Починати во септември

Од Википедија — слободната енциклопедија

јануари

февруари

март

април

мај

јуни

јули

август

септември

октомври

ноември

декември

Статијата Починати во септември е автоматски генерирана преку превметнување на рачно уредуваните страници за починати на одреден датум во месец септември.
Поврзано автоматски генерирана листа на лица починати во месец септември во Категорија:Починати во септември
Можеби ќе ве интересира да погледнете во Родени во септември и Категорија:Родени во септември

1 септември:

1159  Адријан IVримски папа.
1557  Жак Картие — француски морепловец.
1648  Марин Мерсене — француски математичар.
1687  Хенри Мор — англиски филозоф.
1715  Луј XIV — француски крал.
1957  Денис Брајан — англиски музичар.
1970  Франсоа Шарл Моријак — француски писател.
1985  Стефан Белоф — германски тркач со коли.
1988  Луис Алварес — американски физичар и нобеловец.
1994  Борис Маленко — професионален американски борач.
1997  Золтан Цибор — унгарски фудбалер.
1998  Петар Шегедин — хрватски писател.
2003  Тери Фростбритански глумец.
2006  Нели Конали — жена на тексашкиот гувернер Џон Конали.

2 септември:

1680  Пер Брахешведски војник и државник.
1688  Роберт Винер — Градоначалник на Лондон.
1834  Томас Телфордшкотски цивилен инженер.
1865  Вилијам Роуан Хамилтонирски математичар.
1889  Захариј Стојанов — бугарски револуционер.
1905  Леонид Јанков — македонски револуционер.
1910  Анри Русо — француски сликар.
1921  Хенри Остин Добсон — англиски поет.
1934  Џејмс Алан — играч во унијата за рагби во Нов Зеланд.
1937  Пјер де Кубертен — француски историчар и педагог, основач на современите Олимписки игри.
1941  Коле Неделковскимакедонски поет.
1964  Алвин Јорк — американски војник.
1973  Џ.Р.Р. Толкин — британски писател.
1976  Станислав Гроховјак — полски поет.
1984  Манос Катракис — грчки глумец.
1997  Рудолф Бингавстриски менаџер на опера.
2002  Дик Рејнолдс — австралијански фудбалер и тренер.
2005  Боб Денвер — американски глумец.
2006  Вили Нинџа — американски танчер и кореограф.
2007  Сафет Исовиќ — босански и југословенски фолк-пејач.

3 септември:

1402  Џан Галеацо Висконти — војвода на Милано.
1658  Оливер Кромвел — лорд-протектор на Англија.
1662  Вилијам Лентал — англиски политичар.
1766  Арчибалд Боуершкотски историчар.
1860  Алексеј Комјаков — руски поет.
1866  Константин Флавитски — руски поет.
1883  Иван Тургенев — руски писател.
1970  Винс Ломбарди — американски фудбалски тренер.
1985  Драган Манце — српски и југословенски фудбалер.
1987  Мортон Фелдман — американски композитор.
1987  Азиз Кељменди — војник на ЈНА.
1989  Гаетано Ширеја — италијански фудбалер.
1991  Френк Капра — американски филмски режисер.
1993  Јован Ивањин — македонски поет.
1996  Ог Мандино — американски писател.
2001  Полин Каел — американски филмски критичар.
2012  Ана Липша - Тофовиќ — југословенска и македонска оперска пејачка.
2017  Волтер Бекер — американски рок-музичар.

4 септември:

1907  Едвард Григ — норвешки романтистички композитор.
1944  Методија Шаторов - Шарло — македонски комунист.
1963  Жорж Брак — француски сликар.
1965  Алберт Швајцер — француски хуманист, лекар, филозоф и музичар.
1986  Валтер Вандерли — бразилски органист и пијанист во правците боса нова и лаунџ.
1989  Жорж Симеонбелгиски писател.
1991  Димитар Стојанов - Мире — еден од основоположниците на архивската служба во Македонија.
1997  Ханс Ајзенк — германско-англиски психолог.
1997  Алдо Роси — италијански архитект.
2002  Владо Перлемутер — литванско-француски пијанист.
2006  Стив Ирвин — австралијански природонаучник и телевизиски водител.
2006  Џакинто Факети — италијански Фудбалер.
2014  Џоан Риверс — американска комичарка иводителка на шуто „Модна полиција“.

