Волтер Липман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Волтер Липман
Роден 23 септември 1889( 1889-09-23)
Њујорк, САД
Починал 14 декември 1974(1974-12-14) (возр. 85)
Њујорк, САД
Занимање новинар, писател

Волтер Липман (23 септември 1889 - 14 декември 1974[1]), е американски новинар и писател, со голем авторитет за надворешно-политички прашања. До 1966 година бил уредник и воведничар на весникот „Њујорк хералд трибјун“[2]. Двапати бил добитник на Пулицеровата награда.

Оставил длабоки траги во модерната политичка историја на САД. Липман не ја создаваше политиката на САД, ниту беше одговорен за неа, но со своите толкувања, поддршки и негирања, значително влијаеше врз насоката во која одеше Америка.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Wooley, John T. and Gerhard Peters (December 14, 1974). „Gerald R. Ford: Statement on the Death of Walter Lippmann“. The American Presidency Project. Посетено на 2008-11-09.
  2. Lippmann, Walter (1922). Public Opinion. New York: Harcourt, Brace and Company. Посетено на 3 May 2016 – преку Internet Archive.