Џон ле Каре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ле Каре во 2008

Дејвид Џон Мур Корнвел (англиски: David John Moore Cornwell), (Пул, Дорсет, 19 октомври 1931 година - Труро, Корнвол, 12 декември 2020 година), професионално познат како Џон ле Каре (англиски: John le Carré), бил англиски романописец, сценарист, продуцент и повремен актер, автор на шпионски и криминалистички романи. За половина век од неговата писателска кариера, тој објавил 22 романи, кои биле преведени на 36 јазици.[1][2] Многу од неговите романи биле користени во филмови и серии. Некои од нив се: Шпионот кој дојде со студот (1965), Руска куќа (1990), Панамскиот кројач (2001), Внимателниот градинар (2005), Крпар, кројачот, војник, шпион (2011 ), Ноќниот менаџер (2016).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Tayler, Christopher (25 January 2007). „Belgravia Cockney“. London Review of Books. 29 (2): 13–14. ISSN 0260-9592. Посетено на 14 December 2020.
  2. Brennan, Zoe (2 April 2011). „What Does John Le Carré Have to Hide?“. The Daily Telegraph. ISSN 0307-1235. OCLC 49632006. Посетено на 14 December 2020.