5 септември:

1566  Сулејман Величествениототомански султан.
1629  Доменико Алегри — италијански композитор.
1808  Џон Хоум — шкотски писател.
1906  Лудвиг Болцман — австриски физичар.
1920  Роберт Харон — американски глумец.
1926  Карл Харер — германски новинар.
1961  Алексо Демниевски - Бауман — македонски борец во Шпанската граѓанска војна и во НОВ на Македонија.
1988  Петар Ширилов — македонски писател и литературен критичар
1990  Ванчо Михајлов — раководител на ВМРО.
1994  Ајк Вилијамс — американски боксер.
1997  Мајка Терезакатоличка калуѓерка, добитничка на Нобеловата награда за мир и светица.
2017  Холгер Шукај — германски рок-музичар.
2021  Сара Хардинг — англиска пејачка, глумица и манекенка.

6 септември:

972  Јован XIIIримски папа
1625  Томас Демпстершкотски историчар
1783  Бертинацииталијански глумец и писател
1950  Олаф Стапледонбритански писател и филозоф
1969  Артур Фриденрајх — бразилски фудбалер.
1984  Ернест Тубамерикански пејач
1994  Ники Хопкинсбритански музичар
1998  Акира Куросава — јапонски филмски режисер
2000  Ѓорѓе Мартиновиќ — косовски Србин, жртва на измачување.
2003  Хари Гозамерикански глумец
2007  Лучано Паваротииталијански тенор.
2017  Николае Лупеску — романски фудбалер.
2018  Берт Рејнолдс — американски глумец.
2021  Жан Пол Белмондо — француски глумец.

7 септември:

1151  Џефри Плантагенет — гроф на Анжу.
1362  Јована — кралица на Шкотска.
1719  Џон Харис — англиски писател.
1881  Сидни Ланиер — американски писател.
1907  Сили Придом — француски писател.
1910  Кјока Изумијапонски романописец.
1932  Аргир Манасиев — македонски револуционер.
1939  Вилијам Холман Хант — англиски сликар.
1962  Исак Динсендански писател.
1978  Кит Мун — англиски рок-музичар, член на групата „Ху“.
1994  Теренс Јанг — британски режисер.
2003  Варен Зевон — американски музичар.
2005  Хоуп Гарберканадска глумица.
2008  Дино Дворник — хрватски пејач и глумец.
2011  Виталиј Аникенко — руски хокеар.
2011  Михаил Баландин — руски хокеар.
2011  Александар Васјонов — руски хокеар.
2011  Јозеф Вашичек — чешки хокеар.
2011  Александар Вјухин — руски хокеар.
2011  Павол Демитра — руски хокеар.
2011  Роберт Дитрих — германски хокеар.
2011  Марат Калимулин — руски хокеар.
2011  Александар Каљанин — руски хокеар.
2011  Андреј Кирјухин — руски хокеар.
2011  Никита Клјукин — руски хокеар.
2011  Стефан Лив — шведски хокеар.
2011  Јан Марек — чешки хокеар.
2011  Сергеј Остапчук — руски хокеар.
2011  Карел Рахунек — чешки хокеар.
2011  Руслан Салеј — белоруски хокеар.
2011  Карлис Скрастинш — латвиски хокеар.
2011  Павел Снурницин — руски хокеар.
2011  Даниил Собченко — руски хокеар.
2011  Иван Ткаченко — руски хокеар.
2011  Павел Траханов — руски хокеар.
2011  Јуриј Уричев — руски хокеар.
2011  Генадиј Чурилов — руски хокеар.
2011  Максим Шувалов — руски хокеар.
2011  Артјом Јарчук — руски хокеар.

