черник — чешки писател, новинар и филмски и театарски критичар.
1956  Роберт Валзер — швајцарски писател.
1963  Тристан Цара — романско-француски писател и уметник.
1977  Чарли Чаплин — британски глумец и режисер, најголем артист на немиот филм.
1983  Хуан Миро — шпански сликар.
1989  Николае Чаушеску — романски комунистички политичар.
1995  Дин Мартин — американски глумец и пејач.
2006  Џејмс Браун — американски музичар, познат како „Кум на соулот“.
2016  Џорџ Мајкл — британски поп-пејач.

26 декември:

268  Дионисиј — римски папа.
268  Зосим — римски папа.
1476  Галеацо Марија Сфорцавојвода на Милано.
1530  Захиредин Бабурмонголски цар.
1867  Јожеф Кошичсловенечки автор.
1890  Хајнрих Шлиман — германски археолог, кој ги открил Троја и Микена.
1923  Дитрих Екартгермански политичар.
1966  Гуљелмо Стабиле — аргентински фудбалер.
1972  Хари Труман — 33. претседател на САД.
1977  Хауард Хоксамерикански филмски режисер.
1999  Куртис Мејфилд — американски соул и фанк музичар.
2006  Џералд Форд — 38. претседател на САД.

27 декември:

1534  Антонио да Сангало Постариот — италијански архитект од времето на ренесансата.
1585  Пјер Ронсар — француски писател од времето на ренесансата.
1743  Ијасент Риго — важен француски барокен сликар и портретист.
1911  Штерјо Михајлов — учесник во македонското револуционерно движење.
1923  Густав Ајфел — француски инженер и градител на познатата Ајфелова кула.
1836  Ханс фон Сект — висок офицер во германската армија.
1938  Осип Манделштам — руски и советски поет и есеист.
1952  Рамадан Зејнели — писател за деца од албанската националност во Македонија.
1978  Крис Бел — американски поп-рок музичар, член на групата „Биг стар“ (Big Star).
2011  Хелен Франкенталер — американска сликарка.

28 декември:

1694  Марија II — кралица на Англија.
1703  Мустафа IIотомански султан.
1925  Сергеј Александрович Есенин — руски поет.
1937  Морис Равел — француски композитор.
1945  Теодор Драјзер — американски писател.
1984  Сем Пекинпо — американски филмски режисер.
2001  Џемаил Максут — македонски театарски и филмски глумец.
2001  Атанас Петровски — македонски филмски режисер и продуцент.
2004  Сузан Зонтаг — американска писателка.
2005  Стево Жигон — југословенски и српски глумец.
2010  Атина Бојаџи — македонска маратонка во пливање.
2015  Леми Килмистер — англиски рок-музичар, член на групата „Моторхед“.
2015  Џон Бредбери — англиски рок-музичар, тапанар на ска-групата „Спешлс“ (The Specials).
2016  Деби Рејнолдс — американска глумица и пејачка.

29 декември:

1634  Клаудио Монтевердииталијански ренесансен композитор.
1731  Брук Тејлор — англиски математичар.
1825  Жак Луј Давид — француски сликар, основач и главен претставник на класицизмот.
1834  Томас Малтус — англиски свештеник, демограф и економист.
1864  Саломон Милер — германски природонаучник.
1849  Дионисио Агуадо — шпански класичен гитарист и композитор од времето на романтизмот.
1891  Леополд Кронекер — германски математичар.
1920  Марко Цепенков — македонски собирач на народни умотворби.
1926  Рајнер Марија Рилке — германски писател.
1956  Андреја Карпузов — прв македонски магистер по фармација и прв аптекар во Македонија.
1981  Мирослав Крлежахрватски писател.
1984  Гвидо Тартаља — југословенски писател.
1986  Андреј Тарковски — руски и советски режисер.
1986  Харолд Макмилан — британски премиер.
1998  Томо Шијак — македонски сликар.
2008  Фреди Хабард — американски џез-музичар.
2022  Пеле — бразилски фудбалер.

30 декември:

1691  Роберт Бојл — ирски физичар и хемичар.
1909  Ѕоле Стојчев — македонски револуционер, борец против османлиската власт.
1937  Спас Мартинов — македонски револуционер.
1941  Ел Лисицки — руски сликар и архитект.
1944  Ромен Ролан — француски писател, драматург, музиколог и борец за мир и демократија.
1992  Михајло Лалиќ — црногорски, српски и југословенски писател.
2004  Арти Шо — американски џез-музичар.
2006  Садам Хусеинпретседател на Ирак.

31 декември:

192  Комодримски цар.
335  Силвестер Iримски папа.
1510  Бјанка Марија Сфорца — царица на Светото Римско Царство.
1610  Лудолф ван Цојлен — германски математичар.
1877  Гистав Курбе — француски сликар.
1921  Јожеф Киш — унгарски писател.
1936  Мигел де Унамуно — шпански писател и филозоф.
1944  Дељо Марковски — македонски револуционер.
2015  Натали Коул — американска поп-пејачка.
2021  Бети Вајт — американска глумица.
2022  Бенедикт XVIримски папа.