Починати во јуни

Од Википедија — слободната енциклопедија

јануари

февруари

март

април

мај

јуни

јули

август

септември

октомври

ноември

декември

Статијата Починати во јуни е автоматски генерирана преку трансклудирање на мануелно уредуваните страници за починати на одреден датум во месец јуни.
Видете исто така автоматски генерирана листа на лица починати во месец јуни во Категорија:Починати во јуни
Можеби ќе ве интересира да погледнете во Родени во јуни и Категорија:Родени во јуни

1 јуни:

193  Дидиј Јулијанримски цар.
1846  Грегориј XVIримски папа.
1946  Јон Антонескупремиер на Романија.
1948  Сони Бој Вилијамсон I — американски блуз-музичар.
1952  Џон Деви — американски филозоф.
1953  Алекс Џејмс — шкотски фудбалер.
1968  Хелен Келер — американска активистка и писателка.
1974  Хуан Перон — аргентински политичар и државник.
1984  Кирил Симоновски - Џина — македонски и југословенски фудбалер.
2003  Панче Васоски — македонски глумец.
2008  Ив Сен Лоран — француски моден творец.
2010  Андреј Вознесенски — руски поет и писател.
2018  Синан Сакиќ — српски и југословенски фолк-пејач.

2 јуни:

657  Евгениј I — римски папа.
1876  Светомир Николаевиќ — српски писател.
1876  Христо Ботев — бугарски револуционер.
1882  Џузепе Гарибалдииталијански револуционер и демократ, водач за обединување на Италија со револуција.
1937  Љубомир Милетиќ — бугарски научник.
1969  Радивој Кораќ — српски и југословенски кошаркар.
1984  Кирил Македонски — македонски композитор.
1987  Андре Сеговија — шпански гитарист.
1991  Ладислав Баришиќ — македонски и југословенски ликовен критичар.

3 јуни:

1626  Нектаријохридски архиепископ.
1844  Луј XIXкрал на Франција.
1875  Жорж Бизе — француски композитор.
1899  Јохан Штраус Помладиот — австриски композитор.
1924  Франц Кафка — чешки писател.
1963  Назим Хикмет — турски писател и револуционер.
1963  Папа Јован XXIIIримски папа.
1964  Франс Емил Силанпе — фински писател.
1977  Роберто Роселини — италијански режисер.
1985  Димче Зографски — градоначалник на Скопје.
1996  Питер Гленвил — англиски глумец и режисер.
2000  Христо Георгиевски — македонски поет.
2000  Мертон Милер — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 1990 година.
2001  Ентони Квин — американски глумец.
2016  Мухамед Али — американски боксер, трикратен светски првак.

4 јуни:

1530  Максимилијан Сфорца — милански војвода.
1876  Абдул Азисотомански султан.
1917  Јордан Николов — македонски револуционер.
1934  Васил Апостолов Икономов — учител, фолклорист, етнограф, печатар, преведувач и калиграф. (р. 1848.).
1971  Ѓерѓ Лукач — унгарски марксистички филозоф.
2001  Борислав Џинлески — македонски ветеринар.
2004  Стив Лејси — американски џез-музичар.
2019  Ленарт Јохансон — шведски фудбалски администратор, поранешен претседател на УЕФА.
2022  Алекс Џон Сач — американски рок-музичар, член на групата Бон Џови.

5 јуни:

1296  Едмунд — Прв Ерл од Ланкастер.
1316  Луј Xкрал на Франција.
1826  Карл Марија фон Вебер — германски композитор (р. 1786.).
1970  Џузепе Унгарети — италијански поет.
2004  Роналд Реганпретседател на САД (р. 1911.).
2015  Ник Марш — рок-пејач, член на групата „Флеш фор Лулу“ (Flesh for Lulu.

6 јуни:

1832  Џереми Бентам — британски филозоф.
1922  Павел Христов — македонски револуционер.
1929  Рихард Рети — чехословачки шаховски велемајстор.
1946  Герхарт Хауптман — германски драматург.
1961  Карл Густав Јунг — швајцарски психијатар.
1963  Вилијам Базиотес — американски сликар.
1975  Алвин Хансен — американски економист.
1991  Стен Гец — американски џез-музичар.
2005  Ен Бенкрофт — американска глумица.
2012  Владимир Крутов — руски и советски хокеар.