8 септември:

9 септември:
701  Сергиј Iримски папа.
1397  Томас — Прв војвода од Глостер.
780  Лав IV Хазарцар на Византија.
1613  Карло Џезуалдо — италијански композитор.
1645  Џон Коук — англиски политичар.
1811  Петер Симон Палас — германско-руски зоолог и ботаничар.
1945  Атанас Стојаноски — борец во НОВ.
1949  Рихард Штраус — германски композитор и диригент.
1977  Зеро Мостел — американски глумец.
1978  Рикардо Замора — шпански фудбалер.
1979  Видое Смилевски - Бато — македонски народен херој.
2003  Лени Рифенштал — германска филмска режисерка и глумица.
2015  Мирослав Јосиќ Вишњиќ — српски писател.
2017  Љубиша Самарџиќ — југословенски и српски глумец.
2022  Елизабета II — британска кралица.
1087  Вилијам Iкрал на Англија.
1569  Питер Бројгел Постариот — холандски ренесансен сликар .
1891  Џулс Греви — претседател на Франција.
1898  Стефан Маларме — француски поет.
1901  Анри де Тулуза-Лотрек — француски сликар.
1932  Стојан Заимов — бугарски револуционер.
1934  Васил Пасков — македонски револуционер
1942  Кочо Чолаковски — македонски партизан.
1976  Мао Це Тунг — водач на Кина
1978  Џек Варнер — канадски основач на филмско студио
1901  Жак Лакан — француски психоаналитичар и психијатар.
1983  Луис Монти — италијанско-аргентински фудбалер.
1984  Јилмаз Гинејтурски синеаст и писател.
1994  Патрик О’Нил — американски глумец.
2006  Жерард Брах — француски сценарист.
2010  Бент Ларсен — дански шаховски велемајстор.

10 септември:

1167  Матилда — кралица на Англија
1759  Фердинанд Коншчак — хрватски истражувач
1867  Симон Сечтеравстриски композитор
1931  Дмитри Егоровруски математичар
1937  Сергеј Третјаков — руски писател
1944  Данаил Крапчев — македонски револуционер
1948  Фердинанд Iцар на Бугарија
1979  Агостињо Нетоанголски политичар
1988  Александар Гаревски — македонски градежен инженер
1989  Јордан Ѓорѓевски — македонски агроном
1999  Алфредо Краус — шпански тенор
2004  Брок Адамс — американски политичар.
2018  Питер Донат — американски глумец.

11 септември:

1733  Франсоа Купрен — француски композитор.
1794  Свети Атанасиј Радовишки — македонски светец.
1823  Давид Рикардо — англиски економист.
1905  Александар Турунџев — македонски војвода.
1971  Никита Сергеевич Хрушчовсоветски политичар и државник.
1973  Салвадор Аљендепретседател на Чиле.
2003  Ана Линд — шведска министерка за надворешни работи.
2007  Џо Завинулавстриско-американски џез-музичар.
2009  Јоргос Папуљас — грчки министер за надворешни работи.

12 септември:

1362  Инокентиј VIримски папа.
1612  Василиј IV — руски цар.
1874  Франсоа Гизо — француски политичар и историчар.
1912  Стамат Икономов — бугарски офицер.
1924  Георги Атанасов — бугарски офицер.
1942  Стив Наумовнароден херој на Македонија.
1942  Мите Богоевскинароден херој на Македонија.
1970  Џејкоб Вајнер — канадски економист.
1981  Еуџенио Монталеиталијански поет, најпознат претставник на Италијанскиот херметизам.
1986  Драгутин Аврамовски - „Гуте“ — македонски академски сликар и графичар.
1986  Жак-Анри Лартиг — француски фотограф.
1996  Тома Прошев — македонски композитор.
2003  Џони Кеш — американски кантри кантри пејач.
2010  Клод Шаброл — француски режисер.

