Модел (личност)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Gisele Bündchen at the Fashion Rio Inverno 2006.jpg

Модел (од средно француски, modèle)[1], понекогаш нарекуван манекен, е личност вработена со цел на изложување и промовирање модни облеки или други производи за рекламни или промотивни цели или личност која позира за уметнички дела.

Моделот како тема во популарната музика[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]