7 јуни:

555  Вигилијримски папа.
1843  Фридрих Хелдерлин — германски романтистички поет, еден од основоположниците на германскиот идеализам.
1928  Александар Протогеровгенерал и политичар.
1935  Иван Мичурин — советски биолог.
1937  Џин Харлоу — американска филмска глумица.
1954  Алан Тјуринг — англиски математичар.
1966  Ханс Арп или Жан Арп — германско-француски сликар и вајар.
1970  Е. М. Форстер — англиски писател.
1980  Хенри Милер — американски писател.
1993  Милош Константинов — македонски етнолог и историограф
2006  Абу Мусаб Ал Заркави — член на Ал-Каеда.

8 јуни:

632  Мухамед — пророк, зачетник на исламот.
1376  Едвард Црниот Принц — син на англискиот крал Едвард III.
1795  Луј XVII — француски крал.
1845  Ендру Џексонпретседател на САД.
1876  Жорж Санд — француска писателка.
1908  Милан Арсов — македонски револуционер.
1969  Роберт Тејлорамерикански глумец.
1983  Мишко Крањец — словенечки писател.
2018  Ентони Бурдеин — американски готвач и тв-водител.

9 јуни:

68  Нерон — римски цар (р. 37).
1870  Чарлс Дикенс — англиски писател (р. 1812).
1994  Јан Тинберген — холандски економист, добитник на Нобеловата награда во 1969 година.
2011  Јосип Каталински — босански и југословенски фудбалер (р. 1948).
2016 Дарко Марковиќ — македонски карикатурист.
2022 Мет Цимерман — канадски глумец. (р. 1934).

10 јуни:

323 п.н.е.  Александар III Македонскикрал на Македонија, еден од најголемите војсководци и освојувачи на сите времиња.
1836  Андре Мари Ампер — француски физичар и математичар.
1912  Антон Ашкерц — словенечки поет, претставник на реализмот во словенечката литература.
1926  Антони Гауди — каталонски архитект.
1940  Маркус Гарвијамајски политички активист.
1967  Спенсер Трејси — американски филмски глумец.
1982  Рајнер Вернер Фасбиндер — германски режисер.
1985  Стефан Русјаков — еден од основоположниците на македонската опера и учесник во првата опера изведена на македонски јазик - „Кавалерија Рустикана“ од Пјетро Маскањи.
1988  Неџати Зекерија — македонски детски писател од турска националност.
1991  Веркор — француски писател.
2004  Реј Чарлс — американски музичар.
2008  Чингиз Ајтматов — киргиски и советски писател.

11 јуни:

1903  Александар Обреновиќкрал на Србија.
1949  Отон Жупанчич — словенечки поет.
1968  Иван Рибар — југословенски политичар.
1970  Александар Керенски — руски политичар.
1979  Џон Вејн — американски глумец.
2012  Теофило Стивенсон — кубански боксер.
2013  Роберт Фогел — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 1993 година.
2015  Орнет Колмен — американски џез-музичар.

12 јуни:

816  Лав IIIримски папа.
1903  Милан Делчев — македонски револуционер.
1912  Фредерик Паси — француски хуманист и нобеловец (р. 1822).
1943  Тодор Ангеловски — македонски учител.
1944  Коце Стојановски - Металец — македонски револуционер.
1983  Норма Ширер — канадско-американска филмска глумица.
1997  Булат Окуџава — советски и руски поет.
2003  Грегори Пек — американски филмски глумец (р. 1916).
2006  Ѓерѓ Лигети — унгарско-австриски композитор (р. 1923).
2007  Барон Ги Едуар Алфонс Пол де Ротшилд — француски банкар (р. 1909).

13 јуни:

1886  Лудвиг IIкрал на Баварија.
1943  Кочо Рацин — македонски поет и револуционер.
1965  Мартин Бубер — австриски филозоф.
1982  Халид бин Абдулазизкрал на Саудиска Арабија.
1986  Бени Гудман — американски џез-музичар.
1993  Васил Куноски — македонски поет за деца.
1993  Гајо Петровиќ — хрватски марксистички филозоф.
2005  Алваро Куњал — португалски комунистички политичар.
2006  Вангел Наумовски — македонски сликар.
2014  Ѓула Грошич — унгарски фудбалер.