13 септември:

1336  Јован — Ерл од Корнвол.
1409  Изабела Валоакралица на Англија.
1592  Мишел де Монтењ — француски писател.
1598  Филип IIкрал на Шпанија.
1872  Лудвиг Фојербах — германски филозоф.
1924  Димо Хаџи Димов — македонски социјалист, член на ВМОРО и идеолог на нејзината левица.
1924  Владислав Ковачев — македонски револуционер.
1989  Стерјо Спасе — македонски писател од Албанија.
1993  Јон Исаја — македонски артист.
2014  Милан Галиќ — српски и југословенски фудбалер.
2015  Мозис Малоун — американски кошаркар.
2015  Гери Ричрат — американски рок-музичар, член на групата РЕО Спидвегон (REO Speedwagon).
2017  Грант Харт — американски рок-музичар, член на групата Хускер ду (Husker Du).
2019  Еди Мани — американски рок-музичар.
2021  Борисав Јовиќ — српски и југословенски политичар.
2022  Жан-Лик Годар — француско-швајцарски режисер.
2022  Корнелие Ковач — српски поп-рок музичар, композитор и продуцент.

14 септември:

775  Константин V Копронимвизантиски цар.
891  Стефан Vримски папа.
1435  Јован — Прв војвода од Бедфорд.
1495  Елизабета Тјудор — ќерка на кралот Хенри VII.
1523  Адријан VI — римски папа.
1901  Вилијам Макинлипретседател на САД.
1906  Армен Купциос — член на Елиномакедонскиот комитет.
1924  Арсениј Јовков — македонски режисер, револуционер и публицист.
1926  Јохан Лудвиг Емил Дрејер — данско-ирски астроном.
1927  Изадора Данкан — американска балерина.
1937  Томаш Масарик — чешки социолог, филозоф и политичар.
1942  Борка ВелескиНароден херој на Југославија.
1976  Павле Караѓорѓевиќ — син на кнезот Арсен Караѓорѓевиќ.
1977  Леополд Стоковски — американски диригент.
1982  Грејс Кели — принцеза на Монако
1996  Пеце Атанасовски — македонски инструменталист.
1996  Благоја Николовски — македонски тенор.
2009  Ристо Давчевски — македонски поет.
2009  Патрик Свејзи — американски глумец.

15 септември:

668  Констанс II Ираклијцар на Византија.
885  Адријан IIIримски папа.
1852  Артур Велсли ВелингтонВојвода од Велингтон и војсководец од Наполеоновите војни.
1896  Димитар Матов — македонски фолклорист.
1936  Александрос Зајмис — премиер на Грција.
1938  Томас Вулфамерикански писател.
1945  Антон Веберн - австриски композитор и диригент.
1980  Бил Еванс — американски џез-пијанист и композитор.
1985  Кути Вилијамс — американски блуз и џез-музичар.
1995  Гунар Нордал — шведски фудбалер.
2008  Ричард Рајт — англиски рок-музичар, член на групата Пинк флојд.
2019  Рик Окасекамерикански рок-музичар.
2022  Радко Полич — словенечки глумец.

16 септември:

827  Валентинримски папа.
1087  Виктор III — римски папа.
1380  Шарл V Мудриоткрал на Франција.
1824  Луј XVIIIкрал на Франција.
1840  Паул Рудолф фон Билгер — германски шахист.
1932  Александар Таневгенерал во бугарската армија
1977  Марија Калас — американска оперска пејачка (сопран) од грчко потекло.
1977  Марк Болан — англиски рок-музичар.
1980  Драган Ташковски — македонски историчар и публицист.
1989  Роберт Пен Ворен — американски писател, трикратен добитник на Пулицеровата награда.
1993  Рок Петрович — словенечки и југословенски скијач.
2016  Душан Ивковиќ — српски и југословенски кошаркарски тренер.

