Роберт Харон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роберт Харон
Роден(а)Роберт Емет Харон
12 април 1893(1893-04-12)
Њујорк, САД
Починал(а)5 септември 1920(1920-09-05) (возр. 27)
Менхетен, Њујорк, САД
Причина за смртнесреќен случај
ПочивалиштеКалвери Семетери, Квинс, Њујорк
НационалностАмериканец
Други имињаБоби Харон
Занимањеглумецфил
Активен период1907–1920
РодниниЏон Харон (брат)
Мери Харон (сестра)

Роберт Емет Харрон (англиски: Robert Emmett Harron; 12 април 1893 - 5 септември 1920) бил американски филмски глумец од раната нема филмска ера. Иако глумел во повеќе од 200 филмови, тој е познат по своите улоги во филмовите под режија на Д. В. Грифит, „Раѓањето на нацијата“ (1915) и „Нетолеранција“ (1916).

Животопис[уреди | уреди извор]

Харрон бил постар брат на филмските глумци Џон Харон и Мери Харон. Роден бил во Њујорк и Харрон бил второто најстаро дете од девет браќа и сестри во сиромашно ирско-католичко семејство од работничка класа.[1] Помладите браќа и сестри на Харон, Џон (со прекарот "Џони"), Марија и Чарлс исто така станале глумци, додека една од неговите помлади сестри, Теси, била статист во немите филмови. Чарлс бил убиен во сообраќајна несреќа во декември 1915 година. Теси починала од шпански грип во 1918 година, додека братот на Харон, Џон, починал од мозочен менингитис во 1939 година.[2][3][4]

Харон учел во училиштето Сент Џон во Гринич Вилиџ. На четиринаесетгодишна возраст, тој работел како момче во американското Биографско студио. Во прилог на обврските за чистење, Харон, исто така, се појавил како статист во неколку шорцеви за студиото.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Slide, Anthony (2002). Silent Players: A Biographical and Autobiographical Study of 100 Silent Film Actors and Actresses. The University Press of Kentucky. стр. 173, 175. ISBN 0-813-12249-X.
  2. Soister, John T. (2012). American Silent Horror, Science Fiction and Fantasy Feature Films, 1913-1929. McFarland. стр. 20–21. ISBN 0-786-48790-9.
  3. Kear, Lynn; King, James (2009). Evelyn Brent: The Life and Films of Hollywood's Lady Crook. McFarland. стр. 212. ISBN 0-786-45468-7.
  4. Golden, Eve (2000). Golden Images: 41 Essays on Silent Film Stars. McFarland. стр. 49. ISBN 0-786-48354-7.
  5. Lowery, Carolyn (1920). The First One Hundred Noted Men and Women of the Screen. Moffat, Yard. стр. 66.

Литература[уреди | уреди извор]

  • John Holmstrom, The Moving Picture Boy: An International Encyclopaedia from 1895 to 1995, Norwich, Michael Russell, 1996, p. 10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]