14 јуни:

847  Методиј Iцариградски патријарх.
1837  Џакомо Леопардииталијански поет.
1904  Јован Јовановиќ - Змај — српски писател.
1934  Симеон Кавракиров — македонски револуционер.
1943  Веселин Маслеша — босански писател и партизан.
1968  Салваторе Квазимодо — италијански поет.
1986  Хорхе Луис Борхес — аргентински писател.
1994  Хенри Мансини — американски филмски композитор.
1995  Рори Галагер — ирски блуз и рок-музичар.
2009  Боре Ангеловски — македонски глумец.
2018  Станислав Говорухин — руски филмски режисер и глумец.

15 јуни:

1389  Мурат Iотомански султан.
1889  Михај Еминеску — романски поет.
1889  Еухенио Камбасерес — аргентински писател и политичар.
1927  Христо Делчев — македонски револуционер.
1970  Алмада Негреирош — португалски сликар.
1986  Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Ангелариј — поглавар на Македонската православна црква.
1990  Џорџ Накашима — јапонско-американски столар.
1993  Џејмс Хант — британски автомобилист, светски шампион во трките на „Формула 1“ во 1976 година.
1995  Џон Винсент Атанасов — американски компјутерски инженер.
1996  Ела Фицџералд — американска џез-пејачка.
2010  Беким Фехмиу — југословенски глумец.
2019  Франко Зефирели — италијански режисер.

16 јуни:

1834  Осип Бове — руски архитект.
1912  Добри Даскалов — македонски револуционер.
1977  Вернер фон Браун — германски физичар.
1993  Борко Лазески — македонски академски сликар.
2010  Бил Диксон — американски џез-музичар.

17 јуни:

653  Мартин Iримски папа.
676  Адеодат II — римски папа.
1968  Хозе Назаѕи — уругвајски фудбалер.
2002  Фриц Валтер — германски фудбалер.

18 јуни:

741  Лав III Исавријанин — византиски цар.
1762  Мишел-Ришар Делаланд — француски барокен композитор.
1926  Олга Константиновна — руска голема кнегиња.
1936  Максим Горки — советски писател, еден од основачите на советската книжевност.
2001  Даворин Поповиќ — југословенски и босански пејач, член на групата Индекси.
2014  Хорас Силвер — американски џез-музичар.
2021  Гиф оф Геб — американски рапер.

19 јуни:

1500  Едмунд — војвода од Сомерсет.
1747  Алесандро Марчело — италијански благородник, поет, филозоф, математичар и композитор.
1820  Џозеф Бенкс — англиски ботаничар.
1867  Максимилијан I — австриски надвојвода и цар на Мексико.
1876  Михаил Бакунин — руски револуционер.
1946  Хенри Сајмонс — американски економист.
1949  Владимир Назор — хрватски писател.
1993  Вилијам Голдинг — англиски писател, добитник на Нобеловата награда за литература.
1997  Георги Арсовски — македонски поет.
2012  Тале Огненовски — мекодонски музичар и композитор.

20 јуни:

1527  Николо Макијавелииталијански политичар, дипломат, писател и воен стручњак.
1888  Јоханес Цукерторт — германски шаховски мајстор.
1933  Клара Цеткин — познат политички работник на германското и на меѓународното социјалистичко движење, писателка и публицистка.
1993  Ѓерѓ Шароши — унгарски фудбалер.
1995  Емил Чоран — романски филозоф и есеист.
2002  Асен Групче — македонски правник.

21 јуни:

1377  Едвард IIIкрал на Англија.
1874  Јонас Ангстрем — шведски физичар и астроном.
1945  Јозеф Хора — чешки поет.
1949  Јохан Фридрих Хегер — германски архитект.
2001  Џон Ли Хукер — американски блуз-музичар.
2003  Данка Сирфова — македонска оперска пејачка.
2012  Ана Шварц — американска економистка.

22 јуни:

1276  Инокентиј V — римски папа.
1535  Џон Фишер — англиски римокатолички епископ.
1969  Џуди Гарланд — американска филмска глумица и пејачка.
1972  Владимир Дурковиќ — српски и југословенски фудбалер.
1987  Фред Астер — американски глумец и танчер.
1995  Леонид Дербењов — советски и руски поет.
2004  Драган Геров — македонски новинар.
2015  Џејмс Хорнер — американски композитор на филмска музика.
2018  Вини Пол — американски рок-тапанар, член на групата „Пантера“.

23 јуни:

1806  Матирен Жак Брисон — француски природонаучник.
1836  Џејмс Мил — англиски филозоф, економист и политички теоретичар.
1946  Вилијам С. Харт — американски глумец.
1995  Џонас Едвард Салк — американски микробиолог.
1913  Георги Мончев — македонски револуционер.