17 септември:

1665  Филип IVкрал на Шпанија.
1836  Антоан Лоран де Жисје — француски ботаничар, класификатор на цветните растенија.
1924  Чудомир Кантарџиев — бугарски револуционер.
1961  Даг Хамаршелдгенерален секретар на ООН.
1970  Франце Бевк — словенечки писател.
1985  Џулијан Бек — американски режисер.
1994  Карл Попер — австриско-британски филозоф.
2021  Миња Субота — српски композитор, музичар и забавувач.

18 септември:

1180  Луј VII Младиоткрал на Франција.
1535  Хајнрих Корнелиус Агрипа — германски писател.
1753  Христофор Жефарович — македонски сликар и хералдичар, еден од првите панслависти.
1783  Леонард Ојлер — швајцарски математичар и физичар.
1996  Ристо Ничевски — македонски шахист.
1996  Даг Хамаршелд — шведски дипломат.
2002  Маргита Стефановиќ — српска и југословенска рок-музичарка, членка на групата „Екатарина Велика“.
2013  Кен Нортон — американски боксер.
2014  Кени Вилер — канадско-британски џез-музичар.

19 септември:

1881  Џејмс Гарфилдпретседател на САД.
1929  Георги Баждаров — македонски револуционер.
1941  Аце Дорев — македонски револуционер.
1942  Рампо Левков - Левката — македонски борец и народен херој.
1944  Ѓоце Стојчевски - Амбарче — македонски борец и народен херој.
1944  Тодор Циповски - Мерџан — македонски борец и народен херој.
1985  Итало Калвиноиталијански писател.
2010  Бади Колет — американски џез-музичар.
2021  Марина Туцаковиќ — српска авторка на текстови за песни.

20 септември:

1736  Ахмед IIIосманлиски султан.
1898  Теодор Фонтане — германски писател.
1930  Гомбоџаб Цибиков — руски истражувач.
1961  Анджеј Мунк — полски режисер.
1983  Анхел Лабруна — аргентински фудбалер.
1998  Јордан Леов — македонски писател.
1994  Цеко Стефанов — македонски поет.
2000  Герман Титов — советски космонаут.
2006  Свен Никвист — шведски кинематограф.

21 септември:

687  Папа Кононримски папа.
1327  Едвард II — англиски крал.
1520  Селим Iотомански султан.
1832  Валтер Скотшкотски поет.
1860  Артур Шопенхауер — германски филозоф.
1891  Александра — принцеза на Грција.
1903  Тодор Христов - Офицерчето — македонски револуционер.
1903  Трпен Марков — македонски револуционер.
1908  Атанас Бадев — македонски композитор.
1938  Ивана Брлиќ-Мажураниќ — хрватска писателка.
1972  Анри де Монтерлан — француски писател.
1973  Лидија Русланова Андреевна — руска пејачка.
1974  Волтер Бренан — американски глумец.
1987  Џако Пасториус — американски џез-музичар.
1998  Флоренс Грифит Џојнер — американска атлетичарка.
2000  Огњен Петровиќ — српски и југословенски фудбалер.

22 септември:

530  Феликс IV — римски папа.
1774  Климент XIV — римски папа.
1921  Иван Вазов — бугарски поет.
1938  Тодор Станков — македонски револуционер.
1944  Ибе Паликуќанароден херој на Македонија.
2009  Коле Чашуле — македонски писател.
2021  Ненад Ненадовиќ — српски глумец.

23 септември:

877  Игнатиј I ЦариградскиЦариградски патријарх.
1241  Снори Стурлусон — истакнат исландски скалд, историчар и политичар.
1463  Џовани ди Козимо де Медичи — италијански банкар.
1870  Проспер Мериме — француски писател.
1885  Карл Шпицвег — германски сликар.
1923  Георги Казепов — македонски револуционер.
1923  Иво Ќипико — српски писател.
1939  Сигмунд Фројд — австриски научник, основач на психоанализата.
1968  Свети Пио — католички свештеник.
1973  Пабло Неруда — чилеански писател.
1984  Владо Малески — македонски револуционер.
2008  Соња Савиќ — српска и југословенска глумица.
2013  Влатко Марковиќ — хрватски фудбалер и тренер.
2015  Драган Холцер — југословенски фудбалер.
2019  Роберт Хантерамерикански рок-музичар.

