Просечен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Просечен
Поглед на Просечен
Поглед на Просечен
Просечен is located in Грција
Просечен
Просечен (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Просечен или Пресечен (грчки: Προσοτσάνη, Πρωσοτσάνη, Просоцани, од 1920 до 1925 г. Πυρσόπολη, Пирсополи[1][2]) — село во источниот дел на Егејска Македонија, денес во Грција. Претставува административен центар на истоимената Општина Просечен во Драмскиот округ. Населението брои 3.937 жители (2001).

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]