24 јуни:

1322  Матео I Висконти — владетел на Милано.
1519  Лукреција Борџија — ќерка на Родриго Борџија.
1894  Мари Франсоа Сади-Карнопретседател на Франција.
1993  Масимо Урбани — италијански џез-музичар.
2000  Вера Еткинсбританска шпионка од романско потекло.
2002  Пјер Вернерпремиер на Луксембург.
2011  Томислав Ивиќ — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.

25 јуни:

1533  Марија Тјудор — кралица на Франција.
1767  Георг Филип Телеман — истакнат германски барокен композитор.
1822  Е. Т. А. Хофмангермански писател и композитор.
1861  Абдул Меџид Iсултан на Османлиското царство.
1990  Кузман Сотировски — македонски фудбалер.
1998  Жак Кустофранцуски истражувач, научник и иноватор.
2009  Мајкл Џексон — американски музичар, наречен „Крал на поп-музиката“.
2009  Фара Фосетамериканска глумица.

26 јуни:

363  Јулијан — последниот римски цар со паганска вера.
1541  Франциско Пизарошпански конквистадор.
1810  Жозеф Мишел Монголфјефранцуски изумител.
1836  Клод Жозеф Руж де Лилфранцуски офицер, автор на „Марселезата“.
1882  Ернест Теодор Хофман — германски писател, композитор, цртач, судија и професор по музика.
1905  Јанко Веселиновиќ — српски писател.
1956  Клифорд Браун — американски џез-музичар.
1984  Мишел Фуко — француски филозоф на постструктурализмот и постмодернизмот.
1994  А. ден Долард — холандски писател на македонска тематика.
2005  Љутви Сејфула — македонски глумец.
2021  Џони Солингер — американски рок-пејач.

27 јуни:

1574  Џорџо Вазарииталијански уметник и историчар на уметноста.
1831  Мари-Софи Жерменфранцуска математичарка.
1937  Донка Ушлинова — македонска револуционерка.
1944  Вера Менчик — британско-чешка шахистка.
1950  Завиш Каландра — чешки историчар и теоретичар на литературата.
1960  Лоти Доданглиска тенисерка (најмладата освојувачка на Вимблдон).
2001  Џек Лемонамерикански глумец.
2007  Драгутин Тадијановиќ — хрватски поет.
2015  Крис Скваеррок-музичар, член на групата „Јес“ (Yes).
2016  Бад Спенсер — италијански глумец.
2020  Илија Петковиќ — српски фудбалер и тренер.

28 јуни:

767  Павле Iримски папа.
1183  Хенри Младиот — крал на Англија.
1586  Примож Трубар — словенечки протестантски реформатор.
1598  Абрахам Ортелиј — фламански картограф, татко на современиот атлас.
1836  Џејмс Медисонпретседател на САД.
1189  Матилда — војвотка од Саксонија.
1904  Никола Каранџулов — македонски револуционер.
1914  Франц Фердинанд — австриски принц и престолонаследник.
1921  Ѓорче Петров — македонски револуционер.
1922  Велимир Хлебниковруски поет.
1975  Род Серлингамерикански сценарист, автор на серијата „Зона на самракот“.
1992  Михаил Таљсоветски шахист со потекло од Латвија.
1993  Борис Христов — бугарски оперски пејач.
2008  Рони Метјуз — американски џез-музичар.

29 јуни:

1861  Елизабет Барет Браунинг — англиска поетеса.
1933  Роско Арбакл — американски глумец и режисер.
1940  Пол Клешвајцарски уметник.
1945  Чеде Филиповски - Даменароден херој на Македонија.
1964  Ерик Долфи — американски џез-музичар.
1967  Примо Карнераиталијански боксер.
1967  Џејн Менсфилд — американска глумица.
1975  Тим Бакли — американски рок-музичар.
1984  Душан Недељковиќ — српски филозоф и етнолог.
1995  Лана Тарнер — американска глумица.
2003  Кетрин Хепбернамериканска глумица.
1931  Јозеф Масопуст — чехословачки фудбалер.

30 јуни:

1579  Мехмед-паша Соколовиќосманлиски државник.
1938  Милан Ракиќ — српски поет.
1953  Чарлс Вилијам Милер — неофицијалниот татко на фудбалот во Бразил.
1961  Ли ди Форестамерикански пронаоѓач.
2001  Џо Хендерсон — американски џез-музичар.
2002  Николај Хајтов — бугарски писател.