24 септември:

768  Пипин III Малиот — француски крал, прв монарх од династијата Каролинг.
1735  Петр Брандл — чешки сликар.
1813  Андре Модест Гретри — француски композитор и музички писател од белгиско потекло.
1835  Винченцо Белинииталијански оперски композитор.

25 септември:

1849  Јохан Штраус — австриски композитор.
1943  Нико Нестор — еден од најголемите раководители и борец на народноослободителното движење во Струга и струшко.
1958  Џон Вотсон — американски психолог
1970  Ерих Марија Ремарк — германски писател.
1976  Никола Бадев — македонски пејач на народни песни.
1980  Џон Бонам — англиски рок-музичар, член на групата „Лед цепелин“.
2003  Едвард Саид — палестинско-американски социо-културолошки теоретичар.
2003  Франко Модиљани — италијанско-американски економист, добитник на Нобеловата награда во 1985 година.
2006  Петре М. Андреевски — македонски писател.
2020  Горан Паскаљевиќ — српски режисер.

26 септември:

1371  Јован Углеша — крал.
1868  Август Фердинанд Мебиус — германски математичар, творец на Мебиусовата лента.
1937  Беси Смит — американска блуз-пејачка.
1945  Бела Бартокунгарски композитор, пијанист и етномузиколог
1973  Ана Мањанииталијанска глумица
1988  Бранко Зебец — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.
1990  Алберто Моравија — италијански писател и критичар.
1993  Нина Берберова — руска писателка.
2003  Роберт Палмер — англиски музичар.
2008  Пол Њумен — американски филмски глумец и режисер.
2010  Димитар Зози — македонски глумец.

27 септември:

1590  Урбан VIIримски папа.
1891  Иван Гончаров — руски писател.
1917  Едгар Дегафранцуски сликар и вајар.
2018  Благој Истатовмакедонски фудбалски голман.
2018  Марти Белин — американски рок-музичар.
2021  Драган Поповски - Дада — македонски вајар.
2021  Роџер Хант — англиски фудбалер.

28 септември:

1891  Херман Мелвил — американски писател.
1895  Луј Пастер — француски хемичар и биолог.
1960  Наум Наумовски - Борченароден херој на Македонија.
1964  Харпо Маркс — американски глумец.
1966  Андре Бретон — француски писател.
1991  Мајлс Дејвис — американски џез-музичар.
1994  Вангел Коџоман — македонски сликар.
2003  Елија Казан — американски режисер.
2010  Михаил Левенски — македонски писател, филозоф и невропсихијатар.
2010  Артур Пен — американски филмски режисер.
2018  Предраг Ејдус — српски глумец.
2022  Кулио — американски рапер.

29 септември:

1902  Емил Зола — француски писател.
1908  Мачадо де Асис — бразилски писател.
1914  Стеван Мокрањац — српски композитор.
1930  Иљја Репин — истакнат руски сликар.
1997  Рој Лихтенштајн — американски сликар.
2010  Тони Кертис — американски глумец.
2015  Фил Вудс — американски џез-музичар.

30 септември:

1955  Џејмс Дин — американски глумец.
1979  Зепо Маркс — американски глумец.
1986  Николас Калдор — британски економист.
1990  Патрик Вајт — австралиски писател, добитник на Нобеловата награда во 1973 година.
1989  Оскар Давичо — српски и југословенски писател.
1991  Тома Здравковиќ — српски фолк-пејач.
2001  Џон Лили — американски психолог.
2011  Анвар ал Авлаки — член на Ал-Каеда.
2019  Џеси Норман — американска оперска пејачка.

31 септември: