Гринич Вилиџ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Отворањето на Вашингтон Сквер парк, во срцето на Гринич Вилиџ, 2009

Гринич Вилиџ е населба во западната страна на Менхетен, Њујорк. Гринич Вилиџ е познат како уметнички рај, боемски град, колевката на модерното ЛГБ движење, и родното место и на Бит и на контракултурните движења на 60-тите.

Гринич Вилиџ претрпе реставрирање и комерцијализација;[1] сите три поштенски кодови кои се дел од Гринич Вилиџ биле рангирани меѓу десетте најскапи во САД според цените за домување во 2014 година, според Форбс.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Strenberg, Adam (November 12, 2007). „Embers of Gentrification“. New York Magazine. стр. 5.
  2. Erin Carlyle (October 8, 2014). „New York Dominates 2014 List of America's Most Expensive ZIP Codes“. Forbes.