Сидни Ланиер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сидни Ланиер
Sidney Lanier - Project Gutenberg eText 16622.jpg
Роден/аСидни Клоптон Ланиер
февруари 3, 1842(1842-02-03)
Мејкон, Џорџија, САД
Починат/асептември 7, 1881(1881-09-07) (воз. 39 г.)
Лин, Северна Каролина, САД
Занимањепоет, музичар, академик
НационалностAmerican
Период1867–81

Сидни Клоптон Ланиер (англиски: Sidney Clopton Lanier,[1] 3 февруари 18427 септември 1881) бил американски музичар, поет и автор. Тој служел во Армијата на Конфедеративни држави на Америка. Работел на блокада за водење на брод за која тој бил затворен (заради туберкулоза), работел во хотел каде што учел и имал музички изведби, бил црковен органист  и работел како адвокат. Како поет тој понекогаш, иако не исклучиво,  користел дијалекти. Многу од неговите песни се напишани на американскиот англиски. Тој станал флејтист и продавал песни . Тој на крајот станал професор по литература во Универзитетот Џонс Хопкинс во Балтимор, и е познат по неговата адаптација на музичката  поезија. Многу училишта, други институции и две езера се именувани во негова чест.[2][3]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sidney Clopton Lanier“. Netstate. September 24, 2009. конс. 2012-12-06. 
  2. Noble, Don. „Review of Brother Sid: A Novel of Sidney Lanier“, NPR, 5 мај 2014.
  3. Blount, Serena (June 26, 2013). „Sidney Lanier“. Encyclopedia of Alabama. конс. January 25, 2017. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]