Прејди на содржината

Армен Купчу

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Армен Купциос)
Армен Купчу
Роден 3 јануари 1885
Волак, Драмско
Починал 14 септември 1906
Драма

Армен Купчу (грчки: Άρμεν Κούπτσιος, Армен Купциос или Κούπτσος, Купцос) — андарт, член на Елиномакедонскиот комитет и учесник во Борбата за Македонија.

Животопис[уреди | уреди извор]

Купчу е роден 1885 година во гагауско семејство драмското село Волак, тогаш во Османлиското Царство, (денес Волакас, Грција).

На 18 години под влијание на капетан Даис кој бил тогаш учител во Просечен, Купчу се приклучил на грчката вооружена пропаганда и зел учество во Борбата за Македонија и борбите против четите на Македонската револуционерна организација.

Во 1906 година членот на Македонската револуционерна организација, Плацев од село Скрижово заминал за Драма, а Елиномакедонскиот комитет им наредил на Купчу, Нако Војадзис (или Христос Војадзис) од Просечен и Петрос Мандзас од Палеохори да го убијат.

Тие му поставиле заседа на Плацев кај Чобанка крај Турско село (денес Милопотамос) и го убиваат. Меѓутоа истрелите биле слушнати од страна на турскиот гарнизон во Османица (Калос Агрос).

Бојадзис и Мандзас успеале да се извлечат бегајќи кон Чаталџа и Алистрати, но Купчу бил заробен. И покрај сите молби на грчкиот драмски митрополит Хрисостомос и на грчкиот конзулат во Солун, тој бил изведен пред воен суд и осуден на смрт.

По пресудата бил пренесен во Драма, каде што Елиномакедонскиот комитет направил неуспешен обид да го извлече од затворот.

На 14 септември во Драма, Купчу бил обесен. Во 1967 година грчките власти во центарот на Драма му подигнале споменик, а по неговото име е именувана и една улица во центарот на градот [1][2].

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Η Δράμα και η ιστορία της
  2. Πασχαλίδης Β., Άρμεν Κούπτσιος (Ο απαγχονισμός ενός ήρωος), περ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΑ ΗΜΕΡΟ-ΛΟΓΙΑ ΣΦΕΝΔΟΝΗ, Θεσσαλονίκη 1973, σελ 246.